През следващите 10 години за възстановяването на Украйна ще са

...
През следващите 10 години за възстановяването на Украйна ще са
Коментари Харесай

Желязков: Залагаме на големите проекти, които ще гарантират свързаност и сигурност за Украйна


През идващите 10 години за възобновяване на Украйна ще са нужни три пъти брутния артикул на страната или над половин трилион евро. Това разяснява министър председателят Росен Желязков след изявлението си в границите на конференцията за възобновяване на Украйна в Рим. Българският бизнес ще има опция да се включи в процеса, само че страната ни залага присъединяване в огромните инфраструктурни планове, които ще подсигуряват съгласуваност и сигурност за Украйна. 

Росен Желязков напомни, че България и Румъния са единствените страни- членки на Европейския съюз, които с Турция и Грузия подсигуряват и сега сигурността в Черноморския район, в това число подводната и наземна инфраструктура. 

“Пренос на електрическа сила с пренос на газ, транспорт на данни - т.е. има доста неща, които би трябвало да подсигуряваме по Черно море, тъй като това е главната връзка с Азия ”. 

За възобновяване на Украйна е извънредно значимо да се построи транспортна съгласуваност по направлението юг-север, от което и България може да се възползва, изясни министър председателят. 

“ЖП връзката Александруполис-Одеса е значим, предпочитан план. Румъния също ще бъде включен в този план и това ще бъде европейският план, европейски кулоар, който ще има опция да служи и като инвестиция за тези 1.5% от Брутния вътрешен артикул, което беше контрактувано в Хага ”. 

Енергийната съгласуваност и увеличението на потенциала на Вертикалния газов кулоар също е от голяма важност за възобновяване на Украйна, още повече, че там се намират най-големите газови складове. 

По всички тези вероятни планове, свързани с България, занапред ще се беседва със прилежащите страни, посочи министър председателят: 

“Колегите от Гърция, от Румъния, от Турция наложително, като страна-член на НАТО, с цел да търсим и онази опция за построяването на военна подвижност, на инфраструктура с двойна приложимост, да се похвалим доста скоро с контрактуваното с сътрудниците от Румъния -  за трети мост на Дунав - има доста неща, които могат да се впишат в този подтекст, които да имат изгода както за Украйна, по този начин и за нас. 
Източник: skandal.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР