Тръмп ще председателства днес в Белия дом голяма среща за ивицата Газа
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп ще ръководи през днешния ден в Белия дом " огромна среща " за линията Газа, разгласи неговият специфичен делегат Стив Уиткоф, представен от Франс прес и Българска телеграфна агенция.
Уиткоф сподели пред телевизия " Фокс Нюз ", че администрацията на Тръмп създава " доста обстоен проект " за следвоенното бъдеще на палестинската територия. " Мисля, че доста хора ще се убедят какъв брой стабилен и доброжелателен е (планът, който) отразява филантропичните претекстове на президента (на САЩ) ", добави той, без да даде повече детайлности.
Уиткоф предвижда, че войната в Газа ще завърши до края на тази година.
Държавният департамент на Съединени американски щати в това време заяви, представен от Ройтерс, че държавният секретар Марко Рубио ще се срещне през днешния ден във Вашингтон с израелския министър на външните работи Гидеон Саар.
През февруари Тръмп предложи Съединени американски щати да поемат контрола над Газа, с цел да я възстановят и трансфорат в " Ривиерата на Близкия изток ", откакто нейните поданици бъдат изселени, напомня Агенция Франс Прес. Той позволи, че популацията на линията може да бъде трансферирано в Египет и Йордания. Приветствана от израелската последна десница, тази концепция беше отхвърлена от арабските и от множеството западни страни, като Организация на обединените нации предизвести за " етническо пречистване " в Газа.




