През второто тримесечие на 2024г. пазарът на недвижими имоти продължава

...
През второто тримесечие на 2024г. пазарът на недвижими имоти продължава
Коментари Харесай

Поскъпване или спад: Пазарът на недвижими имоти през второто тримесечие на 2024г.

През второто тримесечие на 2024г. пазарът на недвижими парцели продължава да бъде все по този начин деен и постоянен. Няма и диря от мъртвило, каквото се предвиждаше през предходните тримесечия на миналата 2023г, а също по този начин не се следи и спад в цените на парцелите.

Даже в противен случай – в края на второто тримесечие Национален статистически институт регистрира рекорден растеж от 16% на цените на жилищата в страната през първото тримесечие на актуалната година. Спрямо четвъртото тримесечие на 2023г. растежът е с близо 7%. Според Национален статистически институт няма подобен тримесечен растеж през последните осем години.

Специалистите в сектора изясняват покачването на цените със засилено търсене. Много от хората, които в последните няколко тримесечия се бяха отдръпнали от пазара и бяха с упования цените да намалеят, в този момент още веднъж бързат да купуват, обезпокоени, че с влизането на еврото у нас парцелите ще станат още по-скъпи. Освен това, фактори като повишението на заплатите, както и към момента ниските лихви по ипотечните заеми също способстват за нестихващото търсене при купувачите.

По данни на Arco Real Estate по-голям е делът на покупко-продажбите с ипотечно кредитиране, а огромен % от тях се осъществят след отстъпка в цената при договарянията за покупка.
Жилищни парцели
По данни на Национален статистически институт през май 2024 година показателят на продукцията в бранш „ Строителство “ се покачва с 1.1% по отношение на предходния месец. Увеличение е регистрирано при продукцията от профилирани строителни дейности- с 2.6%, при сградното строителство- с 0.6%, и при строителството на съоръжения- с 0.1%. Данните са предварителни и сезонно изгладени. Календарно изгладените данни демонстрират нарастване с 4.5% на строителната продукция в съпоставяне със същия месец на 2023 година. През май 2024 година в съпоставяне със същия месец на 2023 година е записано покачване на продукцията при профилираните строителни действия - с 10.7%, и при строителството на уреди - с 3.5%.

Средните цени на предлаганите парцели са в необятен диапазон сред 1300 евро/кв.м. до към 2000 евро/кв.м., според от това на какъв стадий е приключен парцелът, къде тъкмо се намира и какви са характерностите му.


Пловдив
През второто тримесечие на годината не се виждат обилни разлики при пазара на недвижими парцели в Пловдив. Жилищата, към които демонстрират интерес купувачите, са най-вече двустайни и тристайни жилища. Повечето от покупко-продажбите се случват благодарение на банково кредитиране. По данни на Arco Real Estate не се отбелязва доста висок растеж в търсенето, само че няма и смяна или спад в цените на парцелите. В града под тепетата от известно време се следи една нова наклонност – по-голямо повишаване на новото строителство. Отчита се растеж при търсенето на имоти спрямо предходното тримесечие на годината. Относно търсенето и предлагането на къщи, селата към Пловдив не престават да стават все по-актуални измежду търсещите сходни парцели. Повечето от тези села са сносно уредени - разполагат с канализация, както и детски градини и учебни заведения, а близостта до града също е огромно улеснение за работещите там.



Курортите по Централното Черноморие – Несебър, Свети Влас, Слънчев бряг и Поморие си остават едни от най-предпочитаните за покупка на неподвижен парцел. В региона на Южното Черноморие ползата към покупка на жилище е най-засилен в Созопол и Черноморец. Относно планинските ни курорти, клиентите се ориентират най-много към Боровец, който се намира покрай София, само че интерес не липсва и към Пампорово и Банско, където надлежно цените са по-достъпни.
Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР