Президентът Еманюел Макрон заяви, че Франция ще построи плавателен съд,

...
Президентът Еманюел Макрон заяви, че Франция ще построи плавателен съд,
Коментари Харесай

Франция ще построи кораб за полярни изследвания

Президентът Еманюел Макрон съобщи, че Франция ще построи кораб, кадърен да се придвижва по леда, като част от проект на стойност милиард евро за поощряване на полярните проучвания, съобщи Агенция Франс Прес.


В речта си на конференция за полярните райони и ледниците той прикани международните сили да работят в изискванията на изключителна обстановка, обвързвана с климата, макар възходящото геополитическо напрежение.

Той съобщи, че човечеството е изправено пред " цивилизационно " предизвикателство и прикани за " невиждано равнище на съдействие " макар " възобновяването на геополитическото напрежение ".

Той приказва в последния ден на срещата на върха " Една планета - полярна " - конференция, която свика, с цел да се оправи с изключителната обстановка, обвързвана с климата. Русия, съществена арктическа страна, не беше поканена поради нахлуването си в Украйна.

Войната в Украйна " отслаби съдействието с огромните геополитически и научни сили ", сподели Макрон, като ясно се базира на Русия.

" Въпреки всички тези напрежения е ясно, че би трябвало да действаме и да превърнем полюсите и ледниците в привилегировано пространство за мир, научно и екологично съдействие ", добави Макрон.

Базиран сред френската територия Нова Каледония и Австралия, новият транспортен съд ще разпределя времето си сред западната част на Тихия океан и Антарктида, сподели той.

Плавателният съд ще носи името на Мишел Рокар, някогашен министър-председател и дипломат на интернационалните договаряния за Арктика и Антарктика, който умря през 2016 година, сподели Макрон.

Франция възнамерява да влага един милиард евро (1,1 милиарда долара) в полярни проучвания до 2030 година, сподели Макрон.

По-специално, страната ще финансира две огромни начинания на Северния и Южния полюс, в това число експедиция Polar Pod с транспортен съд с нулеви излъчвания за проучване на Южния океан, който заобикаля Антарктида.

Франция също по този начин ще възвърне научната си станция в Антарктида, наречена станция " Дюмон д " Урвил ", от 2026 година и ще работи за обновяването на френско-италианската станция " Конкордия ", сподели Макрон.

Той също по този начин съобщи, че Париж ще координира тясно работата си с европейските си сътрудници по огромен проучвателен план в Източна Антарктида. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР