Президентът на САЩ Джо Байдън и японският премиер Фумио Кишида

...
Президентът на САЩ Джо Байдън и японският премиер Фумио Кишида
Коментари Харесай

САЩ и Япония подготвят най-голямата актуализация на отбранителния си договор от 60 г.

Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън и японският министър председател Фумио Кишида ще разгласят проекти за преструктуриране на американското военно командване в Япония на среща в Белия дом на 10 април, оповестиха източници на английския вестник Financial Times /FT/ и японската организация Kyodo. Според FT, Вашингтон и Токио възнамеряват най-голямата актуализация на контракта за сигурност от повече от 60 години. Според Киодо Съединени американски щати ще разширят функционалностите на военния си щаб в Япония.

Целта на актуализирането на съглашението противодействието на Китай и КНДР. Страните могат да прегледат опцията за модернизиране на американските въоръжени сили, ситуирани на японска територия. Според Kyodo на американския щаб може да бъде дадена опция да възнамерява взаимни учения с японските сили за самозащита и да води по-активен продан на информация.

Белият дом, Пентагонът, Индо-тихоокеанското командване на Съединени американски щати и японското държавно управление отхвърлиха коментар по информацията на изданието. Бившият началник-щаб на силите за самозащита на Япония Рейчи Орики сподели пред FT, че Съединени американски щати би трябвало да назначат по-високопоставен офицер в Япония, тъй като по негово мнеие, Вашингтон поема значима роля в районната защита. Така че назначението на почитан офицер би изпратило „ сигнал към Китай и КНДР “.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР