През последните месеци Европа преживя една от най-топлите си зими,

...
През последните месеци Европа преживя една от най-топлите си зими,
Коментари Харесай

2022/2023: Най-топлата зима на България в графики

През последните месеци Европа претърпя една от най-топлите си зими, в която паднаха не един или два върха. Докато 20 градуса биха били немислими през януари преди десетилетия, то те бяха честа големина през тази зима и то няколкократно тук-там, на които всекидневно сходни стойности са немислими. И макар че през тази зима горещото време оказа помощ на Европа да премине без безусловно никакви проблеми обстоятелството, че Русия спря кранчето на природния газ, то смяната във времето занапред ще носи отрицателни последствия.Редица от по-северните страни като Нидерландия, Дания, Беларус и Латвия регистрираха температурни върхове в резултат на няколко на брой топли талази, които идваха в най-неочакваните моменти - в края на декември, в средата на януари и средата на февруари. Резултатите са доста и всяка година са с все по-различен размер - задълбочаваща се суша, провален ски сезон, по-малко селскостопански добиви.

През последните месеци Европа претърпя една от най-топлите си зими, в която паднаха не един или два върха. Докато 20 градуса биха били немислими през януари преди десетилетия, то те бяха честа големина през тази зима и то няколкократно тук-там, на които всекидневно сходни стойности са немислими. И макар че през тази зима горещото време оказа помощ на Европа да премине без безусловно никакви проблеми обстоятелството, че Русия спря кранчето на природния газ, то смяната във времето занапред ще носи отрицателни последствия.

Редица от по-северните страни като Нидерландия, Дания, Беларус и Латвия регистрираха температурни върхове в резултат на няколко на брой топли талази, които идваха в най-неочакваните моменти - в края на декември, в средата на януари и средата на февруари. Резултатите са доста и всяка година са с все по-различен размер - задълбочаваща се суша, провален ски сезон, по-малко селскостопански добиви.

Показателна е статистиката, че ски сезонът през последните 50 години е намалял с 40 дни в ски курортите в Алпите, а снежната завивка се редуцира с 5.6% на десетилетие. Тукашните ски курорти също изпитват компликации и се постанова от ден на ден да се разчита на енергоемкото произвеждане на неестествен сняг.

Ситуацията в България не бе по друга. Току-що миналата зима е най-топлата откогато има метеорологични данни в страната. Или с други думи казано най-топлата в последните 100-150 години. Въпреки че в някой случай климатичният алармизъм бива подложен на критика, тъй като всява суматоха, то каквито и изводи да се вършат на данните от тази зима, те сочат към едно - в огромна част от страната няма общоприета зима, а по-скоро субтропична. Дали е въпрос на циркулация, на късмет или на краткотрайни явления като океанския " Ла ниня ", е мъчно да се реши, само че сигналите, които дават данните са притеснителни. Статистиката също демонстрира, че в най-голяма степен по-топлото време през предходната зима се е усетило точно по нашите ширини, дружно с най-северните елементи на континента, където аномалията е от 10-12 градуса над естествените стойности.
Реклама
Притеснителното в тази ситуация не е огромната температурна особеност, като съгласно метеоролога Симеон Матев по-важно е да се означи трендът за повишаване на температурите в последните 30 години. " Повишението за последните 33 години е с 0.5 градуса на десетилетие ". Което значи, че евентуално най-големият проблем не е в самите температури към днешна дата, а в скоростта на стопляне на определни райони през последните години. И че може би този тренд ще продължи.
Реклама Свързани публикации Как ще се подреди газовият пъзел 23 март 2023, 10:53 Байдън позволи противоречивия план за петролно находище в Аляска 21 март 2023, 15:47 Седмични вести за енергетика: Рекордно производството на слънчева сила, Срив в цената на петрола 18 март 2023, 08:09
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР