Тръмп за Путин от борда на Air Force One:Той е умен човек, в политиката е от дълго време.Но и аз съм
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп към този момент е на борда на Air Force One и е на път за Аляска. Очаква се полетът от Вашингтон да отнеме към седем часа и половина, което значи, че началото на срещата на върха може да се забави.
Белият дом по-рано съобщи, че срещата ще стартира в 11:00 ч. локално време (22:00 ч. българско), до момента в който Русия съобщи, че ще стартира 30 минути по-късно.
Президентът Тръмп съобщи пред кореспонденти на Air Force One, че се надява срещата на върха в Аляска да докара до стопански покупко-продажби с Русия, откакто бъде реализирано спокойно съглашение.
" Разбираме се, има положително равнище на почитание и от двете страни. Забелязах, че той (руският президент Владимир Путин) води доста предприемачи от Русия и това е добре, харесва ми това, тъй като те желаят да вършат бизнес. Но те няма да вършат бизнес, до момента в който не уредим въпроса с войната ", сподели Тръмп пред кореспонденти на борда на Air Force One, до момента в който пътуваше към Анкоридж, Аляска, за идната среща на върха с съветския президент.
„ Имаме най-горещата страна на Земята. Имаме най-горещата стопанска система на Земята.
„ Той (Путин) желае част от това, тъй като страната му не е гореща стопански. Всъщност е противоположното. Искам всички да се оправят добре. Но войната би трябвало да спре и убийствата би трябвало да спрат. “
На въпрос за още съветски удари с дронове в Украйна през нощта, Тръмп съобщи, че съветската атака в Украйна евентуално е целяла да помогне за подсилване на позицията на Путин при договаряния за преустановяване на войната
„ Той се пробва да приготви почвата. В съзнанието му това му оказва помощ да подписа по-добра договорка. Всъщност му вреди “, сподели Тръмп.
„ Но в съзнанието му това му оказва помощ да подписа по-добра договорка, в случай че могат да продължат да убиват. Може би това е част от света, може би просто е неговата конструкция, неговите гени, неговата генетика. Ще приказвам с него за това. “
Тръмп разкри, че вероятността за териториални отстъпки ще бъде разисквана на срещата, само че ще би трябвало да бъде утвърдена от Украйна.
„ Трябва да оставя Украйна да вземе това решение “, сподели Тръмп.
„ Мисля, че ще вземат вярно решение, само че не съм тук, с цел да договарям от името на Украйна. Тук съм, с цел да ги накарам да седнат на масата за договаряния. “
Тръмп означи, че решението за възможна замяна на територии ще е на Украйна, както и че е допустимо Съединените щати да дават взаимно с европейските сили от НАТО желаните от Киев гаранции за бъдеща сигурност.
Тръмп уточни, че няма да договаря от името на Украйна на срещата си по-късно през днешния ден с Путин и ще остави Киев да реши дали да взе участие в териториални замени с Русия. Той съобщи, че задачата му е двете страни да стартират договаряния, като всички териториални замени ще бъдат прегледани тогава.
Думите на Тръмп евентуално ще дадат известна убеденост на Украйна, която е обезпокоена, че договарянията сред Съединени американски щати и Русия биха могли да замразят спора за сметка на Украйна, отбелязва Ройтерс.
Американският водач загатна, че персоналните му връзки с президента Путин биха били от решаващо значение за постигането на спокойно съглашение.
Тръмп сподели, че чака срещата му с Путин да докара до резултати, поради залозите и слабостта на съветската стопанска система.
„ Той е интелигентен човек, в политиката е отдавна. Но и аз съм “, вметна Тръмп пред репортерите.
„ Но ето ни тук, ние сме президенти. Разбираме се. Има положително равнище на почитание и от двете страни. “
Доналд Тръмп персонално ще посрещне президентския полет от Русия на летището във военновъздушната база Елмендорф-Ричардсън. Това заяви NBC News, базирайки се на свои източници в администрацията на президента на Съединени американски щати.
Според тях, последните елементи и сценографията на церемонията по срещата с съветския президент към момента се договарят, само че президентът на Съединени американски щати има намерение да окаже на съветския президент оптимални почести.
На борда на самолета, с който президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп отлетя за Аляска през днешния ден, 15 август, той показа с публицисти упованията си за идната среща и вероятните тематики за договаряния с съветския президент.
Ето обобщението на някои от тях.
Относно упованията
- Надявам се, че от срещата на върха в Аляска ще се получи нещо.
- Няма да договарям от името на Киев. Тук съм, с цел да събера всички на масата за договаряния.
- Бих желал да се съсредоточа върху проблемите на моята страна, само че вземам участие в украинското споразумяване, с цел да спася човешки животи.
Относно тематиките на договарянията
- Ще обсъдя с Путин възможни замени на територии сред Русия и Украйна, само че решенията са на Москва и Киев.
- Русия ще се изправи пред тежки стопански последствия, в случай че страните не реализиран единодушие за Украйна.
- Продължаващите офанзиви против Украйна единствено вредят на Путин.
Относно гаранциите за Украйна
- Предоставянето на гаранции за сигурност на Украйна е допустимо с присъединяване на Европа и други страни.
- Предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна във формат НАТО няма да се случи.
Относно съдействието с Руската федерация
- Виждам интереса на Русия към икономическия капацитет на Съединените щати.
- Готов съм да обсъдя бизнес въпроси с Путин, в случай че може да се реализира прогрес в украинска посока.
- Одобрявам Путин да докара доста предприемачи на срещата на върха.
- С Путин се разбираме и се почитаме.
" По подигравка на ориста президентът Доналд Тръмп ще разиска войната в Украйна с съветския водач Владимир Путин във военна база в Аляска, която беше от решаващо значение за противодействието против Съветския съюз в разгара на Студената война и към момента играе роля във връзка с Русия “, написа Асошиейтед прес..
През дългата си история базата е приемала огромен брой самолети и е направлявала интервенциите на разнообразни радарни станции за ранно предизвестие, ориентирани към разкриване на руска военна интензивност и възможни нуклеарни изстрелвания. Според уеб страницата въз основата по това време нейното мото е било " Защита от най-висока степен за Северна Америка “, отбелязва международната организация.
Според Библиотеката на американския конгрес построената през 1940 година – още по време на Втората международна война, база е била считана за " изключително значима “ за отбраната на Съединени американски щати против Съветския съюз, написа на собствен ред английският в. " Индипендънт “.
Въпреки че огромна част от военната техника от този момент е отвън строя, в базата към момента са ситуирани основни ескадрили, в това число изтребителя Ф-22 Раптор (F-22 Raptor). Самолети от базата към момента прихващат съветски самолети, които постоянно навлизат във въздушното пространство на Съединени американски щати, подчертава Асошиейтед прес.
Срещата на водачите на четири очи в американска военна база им разрешава да избегнат всевъзможни митинги и обезпечава значимо равнище на сигурност, споделя пред АП Бенджамин Дженсън, старши помощник по защитата и сигурността във вашингтонския мозъчен концерн " Център за стратегически и интернационалните проучвания “.
" За президента Тръмп това е чудесна опция да показва американската военна мощ, като в същото време изолира намесата на обществеността в срещата, предстояща от него като " работлив разговор “, е мнението на Дженсън.
Според него възможният " сигнал за военна мощност “ ще приказва за устрема на американския президент " да завоюва преимущество в договарянето, с цел да направи допустима втора среща “.
Американската телевизия Си Ен Ен се връща на друга знакова среща Тръмп-Путин в Северното полукълбо – на 26 юли 2018 година във финландската столица Хелзинки.
" След като Тръмп встъпи в служба, Путин се опита да възвърне мястото си на международната сцена посредством значима среща на върха в Хелзинки “, написа уеб сайтът на Си Ен Ен.
" Тази среща лице в лице през 2018 година единствено ускори облака от Русия, който щеше да е щръкнал над Тръмп до края на първия му мандат и да се придвижи и по време на единствената среща на върха на Путин с Джо Байдън през 2021 година Осем месеца по-късно съветският водач стартира нова война с Украйна, която към момента бушува “, отбелязва Си Ен Ен.
Именно срещата във финландската столица, където Тръмп се срещна с Путин при закрити врата - без съветници, подхрани скептицизма, който е жив и през днешния ден, по отношение на способността му да се опълчи на автократичния съветски водач, обръща внимание Си Ен Ен.
" Тръмп си навлече гнева и на двете партии – на неговата Републиканска и на Демократическата, за това, че повярва на думата на Путин макар значителните доказателства от американската разследваща общественост, че Русия се е намесила в американските избори ", показва малкия екран.
От друга страна, заради значимостта за Русия на щата Аляска, продаден от Руската империя на Съединени американски щати през 1867 година, в този момент съществуват опасения, че съветският президент може да се позове на договорката отпреди 158 години. Целта му би била да потвърди убеждението си, че земята може да бъде разменяна и разделяна от великите международни сили, в подтекста на казаното от Тръмп, че в този момент на Москва и Киев " ще се наложи да създадат териториални отстъпки “, отбелязва АП.




