Президентът Илияна Йотова ще проведе първите консултации с представители на

...
Президентът Илияна Йотова ще проведе първите консултации с представители на
Коментари Харесай

Започват консултациите за служебен кабинет! Президентът Йотова приема ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ във вторник

Президентът Илияна Йотова ще организира първите съвещания с представители на парламентарните групи в 51-вото Народно заседание в границите на процедурата по назначение на длъжностен министър-председател, записана в член 99, алинея 5 от Конституцията.

На 3 февруари, вторник, президентът ще организира срещи на „ Дондуков “ 2, както следва:

От 11.00 часа – представители на парламентарната група на ГЕРБ - СДС;

От 13.30 часа – представители на парламентарната група на " Продължаваме промяната -Демократична България ".

 

Миналата седмица президентът се срещна с възможните претенденти за длъжностен министър председател от така наречен домова книга. Петима обявиха, че са подготвени да поемат тази функционалност.

 

Това са зам.-председателите на Сметната палата Маргарита Николова и Силвия Къдрева, заместник-омбудсманът Мария Филипова, ръководителят на Сметната палата Димитър Главчев и подуправителят на Българска народна банка Андрей Гюров.

 

Моята концепция е идващият длъжностен министър председател да отговори на упованията на българските жители, съобщи Илияна Йотова през вчерашния ден. Тя разясни, че ще разгласи назначението на длъжностен министър-председател, откакто организира съвещания с парламентарно показаните партии. Изборът на идващия длъжностен министър-председател е избор на Народното събрание, тъй като те гласоподаваха всички тези промени в Конституцията като длъжностни лица, които би трябвало да поемат този пост, както и процедурата и разпоредбите, по които това да става, сподели още президентът.

Според Конституцията президентът след съвещания с парламентарните групи и по предложение на претендента за длъжностен министър-председател назначава служебно държавно управление и насрочва нови избори в двумесечен период.

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР