Тръмп потвърди намерението си Канада да е 51-ви щат: Как може да стане това
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп още веднъж удостовери, че e сериозен в желанието си Канада да стане 51-ви щат на Съединени американски щати в изявление, излъчено по време на подгряващото шоу на Супербоул, написа Българска телеграфна агенция, базирайки се на сп. „ Тайм “.
„ Да, по този начин е “, удостовери Тръмп пред водещия Брет Байер от телевизионния канал „ Фокс Нюз “, който го попита дали мненията му по отношение на вероятно анексиране на Канада „ са действителни “ - както наскоро предизвести канадският министър председател Джъстин Трюдо.
„ Мисля, че за Канада би било доста по-добре да бъде 51-ви щат, тъй като за сметка на Канада губим по 200 милиарда $ годишно. И аз няма да разреша това да се случва “, съобщи той. „ Защо плащаме по 200 милиарда $ годишно, което всъщност е дотация за Канада “, попита риторично Тръмп.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Съединени американски щати не субсидират Канада, а купуват артикули от богатата на естествени запаси страна, в това число първични материали като нефт, показва „ Тайм “. Макар че комерсиалният недостиг е повишен през последните години до 72 милиарда $ в интерес на Канада през 2023 година, той значително отразява американския импорт на канадска сила, отбелязва списанието.
Tръмп обаче счита, че канадската територия, която разделя континенталната част на Съединени американски щати от Аляска, би трябвало да изчезне и Хаваите да останат единственият обособен от останалата част на Америка щат, разяснява Асошиейтед Прес.
Каква е процедурата
Агенцията показва, че с цел да се случи това, Конгресът на Съединени американски щати би трябвало да утвърди приемането на Канада като нов щат. Необходимо е това да бъде подкрепено от нормално болшинство в Камарата на представителите, само че разпоредбите на Сената изискват най-малко 60 гласа " за " в 100-членната горна камара на американския законодателен орган, с цел да се внесе законопроект в пленарната зала - неизпълним предел за голям брой значими закони.
Всяка мярка за одобрение на нов щат, която премине през Конгреса, ще би трябвало да бъде подписана и от президента. В случая с Канада Тръмп даде ясно да се разбере, че ще има предпочитание да го направи. В момента в законодателния орган обаче няма импортирано законодателство, което би задействало процедурата по отправяне на покана към северния комшия на Америка да стане щат, отбелязва АП.
Повечето канадски водачи меко казано се опълчват на концепцията страната им да се трансформира в щат на Съединени американски щати, разяснява новинарската организация. Премиерът на Онтарио Дъг Форд, който управлява най-многолюдната канадска провинция, даже насочи контрапредложение към Тръмп.
„ Какво ще кажете, в случай че купим Аляска, и по едно и също време с това да вземем Минесота и Минеаполис “, предложи с подигравка той, добавяйки по отношение на предлагането на Тръмп: „ Това не е реалистично “.
Повечето щати стават част от Америка, откакто Конгресът приема молба от локален териториален законодателен орган, който постоянно самият Конгрес е предложил да бъде образуван като част от процеса, изяснява АП. Вероятно Канада би трябвало да създаде референдум, с цел да оцени интереса на жителите си към присъединението към Съединени американски щати, преди въобще да стартира работата по по-техническите аспекти на процеса - а сходен референдум съвсем несъмнено не би бил утвърден.
Тръмп неведнъж е казвал, че за Канада би било по-добре, в случай че се съгласи да стане 51-вият щат на Съединени американски щати
Макар и да не преглеждат директно въпроса за присъединението на Канада като 51-ви щат, социологически проучвания на " Галъп " и " Пю Рисърч " от предходната година демонстрират, че американците имат преобладаващо позитивно мнение за Канада. Канадците също имат по-скоро позитивно, в сравнение с негативно мнение за Съединени американски щати, макар че тази позитивна наклонност е по-слабо изразена.
Заплахите на Тръмп, че ще наложи мита, обаче накараха канадците да се почувстват предадени, а спортните почитатели в Канада започнаха да показват недоволството си, като освиркаха националния химн на Съединени американски щати по време на мачове от Националната баскетболна асоциация и Националната хокейна лига, показва АП.
Други хрумвания за 51-ви щат
Преди Тръмп да встъпи в служба за втория си мандат дебатите към прибавянето на 51-ви щат обичайно се съсредоточаваха към Пуерто Рико и Вашингтон, окръг Колумбия, отбелязва организацията.
Пуерто Рико е американска територия и нейните гласоподаватели към този момент са одобрили присъединението към Съединени американски щати на няколко необвързващи референдума. В Конгреса неведнъж са внасяни оферти за приемането на територията като нов щат, само че те не са били одобрявани.
Жителите на Вашингтон, окръг Колумбия, също гласоподаваха в поддръжка на предложение столичният федерален окръг да бъде самостоятелен като щат и утвърдиха конституция на щата и предложение за обрисуване на границите му. Законопроект за приемане в съюза на Вашингтон, окръг Колумбия, бе признат от следената от демократите Камара на представителите още през 2021 година, само че не и от Сената.
Сега републиканците управляват и двете камари на американския законодателен орган, което значи, че те евентуално ще се опълчват на приемането на щати като Пуерто Рико или Вашингтон, окръг Колумбия, в които би било евентуално болшинството от хората да гласоподават за демократите, отбелязва организацията.
Отпор и от евентуалната бъдеща власт в Канада
На протест в Отава през уикенда с мотото „ Канада преди всичко “ водачът на канадските консерватори Пиер Поалиевър, който е любимец за идващ министър председател на страната, също разкритикува желанието на Тръмп да направи Канада 51-ви щат и предизвести, че е подготвен да пази канадците непременно, написа сп. „ Нюзуик “.
„ Нека бъда явен: Ние в никакъв случай няма да бъдем 51-ви щат. Ще поемем всякакво задължение и ще платим всякаква цена, с цел да защитим суверенитета и независимостта на нашата страна. Бавно се гневим и бързо прощаваме. Но в никакъв случай не бъркайте нашата добрина със уязвимост. Ние сме кротки, само че и направени от стомана “, съобщи Поалиевър.
По-късно той се обърна и към американците, като съобщи, че те разчитат на Канада за нейния нефт, газ и значими изкопаеми минерали. „ Извършете непровокираната офанзива против нашата стопанска система и вашите консуматори ще заплащат повече, а служащите ви ще печелят по-малко. Цените на бензина ще скочат до небето. Ще превърнете правилния си другар в афектиран комшия, заставен да се съревновава с мита и да търси другари другаде. И двете ни стопански системи ще отслабнат, ще останат по-малко пари за защита и сигурност, а враговете ни ще станат по-силни “, предизвести Поалиевър.
Канадският министър на защитата Бил Блеър също реагира остро на непрекъснатите увертюри на Тръмп по отношение на присъединението на Канада към Съединени американски щати по време на срещата на Контактната група по въпросите на защитата на Украйна в Брюксел предходната сряда.
Блеър назова мненията на Тръмп „ обидни “, само че съобщи, че не счита, че Канада е „ откровено застрашена “. „ Едно от нещата, за които считам, че би трябвало доста ясно да дадем на всички да схванат, в това число на господин Тръмп, е, че канадците постоянно ще отстояват нашата нация, нашата държавност “, сподели той. „ Готови сме да се пазиме при нужда, а това постоянно от време на време изисква жертви “, добави той.
В последна сметка множеството специалисти се съмняват, че границите сред двете страни ще се трансформират в една или друга посока в обозримото бъдеще, само че връзките сред Съединени американски щати и Канада евентуално ще останат хладни на фона на заканите за налагане на мита, заключава „ Нюзуик “.
Последвайте ни за още настоящи новини в Гугъл News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

