Президентът на Молдова, Мая Санду, заяви, че страната трябва да

...
Президентът на Молдова, Мая Санду, заяви, че страната трябва да
Коментари Харесай

Мая Санду: Молдова трябва да се присъедини към ЕС, за да оцелее срещу руските заплахи

Президентът на Молдова, Мая Санду, съобщи, че страната би трябвало да се причисли към Европейския съюз (ЕС), с цел да подсигурява оцеляването си пред лицето на съветската експанзия, пишат от европейската редакция на . 

Източноевропейската страна с население от 2,4 милиона души споделя 1200-километрова граница с Украйна. Тя се трансформира в цел на съветската хибридна война, в това число посредством дезинформация, хакерски атаки и операция на изборите.

" Ето за какво европейският ни път не е просто въпрос на полезности, а въпрос на оцеляване ", декларира Санду в речта си пред Европейския парламент в Страсбург, добавяйки, че Кремъл " е разгърнал цялостния си боеприпас от хибридни офанзиви против нас ".

" Изправени сме пред неограничена хибридна война в мащаб, невъобразим преди цялостното навлизане в Украйна ", споделя тя, наричайки Русия " най-голямата опасност, пред която сме изправени ".

Молдовците ще се насочат към урните на 28 септември за парламентарните избори, на които Санду предвижда, че Кремъл ще се опита да повлияе.

Миналогодишният референдум за участието на Молдова в Европейски Съюз приключи с минимална разлика — 50,4% против 49,6% — при избор, засенчен от съветска интервенция. В по едно и също време извършените и оспорвани президентски избори Санду, която произлиза от проевропейска партия, победи своя проруски конкурент и си обезпечи втори мандат.

" Целта на Москва е ясна - да завладее Молдова посредством урните, да ни употребява против Украйна и да ни трансформира в плацдарм за хибридни офанзиви против Европейския съюз ", споделя още Санду. 

Молдова кандидатства за участие в Европейски Съюз още през 2022 година и предприе огромни промени в държавното управление, правосъдната система и стопанската система си. Санду обаче декларира, че Европейски Съюз не би трябвало да чака " съвършенство " от страната, преди да ѝ разреши да напредне към участието в съюза.

" Не търсим лесния път. Вършим усърдно своята работа ", споделя тя, само че прибавя, че Молдова е в " конкуренция с времето ", с цел да отбрани демокрацията си от съветската опасност.

Лидерите на Франция, Германия и Полша посетиха Кишинев предишния месец в показателен жест в поддръжка на Санду и дадоха обещание подпомагане за устрема на Молдова да стане страна членка в Европейски Съюз.

Молдова е изправена пред трудности, в това число и това, че нейното присъединение сега е обвързано с това на Украйна, което унгарският министър председател Виктор Орбан неведнъж е обещавал да блокира.

Росица ЧИНОВА
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР