Президентът на Украйна Володимир Зеленски ще приеме да разговаря с

...
Президентът на Украйна Володимир Зеленски ще приеме да разговаря с
Коментари Харесай

Зеленски е готов да се срещне с Путин само след уговорен план за мир със САЩ и Европа

Президентът на Украйна Володимир Зеленски ще одобри да беседва с съветския президент Владимир Путин само откакто бъде контрактуван общ проект за мир дружно със Съединени американски щати и Европа .

Това сподели самият Зеленски в петък от Мюнхен , където стартира годишната интернационална конференция по сигурността. Той повтори и позицията си, че " не би трябвало да бъдат взимани никакви решения за Украйна без присъединяване на Украйна " в диалозите.

Зеленски приказва малко след речта на вицепрезидента на Съединени американски щати Джей Ди Ванс, в която Европа беше подложена на критика по минимум три пункта:

- за това, че анулира свободни избори. Ванс се базира на случая в Румъния, където извънредно десният популист Калин Джорджеску завоюва първия тур след нападателна в мрежата ТикТок;

- за това, че лимитира свободата на словото и на изразяването. Ванс се базира на европейските правила за модериране на онлайн наличие, на издигането на политически защитни стени против радикални партии и на арест на човек, който се е молел пред АГ клиника за душата на абортиран плод;

- за това че излага на риск своята сигурност. Ванс се базира на огромния поток от мигранти.

Джей Ди Ванс не сподели нищо за войната в Украйна - главната тематика на конференцията, както и на последните 25 дни, в които президент на Съединени американски щати е Доналд Тръмп.

Новините идват, откакто президентите на Съединени американски щати - Доналд Тръмп , и на Русия - Владимир Путин , в който разискаха войната в Украйна.

Разговорът им беше признат сериозно от западни политици с причините, че първият диалог на Тръмп по тематиката е извършен точно с съветския му сътрудник, а не с украинския и поради това, че няма данни Тръмп да се е съветвал с украинската страна преди да беседва с Путин. Освен това диалогът поставя край и на интернационалната изолираност на съветския президент.
Какво сподели Зеленски
В петък в Мюнхен Зеленски уточни, че страната му не се отхвърля от желанието си да е член на НАТО . Но разяснява и опцията това да не се случи, като сподели, че следователно Украйна ще би трябвало да удвои армията си.

" Честно казано, Съединени американски щати в никакъв случай не са ни виждали в НАТО. Те просто говореха за това, само че в действителност не са ни желали в НАТО ", сподели Зеленски по време на полемика с американски сенатори.

През последните дни представители на администрацията на Тръмп направиха спорни изявления по тематиката.

Министърът на защитата на Съединени американски щати Пийт Хегсет сподели, че Съединени американски щати не преглеждат участието на Киев в НАТО като част от решението на войната. Джон Коул , заместник-пратеник на президента Доналд Тръмп за Украйна, обаче сподели в петък, че участието на Киев " към момента е на масата ".

В същото време Зеленски разяснява от Мюнхен и че единственият съветски представител, с който е подготвен да беседва, е президентът на Русия Владимир Путин. Зеленски обаче уточни, че той е податлив на разговор с него единствено откакто бъде контрактуван общ проект за мир дружно с Доналд Тръмп и европейските водачи.
Какво сподели Джей Ди Ванс
Представителят на Съединени американски щати на Мюнхенската конференция по сигурността – вицепрезидентът Джей Ди Ванс от своя страна употребява речта си в петък, с цел да нападна европейските водачи.

Той сподели, че свободата на словото е в " оттегляне " в цяла Европа и че противозаконната имиграция заплашва западните полезности.
 Джей Ди Ванс
В късния следобяд стартира и срещата му със Зеленски.
Каква е позицията на Европа
Европейските водачи обърнаха внимание на ролята на Европа в поддръжката за Украйна. Преди началото на полемиките председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен сподели, че европейските страни би трябвало да усилят разноските си за защита.

Такова мнение показаха и скандинавските и балтийските страни в. В нея водачите на Дания, Естония, Финландия, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия и Швеция споделиха още, че ще засилят в допълнение поддръжката си за Украйна.

" Нашият приоритет в този момент е да укрепим Украйна ", се споделя в позицията.

" Ангажираме се с Украйна, Съединени американски щати и всички наши съдружници от НАТО и сътрудници от Европейски Съюз в постигането на мир посредством мощ. Изцяло се ангажираме със суверенитета и териториалната целокупност на Украйна. Украйна би трябвало да получи мощни гаранции за сигурност. Украйна и Европа би трябвало да вземат участие във всевъзможни договаряния за реализиране на обективен и дълготраен мир ", написа още там.

От януари 2022 до декември 2024 година Дания е предоставила на Киев военна помощ за 7,5 млрд $, а Швеция - за 4,81 милиарда $. В безспорни цифри тези военни доставки се подреждат незабавно след помощта, предоставена от Съединени американски щати, Германия, Англия и Нидерландия.

По-рано европейските водачи се изрекоха сериозно за сигналите, идващи от новата американска администрация.

Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп доста пъти сподели, че негов приоритет е прекъсването на войната в Украйна. Той нито един път не сподели, че суверенитетът на нападнатата страна би трябвало да бъде възобновен.

Това породи съмнения, че Тръмп по-скоро ще търси доближаване с агресора – Русия, в сравнение с провеждането на обективен развой за преустановяване на войната.

За съмненията спомогна и държанието на Тръмп по време на предизборната му акция, в която той наричаше украинския президент „ търговец “, а администрацията на Джо Байдън, която отпусна над 90 милиарда $ за филантропична и военна помощ за Киев – предатели на американските национални ползи.

След като завоюва изборите на 5 ноември предходната година, Тръмп спря да квалифицира украинския президент. Той продължи да упреква Байдън в неприятно отношение към американската хазна.

Откакто Русия атакува Украйна на 24 февруари 2022 година, водачите на НАТО и Европейски Съюз следват единна политика за това, че нищо, засягащо ориста на Украйна, няма да бъде обсъждано без самата Украйна.

Това предписание беше възприето от доста европейски политици като нарушено в сряда, 12 февруари. Тогава Тръмп организира 90-минутен диалог със своя съветски сътрудник Владимир Путин, без да има данни, че той е съгласувал позициите си с украинската страна.
Източник: svobodnaevropa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР