Тръмп обяви, че удължава временното примирие с Иран
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп съобщи, че удължава прекратяването на огъня с Иран, единствено часове преди приключването му. Решението му идва, откакто пътуването на вицепрезидента Джей Ди Ванс до Пакистан за втория кръг от договаряния с Иран беше отсрочено, тъй като съгласно американски чиновник Техеран не е дал отговор на американските позиции.
Държавният глава на САЩ направи известието в обществената си мрежа Truth Social. Той сподели, че е получил искане от Пакистан, който се пробва да посредничи за преустановяване на войната, да се въздържат от всевъзможни офанзиви. Тръмп съобщи, че прекратяването на огъня ще остане в действие, до момента в който „ водачите и представителите на Иран не могат да излязат с единно предложение “. Иран не реагира незабавно на новината.
Съобщението на Тръмп беше значително отклоняване от мненията му по-рано денем, когато той сподели пред CNBC, че в случай че Иран не се съгласи с настояванията на Съединени американски щати, „ чака да бомбардира “. Той също по този начин съобщи, че блокадата на Ормузкия пролив ще продължи.
През последните дни американският водач съобщи, че е " малко евентуално " да удължи краткотрайното помирение с Иран.
Иран, от своя страна, по-рано прикани Съединените щати да вдигнат морската си обсада на Ормузкия пролив. Иранският външен министър Абас Арагчи назова блокадата „ акт на война “.
Дори двете страни да се върнат на масата за договаряния, остават доста противоречиви точки, основно относно ядрената програма на Иран и Ормузкия пролив, стратегически водопровод за нефт и газ. Заплахата от ирански офанзиви е ограничила корабоплаването през пролива, което е довело до американска обсада на иранските пристанища, за която Военноморски сили на САЩ твърдят, че е принудила 28 кораба да се извърнат.
В същото време, Съединените щати обмислят да предложат финансова поддръжка на Обединените арабски емирства, богат на нефт съдружник, който се бори с икономическите последствия от войната в Иран.
Войната е нанесла вреди на нефтената и газовата инфраструктура в целия Близък изток, нанасяйки удар на стопанските системи, които разчитат на Ормузкия пролив за превозване на необработен нефт по целия свят. Емирствата са непредвиден адресат на икономическа поддръжка и фактът, че са поискали помощ, показва каскадните резултати от спора.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




