Путин прие Стив Уиткоф и Джаред Кушнер в Кремъл. Започват разговори за края на войната
Президентът на Русия Владимир Путин одобри в Кремъл пристигналите в Москва американски договарящи за разрешаване на войната в Украйна специфичен дипломат Стив Уиткоф и Джаред Кушнер – шурей на американския водач Доналд Тръмп, предава ТАСС.
Дискусията ще се концентрира върху разрешаването на украинската рецесия, в това число предложенията на Съединени американски щати по този въпрос.
Няма явен период за срещата – тя ще продължи „ колкото е належащо “, обясниха от Кремъл. Посочва се, че Путин, Уиткоф и Кушнер ще имат опция да обсъдят постигнатите съглашения сред Киев и Вашингтон в търсене на спокойно решение.
Преди това Вашингтон предложи проект от 28 точки за разрешаване на украинския въпрос. Този документ разгневи Киев и неговите европейски сътрудници, които се пробваха да го променят доста. На 23 ноември Съединени американски щати и Украйна организираха съвещания в Женева.
По-късно Тръмп съобщи, че първичният американски кротичък проект е бил модернизиран, с цел да се вземат поради позициите на Москва и Киев, като са останали единствено няколко противоречиви въпроса. Той означи също, че броят на точките е понижен до 22.
На 30 ноември във Флорида се организираха съвещания сред представители на Съединени американски щати и Украйна. Дискусията се концентрира върху методите за преустановяване на спора, дълготрайните решения на икономическите и обвързваните със сигурността въпроси, вероятностите за осъществяване на избори в Украйна и териториалния въпрос.
Кремъл означи, че Вашингтон държи Москва осведомена за съглашението по проекта, тъй че Русия ще разполага с настояща информация досега на срещата. Русия обаче не разкри детайлности, обяснявайки, че не има намерение да договаря по телефона.
Москва също по този начин уточни, че към момента не е дефинирала план на съглашение, а по-скоро „ схема “, „ набор от въпроси “. Като цяло, означи Путин, „ това може да образува основата за бъдещи съглашения “, само че е прекомерно рано да се разискват каквито и да било дефинитивни съглашения.
Преди срещата с Путин Уиткоф и Кушнър към този момент се срещнаха със специфичния представител на Кремъл Кирил Дмитриев, вечеряха в московски ресторант и се разходиха из съветската столица.
Преди срещата си с американците Путин упрекна Европа в опит да провали мирните съглашения, които прокарва Тръмп.
" Европа сама се извади от украинското урегулиране. Тя няма мирна стратегия и в този момент пречи на напъните на Съединени американски щати за споразумяване. Европа слага неприемливи за Русия оферти към мирния проект за Украйна. Русия не има намерение да води война с европейските страни, само че в случай че Европа стартира война, Русия е подготвена незабавно и тогава Москва няма да има с кого да договаря ", съобщи Путин.
В същото време той позволи завръщането на европейците към договарянията по Украйна, в случай че те " вземат поради действителностите на терен ".
Междувременно Зеленски заяви, че в случай че днешните договаряния на Уиткоф и Кушнър с Путин преминат добре, " ще се срещнем с Тръмп доста скоро ". Той също по този начин разгласи " нелесни решения ".
" Няма да има лесни решения. Въпросът не е в сложността на тяхното взимане. Аз съм кадърен да вземам решения - значимо е те да бъдат обективни ", сподели президентът.
Той чака сигнали от Уиткоф и Кушнър след договарянията им с Путин.
" Мисля, че от тези сигнали ще зависят бъдещите и следващите стъпки. Стъпките ще се трансформират през днешния ден. Мисля, че даже на всеки час ", сподели Зеленски.
Днес украинският президент е провел заседание със своя договарящ екип в Дъблин. Украинският президент съобщи, че са разискали въпроси, " които не могат да се разискват по телефона ".
Преди това Тръмп съобщи, че ще се срещне с Путин и Зеленски само когато мирният проект бъде координиран от всички страни.




