Подкрепата ни за Украйна: Без наши войски
Президентът Румен Радев се разгласи изрично срещу изпращането на български войски в Украйна. Под каквато и да е форма.
Управляващите му дадоха отговор, че и за тях това не е на дневен ред.
Вчера стана ясно, че Министерство на външните работи също е получило въпросите от Съединени американски щати за това по какъв начин и дали страната ни би взела участие в гарантирането на мира в Украйна и дали това включва изпращане на наши войски там.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Днес институциите дадоха отговор изрично. Президентът, министър председателят и партиите в Народното събрание се сплотиха - не се разисква и няма да се разисква изпращане на български бойци по каквато и да е форма, ще продължим да оказваме помощ на Украйна както до в този момент и Европа би трябвало да бъде включена в опита да се откри спокойно решение на спора.
Български войски нямат място в Украйна, е безапелационната позиция на президента.
Коментарът му е във връзка питането на Съединени американски щати към държавните управления в Европейски Съюз„ Големият въпрос, който сложих още при започване на войната в Украйна, е да не се позволява замесване на България в нея. Днес, на фона на разпадащата се световна архитектура на сигурност, въпросът е още по-актуален. Като висш главнокомандващ съм изрично срещу България да изпраща войски в Украйна под каквато и да е форма “, съобщи Румен Радев.
Заради това и президентът прикани институциите у нас да кажат „ не “ на въпроса дали сме подготвени да помогнем с мироопазващи войски. Така пристигна и отговорът на държавното управление:
„ За всички е ясно, че държавното управление няма да предложи на Народното събрание български въоръжени сили да бъдат изпращани в чужбина. Ще подкрепяме Украйна по методите, по които сме го правили и до в този момент, само че български боец няма да се бие на непозната територия и няма да взе участие в задачи “, изрично сподели министър-председателят Росен Желязков.
Това разгласи министър председателят Росен ЖелязковОбединение по тематиката и в Народното събрание. България би трябвало да поддържа Украйна и мира в нея, само че не и да изпраща свои бойци.
„ На 4 юни 2024 година - още тогава споделих позицията ни - български боец няма да отива в Украйна. Радвам се, че президентът Радев през днешния ден зае същата позиция. Български бойци за непозната земя няма да умират и няма да вземат участие “, съобщи водачът на ГЕРБ Бойко Борисов.
„ Отговарям на Джей Ди Ванс. Със своите десни и християнски правила ГЕРБ избави страната “, разяснява тойПо думите на акад. Николай Денков от ПП-ДБ до момента в който се водят военни дейности, няма да има смяна на тази позиция.
„ Ако се стигне до кротичък контракт, в случай че няма военни дейности, тогава към този момент има смисъл да се разисква какво ще стане и това ще бъде обсъждано в Народно събрание “, акцентира той.
Промяна в позицията ни може да има, в случай че се реализира кротичък контракт, посочи тойЛидерът на „ ДПС-Ново начало “ Делян Пеевски също поддържа президента Радев.
„ В Украйна няма да се изпращат български бойци. Никаква друга, с изключение на дадената към този момент поддръжка за Украйна и съответно присъединяване на военнослужещи - в никакъв случай не е била и не може да бъде в дневния ред “, добави Пеевски.
За хората е най-важна сигурността за тях и децата им тук и в този момент, добавя тойСпоред Движение за права и свободи на Ахмед Доган отбраната на свободата и мира не може да се основава на изпращането на български бойци на украинска територия.
А формалната позиция на „ ИТН “ по тематиката:
„ Само през натрупа ни “, съобщи Станислав Балабанов.
България постоянно е стояла на страната на свободата, се добавя в позицията„ Виждате лупингите на евроатлантиците сега. Те към този момент са положителни гълъби на мира, а до през вчерашния ден бяха ястреби на войната “, сподели от своя страна Цончо Ганев от „ Възраждане “.
От „ ИТН “ ще предложат тези позиции да се трансфорат и в решение на Народното събрание. А от „ Възраждане “ желаят министър председателят да отиде в Народното събрание и да каже какво тъкмо ни питат от Съединени американски щати.
Последвайте ни за още настоящи новини в Гугъл News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK




