Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди страните от НАТО, че

...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп предупреди страните от НАТО, че
Коментари Харесай

Тръмп директно заплаши НАТО, че го очаква много лошо бъдеще

Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп предизвести страните от НАТО, че ги чака " доста неприятно бъдеще ", в случай че не поддържат Съединени американски щати във войната с Иран, извежда в заглавие английският в. " Файненшъл таймс ", съобщи Българска телеграфна агенция.

Тръмп непосредствено заплаши, че НАТО го чака " доста неприятно бъдеще ", в случай че съдружниците на Съединени американски щати не оказват помощ за отварянето на Ормузкия пролив, отправяйки по този метод изрично обръщение към европейските страни да се причислят към военните му дейности в Иран.

Американският президент съобщи през вчерашния ден в изявление за " Файненшъл таймс ", че даже може да отсрочи срещата си на върха с китайския президент Си Цзинпин по-късно този месец, защото упорства Пекин да помогне за деблокирането на този основен воден път.

" Естествено е хората, които се възползват от протока, да оказват помощ да се подсигурява, че там няма да се случи нищо неприятно ", сподели Тръмп, като означи, че Европа и Китай са мощно подвластни от петрола от Залива, за разлика от Съединени американски щати.

" Ако няма отговор или в случай че отговорът е негативен, мисля, че това ще бъде доста неприятно за бъдещето на НАТО ", добави той.

Тръмп направи тези си мнения в телефонен диалог с " Файненшъл таймс " ден откакто прикани Китай, Франция, Япония, Южна Корея и Англия да се причислят към " взаимните старания " за отваряне на протока, през който минава една пета от международната търговия с нефт.

Иран на процедура затвори протока, откакто Съединени американски щати и Израел започнаха войната си против него преди повече от две седмици, което провокира опасения от нов скок в цените на петрола. Усилията на Съединени американски щати да отворят водния път значително се провалиха. Международните цени на петрола доближиха нощес 106 $ за барел, което е покачване с към 45 % от началото на войната.

Въпреки предизвестието си Тръмп изглеждаше песимистично надъхан, че съдружниците на Съединени американски щати ще се вслушат в молбите му за помощ.

" Имаме нещо, наречено НАТО ", сподели Тръмп, който постоянно е подлагал на критика Алианса и добави: " Бяхме доста общителни. Не беше належащо да им оказваме помощ с Украйна. Украйна е на хиляди километри от нас (...) Ние обаче им помогнахме. Сега ще забележим дали те ще ни оказват помощ. Защото от дълго време споделям, че ние ще бъдем до тях, само че те няма да бъдат до нас. И не съм сигурен, че ще бъдат до нас “.

Помолен да посочи от каква помощ се нуждае, Тръмп отговори: " От каквато и да е помощ ". Той добави, че съдружниците би трябвало да изпратят миночистачи, от които Европа разполага с доста по-големи количества от Съединени американски щати, отбелязва " Файненшъл таймс ".

Конфликтът хвърли Близкия изток в безпорядък, обърка международния въздушен превоз и наруши износа на нефт от района, което докара до скок на цените на горивата по целия свят, отбелязва друго английско издание - в. " Гардиън ".

Нито Техеран, нито Вашингтон наподобяват склонни да смекчат реториката си макар възходящия брой на жертвите и скока на цените на петрола след фактическото затваряне Ормузкия пролив.

" Иран желае да подписа съглашение, само че аз не желая, тъй като изискванията към момента не са задоволително положителни ", съобщи Тръмп, като добави, че американските войски ще засилят офанзивите по иранското крайбрежие на север от протока, с цел да разчистят пътя за транспорта на нефт.

Иранският външен министър Абас Арагчи обаче оспори през вчерашния ден това изказване. " Никога не сме желали прекъсване на огъня и в никакъв случай не сме желали даже договаряния ", съобщи Арагчи в предаване по телевизия Си Би Ес. " Готови сме да се пазиме толкоз дълго, колкото е належащо ", добави той.

Арагчи дефинира израелските удари против петролни хранилища в Техеран като " екоцид ", показва френският в. " Фигаро ". " Бомбардировките на Израел против складовете за гориво в Техеран нарушават интернационалното право и съставляват екоцид ", съобщи той в Екс.

" Жителите рискуват да понесат дълготрайни вреди за здравето си. Замърсяването на почвите и подпочвените води може да има последици (за няколко поколения) ", добави министърът.

Арагчи съобщи пред Си Би Ес, че Техеран е бил " потърсен от редица страни ", призоваващи за безвредно прекосяване за корабите си през Ормузкия пролив, само че добави, че решението за това е в ръцете на иранските военни “. Той уточни, че на група кораби от " разнообразни страни " е било разрешено да преминат, без да дава повече детайлности.

Иран съобщи, че протокът е отворен за всички като се изключи Съединени американски щати и техните съдружници, отбелязва изданието " Политико ".

Арагчи добави, че на този стадий " не вижда никаква причина да беседва с американците ", като означи, че точно Израел и Съединени американски щати са тези, които са почнали военните дейности с координирани си офанзиви на 28 февруари по време на непреките договаряния сред Вашингтон и Техеран по отношение на нуклеарната стратегия на Ислямската република в Женева.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР