След новата квота конституционни съдии: Румен Радев отново пита за служебнотно правителство
Президентът Румен Радев наново сезира през днешния ден Конституционния съд с искане да бъдат оповестени за противоконституционни измененията в Конституцията, осъществени от 49-ото Народно заседание, свързани с отпадането на възбраната за двойно поданство като наложително изискване за избираемостта на народни представители, за безогледно прелюдия принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и Народното събрание, както и във връзка с съставянето на служебно държавно управление.
В претекстовете си президента акцентира поредните си позиции, като обосновава нуждата от наново сезиране на Конституционния съд и с възникването на редица нови условия, които се демонстрираха при приложението на оспорваните текстове.
Атакуваните промени в Конституцията „ анулират механизмите за носене на политическа отговорност при образуването и действието на органите на държавно ръководство “, показва в претекстовете си президентът.
В настояването си до Конституционния съд Румен Радев отбелязва, че повторното сезиране ще даде опция да бъдат изяснени редица противоречиви моменти, които към този момент белязаха процедурите по сформиране на служебно държавно управление по новия ред и които не престават да попречват действието на конституционноустановени органи, включително на самия парламент. Дори сега част от компликациите при избора на ръководител на Народното събрание са израз на наличието на тази висша служба и в така наречен „ домова книга “ за избор на длъжностен министър-председател.
Само преди дни Румен Радев попълни квотата на Конституционния съд със свои представители и даже участва на клетвата.
Конституционният съд вече прегледа измененията в Конституцията, свързани с назначението на служебни държавни управления, които президентът Румен Радев оспори. През януари 2024 година президентът сезира Конституционен съд, като изрази противоречие с новия ред за образуване на служебни кабинети, който ограничаваше пълномощията му при избора на министър-председател и министри.
През юли 2024 година Конституционен съд се произнесе по този въпрос. Решението беше взето с тъждество в гласовете на съдиите – 6 " за " и 6 " срещу " оповестяването на новите разпореждания за противоконституционни. Според разпоредбите на Конституционен съд, с цел да бъде признато решение, е належащо болшинство от най-малко 7 от 12-те съдии. Поради неналичието на такова болшинство, Конституционен съд не съумя да вземе дефинитивно решение по въпроса, което значи, че оспорените от президента промени останаха в действие.
Това решение остави новия ред за образуване на служебни държавни управления в деяние, макар възраженията на президента. Въпреки това, заради неналичието на дефинитивно решение от Конституционен съд, въпросът може да бъде издигнат още веднъж в бъдеще.
FaceBookTwitterPinterest