Президентът на САЩ Доналд Тръмп е дългогодишен противник на политиките

...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е дългогодишен противник на политиките
Коментари Харесай

Идва ли краят на извличането на петрол в световен мащаб?

Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп е дълготраен съперник на политиките против климатичните промени и съдружник на петролната промишленост. И въпреки всичко той прави повече от съвсем всеки различен, с цел да форсира световния преход от изкопаеми горива към чиста сила и електрически транспортни средства. След като Съединени американски щати и Израел удариха Иран в края на февруари, Техеран затвори Ормузкия пролив и провокира най-голямото спиране на доставките на нефт в историята. По подигравка на ориста за Тръмп и неговите донори от петролната промишленост, тази рецесия може да се окаже необратима повратна точка за чистата сила.

Години наред покровителите на изкопаемите горива популяризираха петрола, газа и въглищата като „ надеждна “ сила. Този разказ е извърнат. Изкопаемите горива станаха скъпи и ненадеждни, до момента в който възобновимите енергийни източници са евтини, надеждни и сигурни.

За първи път повече от 50 страни ще се съберат идната седмица в Колумбия, с цел да обсъдят по какъв начин да понижат и прекратят зависимостта си от въглища, нефт и газ. Историческата конференция беше планувана преди войната с Иран. Но тазгодишната енергийна рецесия доста увеличи залозите.

Петролната рецесия е действителна

 

Затварянето на тесния Ормузки пролив от Иран спря петролните танкери да доближават до местоназначението си. Но това не беше всичко. Досега в спора са развалени над 60 газови и петролни обекта. Дори и да се реализира трайно преустановяване на огъня, тези последствия ще се усещат месеци и години наред.

Около 80% от арестувания необработен нефт е бил предопределен за Азиатско-тихоокеанския район. Изправени пред намаляващите доставки, държавните управления в района ползват незабавни ограничения, като изпращане на служащите вкъщи, възбрана на пътуванията на министри, нормиране на горивото и редуциране на образователните часове.

Проблемът е изключително сериозен в Тихия океан. Много островни страни употребяват дизел за произвеждане на електрическа енергия. В отговор водачите оповестиха районно изключително състояние.

Сметките за импорт на гориво към този момент бяха съществена тежест за тихоокеанските страни, което докара до старания за прекосяване към локални възобновими енергийни източници. Сметките за гориво могат да се усилят с 933 милиона австралийски $ във Фиджи (почти три пъти повече от бюджета за здравеопазване).

Борба за сила

 

Когато енергийните доставки са нарушени, водачите имат три благоприятни условия: да намерят различни източници, да понижат потреблението или да преминат към други възможности. В доста кратковременен проект страните се стремят да запазят доставките, тъкмо както направи австралийският министър председател Антъни Албанезе предходната седмица в Малайзия.

Държавите също започнаха стъпки за понижаване на потреблението. Това може да има трайни последствия. По време на петролните шокове в Близкия изток през 70-те години на предишния век цените на петрола се утроиха и по-късно още веднъж се удвоиха. Властите реагираха, като усъвършенстваха енергийната продуктивност, с цел да вършат повече с по-малко. Крайното търсене на нефт на глава от популацията в света доближи пик през 1979 година и в никакъв случай не се е възстановило.

Но същинската разлика по отношение на преди половин век е, че другите възможности на изкопаемите горива са подготвени за праймтайм. От 70-те години на предишния век цената на слънчевите панели е паднала с 99,9%, до момента в който цената на вятърната сила е паднала с 91% от 1984 година насам. Цените на батериите са паднали с 99% от 1991 година насам.

Това значи, че в този момент е осъществимо за доста страни да преминат към тези други възможности.

Европейският съюз ще форсира електрификацията, откакто сметката му за изкопаеми горива се усили с над 36 милиарда $ от февруари насам. Франция удвои държавната помощ, с цел да помогне на семействата да преминат към електрически транспортни средства и да електрифицират отоплението на домовете си. Зависимата от вноса Южна Корея получава 70% от суровия си нефт през Ормузкия пролив. Сега страната възнамерява да удвои потенциала си за възобновими енергийни източници в границите на четири години.

Електрическите транспортни средства в стартова подготвеност?

 

Тазгодишният петролен потрес демонстрира признаци за основаване на непланирана обществена повратна точка – предел за самозадвижваща се смяна, оттатък който системите минават от едно положение в друго. Климатолозите предизвестяват за повратни точки на климата, които усилват противоположната връзка и форсират стоплянето. Но обществените учени показват и позитивни повратни точки – групови дейности, които бързо форсират дейностите в региона на климата.

Напливът към електрически транспортни средства е индикативен образец. В Австралия цените на бензина скочиха с съвсем 50% през март, а на дизела – с повече от 70%. Не е изненадващо, че продажбите на нови електрически транспортни средства са на рекордно високо равнище, а продажбите на използвани електрически транспортни средства се удвоиха предишния месец.

1,3 милиона хибридни и батерийни електрически транспортни средства в Австралия заобикалят съвсем 15 милиона литра приложимост на бензин и дизел всяка седмица.

Напливът към електрически превоз е световен. Повечето нови китайски коли се зареждат с акумулатори, а не с нефт. Батерийните електрически транспортни средства се продаваха повече от бензиновите коли за първи път в Европа през януари.

Конференция за отвод от изкопаеми горива

 

Рутинното изгаряне на въглища, нефт и газ е главният мотор на климатичната рецесия. Миналата година най-висшият съд в света ясно съобщи, че страните имат задължението да спрат изгарянето на изкопаеми горива.

Но изкопаемите горива съвсем не са споменавани през 30-те години на международни договаряния за климата, частично заради блокиране на напъните от страна на огромните експортьори на изкопаеми горива и лобистите.

Разочарована от бавния прогрес, коалиция от десетки страни заобиколи световните договаряния за климата, с цел да разиска по какъв начин в действителност да се отстранен изкопаемите горива.

Първата от тези срещи на върха ще се организира идната седмица. Повече от 50 страни ще се съберат в Санта Марта, Колумбия, с цел да обсъдят евентуален независим контракт за ръководство на последователното унищожаване на изкопаемите горива, като в същото време се пазят служащите и финансовите системи.

Колумбийският министър на околната среда Ирене Велес Торес споделя, че това се случва в „ най-хубавия вероятен миг “, защото петролната рецесия концентрира световното внимание върху зависимостта от изкопаеми горива.

Ако срещата на върха идната седмица даде действителен подтик за отричане от изкопаеми горива на фона на енергийната рецесия, бихме могли да я преглеждаме като обществена повратна точка, в която първите консуматори работят съществено. и ще улеснят останалия свят да я последва.

The Conversation/превод: SafeNews

Още вести четете в: Свят, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР