Вучич: Наричаха ме „кралица на драмата“, а сега ни чака катастрофа заради НИС, моля се на САЩ
Президентът на Сърбия Александър Вучич предизвести, че Сърбия е на ръба на енергийна злополука и до дни би трябвало да реши бъдещето на сръбската петролна компания (НИС) след ултиматума на Вашингтон за унищожаване на Русия от собствеността ѝ, оповестява БГНЕС.
По думите му цялата сръбска общност – в това число част от министрите – в началото го наричали „ кралица на драмата “, макар че той предупреждавал, че проблемите ще се натрупат всеки месец.
„ Благодарение на моите диалози с американците – а не мога да ги лаская, тъй като нищо положително не са ни създали, да не остане подозрение кой наложи наказания на една сръбска компания – само че няколко пъти ги молих да отсрочат началото на глобите. Свикнахме, че ще го вършат, и в точния момент споделих, че това повече няма да се случва. Американците ми го споделиха напълно ясно. Това няма нищо общо с нас – пострадахме като тревата, когато слонове се сблъскат “, сподели той.
Президентът твърди, че Сърбия е добре готова – питателните ресурси са на 100%, а горивните запаси са постоянни. Той разпореди армията да помогне на популацията, в случай че се наложи потребление на военни запаси за цивилен потребности. Вучич сподели, че преди две години е изискал полицията да построи свои лични ресурси, само че това не е било направено и те не престават да черпят от държавните запаси. Той съобщи, че оттук насетне персонално ще управлява този развой.
Според него затварянето на рафинерията и дефицитът на гориво биха довели до пагубна обстановка, защото здравната система работи напълно на дизел. Ако се стигне до такава степен, част от горивото на армията ще бъде пренасочено към лечебните заведения. Той добави, че Съединени американски щати са дали период до февруари за привършване на смяната в собствеността на НИС, само че в това време не разрешават на Сърбия да употребява петролопровода „ Янаф “.
Вучич прикани финансовия министър Синиша Мали „ да не популяризира спомагателни фрустрации “ и му подреди да задели 60 милиона от запасите, плюс още 40 милиона „ за всеки случай “. Ако се постанова актуализация на бюджета, държавното управление би трябвало неотложно да свика Народното събрание.
Президентът съобщи, че ще моли Съединени американски щати за помощ, „ макар че те сътвориха този проблем “, с цел да се обезпечи някакъв приток на необработен нефт и рафинерията да продължи работа. Той акцентира, че Сърбия би трябвало да вземе решение в идващите дни, а окончателният отговор би трябвало да бъде даден до идната седмица.
Вучич сподели още, че Сърбия не е „ съветският избор “ за нов притежател на НИС, само че в случай че никой различен не желае да купи компанията, страната ще би трябвало да предложи по-висока цена.
„ Ако нямаме друго решение – без значение какъв брой ще коства – ще намерим пари. Ще приказваме с европейците и с всички останали. И това, което Йоргованка (Табакович - шеф на централната банка) назова „ специфична интервенция “, ще би трябвало да осъществим. Ще осигурим финансиране… Искам непременно да избегнем конфискация, национализация или лишаване на непозната благосъстоятелност. Тя не е най-вече наша – най-вече е съветска “, сподели Вучич.
Той съобщи пред министрите, че няма да лъже народа, че рафинерията се затваря поради ремонт: „ Вие си лъжете народа, че е необходим ремонт – какъвто към този момент направихме през март – аз това няма да го върша. “
Вучич прикани хората да заплащат сметките си към топлофикационните сдружения и предизвести присъстващите министри „ да не си играят игри “. Той насочи обръщение и към Душан Баятович да довърши газовите връзки до Валево, Александровац–Тутин и Враня–Лесковац, „ което не е направил последните пет години “. „ Надявам се, че ме разбрахте добре “, обърна се той към шефа на „ Сърбиягаз “.
Вучич изиска от премиера Мацут държавното управление да заседава всекидневно, а същия режим да има и работната група.
Президентът заяви, че се надява още през днешния ден да беседва с азиатски и европейски сътрудници на Руската федерация за цената и че в случай че те не реализиран съглашение, Сърбия е подготвена сама да купи НИС.
„ Готови сме даже да преплатим, да дадем повече, тъй като не желаеме да лишаваме ничия благосъстоятелност “, акцентира той.
Вучич добави, че рафинерията и НИС би трябвало да продължат работа и че би трябвало да бъде обезпечено цялостно доставяне за жителите на Сърбия. Той увери, че хората „ няма да усетят последици най-малко 30 и няколко дни “.
Премиерът Мацут още веднъж взе думата, благодари на министрите и на президента и съобщи, че сръбското държавно управление ще заседава всекидневно в изискванията на рецесия. Той акцентира, че проблемите би трябвало да бъдат решени във допустимо най-кратък период.
Председателят на Народното събрание Ана Бърнабич означи, че в случай че е нужна актуализация на бюджета, Народното събрание ще реагира неотложно.
Мацут завърши съвещанието, изразявайки вяра за „ по-добри вести “.
FaceBookTwitterPinterest




