Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали, ако не бъде вдигната блокадата на Ормузкия проток до 48 часа
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп насочи ултиматум към Иран да отвори Ормузкия пролив в границите на 48 часа. В противоположен случай той предизвести, че Съединени американски щати ще нанесат удари по ирански електроцентрали.
" Ако Иран не отвори напълно Ормузкия пролив в границите на 48 часа, Съединените американски щати ще ударят и унищожат електроцентралите им ", съобщи Тръмп, представен от Българска телеграфна агенция. Стратегическият пролив е основен за световните доставки на енергийни запаси, а рестриктивните мерки в корабоплаването към този момент доведоха до внезапно повишаване на газа в Европа.
От Иран реагираха остро, като заплашиха с удари по основна инфраструктура в района, в това число енергийни и софтуерни обекти, в случай че Вашингтон извърши заканите си. Междувременно се оповестява и за нови военни дейности, в това число удари " в сърцето на Техеран ".
Ескалацията се задълбочава и с директни военни офанзиви. По данни на ирански медии са изстреляни балистични ракети против база на Съединени американски щати и Англия, а при офанзиви против Израел са ранени десетки хора в градовете Димона и Арад.
Премиерът Бенямин Нетаняху дефинира обстановката като " доста тежка " и съобщи, че страната му ще продължи военните дейности.
" Ако Иран не отвори напълно Ормузкия пролив в границите на 48 часа, Съединените американски щати ще ударят и унищожат електроцентралите им ", съобщи Тръмп, представен от Българска телеграфна агенция. Стратегическият пролив е основен за световните доставки на енергийни запаси, а рестриктивните мерки в корабоплаването към този момент доведоха до внезапно повишаване на газа в Европа.
От Иран реагираха остро, като заплашиха с удари по основна инфраструктура в района, в това число енергийни и софтуерни обекти, в случай че Вашингтон извърши заканите си. Междувременно се оповестява и за нови военни дейности, в това число удари " в сърцето на Техеран ".
Ескалацията се задълбочава и с директни военни офанзиви. По данни на ирански медии са изстреляни балистични ракети против база на Съединени американски щати и Англия, а при офанзиви против Израел са ранени десетки хора в градовете Димона и Арад.
Премиерът Бенямин Нетаняху дефинира обстановката като " доста тежка " и съобщи, че страната му ще продължи военните дейности.
Източник: inews.bg
КОМЕНТАРИ




