Президентът на босненската Република Сръбска и руският посланик в Сараево

...
Президентът на босненската Република Сръбска и руският посланик в Сараево
Коментари Харесай

Русия и Република Сръбска обвиниха Великобритания в "намеса" в босненските избори

Президентът на босненската Република Сръбска и съветският дипломат в Сараево оповестиха, че Англия се меси във вътрешните работи на Босна и Херцеговина поради решение да изпрати военнослужещи като наблюдаващи за идните избори, заяви " Болкан инсайт ".

Миналата седмица английският министър на защитата Гавин Уилямсън сподели, че Лондон ще изпрати още 40 военнослужещи в страната, чиято цел е да противостоят на " зловредното външно въздействие " в изборния развой. Националният избор (за парламент и групово президентство) ще бъде на 7 октомври и е придружен от напрежение сред разнообразни групи в Босна и Херцеговина.

Уилямсън не посочи за чие въздействие става дума, само че съгласно в. " Таймс ", пред който той приказва, става дума за случаи на възможна съветска интервенция.

" Република Сръбска няма потребност от това, нито пък са го желали управляващите ѝ. Ако се прави самоволно от британците, това е интервенция във вътрешните работи, сподели президентът на Република Сръбска Милорад Додик. Този акт граничи с нарушение на границите на страната. "

За балканската телевизия N1 посланикът на Москва Пьотр Иванцов пък сподели, че Русия е получила уверения от Англия, че решението не е ориентирано против Москва. Според него обаче " острата реакция в Република Сръбска " демонстрира, че сходна стъпка е ненужна.

В момента от задачата на европейските сили EUFOR в Босна и Херцеговина, която наброява 600 военнослужещи, едвам 7 души са британци.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Балкани (4787)
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР