Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че страната му ще

...
Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви, че страната му ще
Коментари Харесай

Сърбия предлага пари на онези, които се ваксинират срещу COVID-19

Президентът на Сърбия Александър Вучич разгласи, че страната му ще заплати на всеки жител, който получи COVID-19 ваксина преди края на май, като това може да е първата скица в света за пари в брой против имунизация, съобщи " Франс прес ".

Западната ни съседка купи милиони дози ваксини - от западни компании, както и от Китай и Русия - и за малко се трансформира в районен имунизационен център, откакто предложи късмет на чужденци да бъдат имунизирани.

След цялостното имунизиране на към 1,3 млн. от седемте милиона души население, стремежът към ваксиниране стагнира.

" Всички, които... са получили ваксина до 31 май, ще получат 3000 динара (25 евро) ", увери Вучич пред локалните медии и добави, че чака 3 млн. души да бъдат имунизирани до края на месеца.

Вучич сподели, че страната желае да " награди хората, които са посочили отговорност ".

Но той добави, че държавните чиновници, които не са получили ваксина, няма да получат заплатен отпуск, в случай че са се заразили с вируса.

Сърбия се надява в допълнение да усили разпространяването си в четвъртък, като предлага ваксини в комерсиалните центрове и награждава доброволците с ваучери.

" Не съм срещал в здравната литература някой да заплаща за имунизации Covid-19, " сподели сръбският епидемиолог Зоран Радованович пред Франс прес

" Така че може да сме първите освен в Европа, само че и в света. "

Той обаче предизвести, че стимулирането на имунизацията с пари може да бъде нож с две остриета.

" Това ще подтикне някои от тези, които живеят в последна беднотия, да се имунизират, само че ще провокира опозиция при някои от останалите, " сподели Радованович.

" Логиката е следната: в случай че страната ми заплаща, с цел да направя нещо, което ми споделя, че е за мое положително, тогава нещо е рибено. "

Някои компании са предложили на чиновниците тласъци за приемане на удар Covid, а по-бедните страни в Азия и Африка са предложили награди на имунизираните в други акции - само че не откогато пандемията се задържа.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР