Касъм-Жомарт Токаев пристигна в Доха, за да изрази съболезнования на емира на Катар
Президентът на Казахстан уважи паметта на шейх Хамад бин Халифа Ал Тани и акцентира приноса му за развиването на връзките сред Астана и Доха
Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев дойде в Доха, с цел да изрази персонално съболезнования на емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани и на членовете на ръководещото семейство във връзка кончината на емира-баща шейх Хамад бин Халифа Ал Тани.
По време на срещата Токаев акцентира забележителния принос на шейх Хамад за построяването на мощна и просперираща страна Катар.
Казахстанският президент дефинира починалия като бележит общественик и същински другар на казахския народ.
По думите му шейх Хамад бин Халифа Ал Тани е съдействал интензивно за установяването и сполучливото развиване на връзките сред Казахстан и Катар.
Той е посещавал два пъти Казахстан с публични визити. По време на първото му посещаване през април 1999 година Касъм-Жомарт Токаев го посреща в качеството си на началник на външнополитическото ведомство на страната.
Президентът на Казахстан напомни още, че с поддръжката на шейх Хамад в Астана е издигната първата огромна джамия „ Ал-Фараби “, както и че през първите години след оповестяването на независимостта на Казахстан са осъществени редица обществени и инфраструктурни планове.
Токаев изрази вяра починалият да откри безконечен покой и насочи молитва за него.
От своя страна емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани благодари на казахстанския президент за персоналната поддръжка, която съгласно него е израз на специфичния темперамент на братските връзки сред народите на Казахстан и Катар.
По самодейност на катарската страна двамата държавни водачи разискаха и настоящата интернационална конюнктура, в това число обстановката в Близкия изток.
В края на срещата Касъм-Жомарт Токаев удостовери поканата си към емира на Катар да посети Казахстан в комфортно за него време. Поканата беше призната с признателност.
След гибелта на шейх Хамад бин Халифа Ал Тани в Катар беше разгласен четиридневен народен печал, а работата на държавните институции беше краткотрайно прекратена.
Шейх Хамад бин Халифа Ал Тани има основна роля за развиването на Катар. По време на неговото ръководство страната се трансформира в един от водещите международни експортьори на полутечен природен газ и доста ускорява въздействието си на интернационалната сцена.
създател: Зарина Жакупова
източник:
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




