Тръмп ще изпрати 5000 американски войници в Полша
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп разгласи, че Вашингтон ще изпрати спомагателни 5000 американски бойци в Полша.
Новината беше обявена от самия Тръмп в обява в Truth Social, в която той уточни, че решението е обвързвано с връзките му с полския президент Карол Навроцки.
Съобщението идва единствено два дни откакто вицепрезидентът на Съединени американски щати Джей Ди Ванс съобщи пред кореспонденти, че плануваното разполагане на американски сили в Полша е било отсрочено.
През последните месеци Съединени американски щати преразглеждат военното си наличие в Европа, на фона на спекулации, че администрацията на Тръмп може да понижи броя на американските войски на континента.
В реакция на решението полският президент Карол Навроцки благодари на Тръмп в обява в X за неговото „ другарство “ и акцентира, че ще продължи да „ стои на стража на полско-американския съюз “.
По думите му съюзът сред двете страни е „ жизненоважен дирек на сигурността за всеки полски дом и за цяла Европа “.
Тръмп се срещна с полския президент, който встъпи в служба през лятото на 2025 година, в Белия дом през септември. По време на диалозите двамата разискаха опцията за увеличение на американското военно наличие в Полша.
В момента в Полша са ситуирани към 10 000 американски бойци.
Новината беше обявена от самия Тръмп в обява в Truth Social, в която той уточни, че решението е обвързвано с връзките му с полския президент Карол Навроцки.
Съобщението идва единствено два дни откакто вицепрезидентът на Съединени американски щати Джей Ди Ванс съобщи пред кореспонденти, че плануваното разполагане на американски сили в Полша е било отсрочено.
През последните месеци Съединени американски щати преразглеждат военното си наличие в Европа, на фона на спекулации, че администрацията на Тръмп може да понижи броя на американските войски на континента.
В реакция на решението полският президент Карол Навроцки благодари на Тръмп в обява в X за неговото „ другарство “ и акцентира, че ще продължи да „ стои на стража на полско-американския съюз “.
По думите му съюзът сред двете страни е „ жизненоважен дирек на сигурността за всеки полски дом и за цяла Европа “.
Тръмп се срещна с полския президент, който встъпи в служба през лятото на 2025 година, в Белия дом през септември. По време на диалозите двамата разискаха опцията за увеличение на американското военно наличие в Полша.
В момента в Полша са ситуирани към 10 000 американски бойци.
Източник: moreto.net
КОМЕНТАРИ




