Джерусалем пост: Турция и Израел се доближават до военен сблъсък в Сирия
През последните години дипломатическите връзки сред Турция и Израел търпят серия от сривове и спадове. Ситуацията в Сирия обаче за пръв път основава риск от пряк боен конфликт сред двете страни, написа в. " Джерусалем пост ".
Предистория на връзките сред Израел и Турция
Партията на справедливостта и развиването в Турция (съкратено AKP или AK Parti) завоюва своите първи избори през 2002 година. През 2005 година министър-председателят Реджеп Тайип Ердоган прави първото си посещаване в Израел. Целта му е да укрепи комерсиалните и военни връзки сред двете страни и да сложи основите на дългогодишен мир в Близкия изток.
Ердоган води със себе си огромна група предприемачи, които участват на срещите с тогавашния израелски министър председател Ариел Шарон и президента Моше Кацав. През 2006 година Израел назовава връзките си с Турция " съвършени ". Икономическите взаимоотношения сред двете страни процъфтяват. Турция е една от най-посещаваните туристически дестинации за израелските жители.
Анкара обаче осъжда войната на Израел в Газа през 2008-2009 година и това води до първия дипломатически раздор сред двете страни през този век.
През 2010 година филантропичен ескорт от шест кораба за Газа с деятели от " Флотилията на свободата за Газа " е атакуван от израелски командоси. Сблъсъкът води до гибелта на девет турски жители и в допълнение обтяга връзките сред двете страни.
Въпреки това, през 2013 година, министър председателят Бенямин Нетаняху се извинява за случая, с което започва развой на нормализация. През 2016 година е подписан контракт, слагащ завършек на разрива в връзките на двете страни.
Но въпреки икономическите и туристическите връзки да не са прекратени, дипломатическите връзки още веднъж търпят поредни спадове.
През 2018 година Турция и Израел отзовават посланиците си поради напрежение към линията Газа и Йерусалим.
По време на спора в Нагорни Карабах през 2020 година Израел намерено поддържа Азербайджан, който е съдружник както на Турция, по този начин и на Израел. Въпреки това, откакто Турция упреква Израел за дестабилизацията в Кавказ, израелският министър на защитата Бени Ганц упреква Турция в разпалването на война в района.
По-късно е изработен още един опит за усъвършенстване, в това число визитата на израелския президент Ицхак Херцог в Анкара през 2022 година
Войната на Израел против Хамас в Газа кара Ердоган да разгласи, че приключва всички връзки с еврейската страна. През април предходната година двете страни взаимно вкарват търговски ограничавания една против друга.
Междувременно Турция се причислява към южноафриканска петиция, обвиняваща Израел в геноцид в Газа пред Международния съд (ICJ). По време на войната Анкара доставя на палестинците в Газа тонове филантропична помощ.
От началото на 2024 година Турция стартира да прави периодически арести на хора, упрекнати за " шпиони на Израел ".
Туризмът, главен аспект на двустранните връзки сред Турция и Израел, също съвсем изчезва. Турция, която в миналото беше топ дестинация за израелците, към този момент не е такава. В момента даже няма директни полети сред двете страни.
Конфликтът в Сирия стартира на 15 март 2011 година и за повече от десетилетие режимът на Башар Асад успяваше да задържи властта си. В тлеещата революция Турция и Израел подкрепяха съперниците на Асад. Двете страни обаче не станаха съдружници.
В края на 2024 година властта на Башар Асад рухна изненадващо за дни. Тя бе пометена от подкрепяните от Турция бунтовници, обединени към Абу Мохамед ал-Джолани. От основаването си през 2017 година неговата организация " Хаят Тахрир аш Шам " или HTS поддържа значими стопански и политически връзки с Анкара.
Междувременно, Израел призна, че от години поддържа секрети връзки с кюрдите в Сирия, виждайки в тях евентуален съдружник. Организацията им " Сирийски демократични сили " или SDF има де факто автономност в североизточната част на страната.
Турция, която се стреми да затвърди въздействието си в Сирия, се тормози от съществуването на кюрдска автономност. Новата власт на ал-Джолани също не наподобява благосклонна към кюрдската автономност, въпреки да разказва бъдещето на Сирия като на многонационална страна.
Към днешна дата и Турция, и Израел имат свои военни сили на терен в Сирия - всяка в разнообразни региони, написа " Джерусалем пост ".
" Турция е доста решителна по отношение на ползите си в Сирия и Ердоган желае да затвърди въздействието си там ", споделя проф. Ефрат Авив, специалист по Турция от Катедрата по обща история на Университета " Бар-Илан " и Центъра за стратегически проучвания " Бегин-Садат ".
" Това включва солидни вложения, в това число в кюрдски региони, с цел да стане сирийското общество про-турско. Турция желае изцяло да унищожи упоритостите за самостоятелност на кюрдите. "
Анкара преглежда ръководените от кюрдите SDF като продължение на Кюрдската работническа партия (ПКК) - формация, която тя счита за терористична организация. Освен това Ердоган поредно се зарича да отстрани кюрдското военно наличие по южната граница на страната си.
Израел от своя страна има интерес от съществуването на кюрдската автономност. Освен това след рухването на Асад Израел навлезе в линия от територия в Сирия.
Нетаняху разказа решението като отбранително и краткотрайно и акцентира, че задачата му е да подсигурява, че нито една от групировките, борещи се за властта в Сирия, няма да съставлява опасност. Израелският министър председател обаче не даде период за военното наличие на сирийска територия.
Риск от въоръжен конфликт
Рискът от военна борба сред Израел и Турция става все по-реален, написа " Джерусалем пост ". Това е мнението и на Комисията на Нагел, която е основана по инструкция на израелския министър председател Бенямин Нетаняху. Целта ѝ е да формулира концепцията на израелската войска през идното десетилетие.
" Израел би трябвало да се приготви за директна борба с Турция ", твърди последния отчет на Комисията на Нагел, представен от " Джерусалем пост ".
В него се предизвестява, че упоритостите на Турция да възвърне въздействието си от османската ера могат да доведат до нараснало напрежение с Израел, което евентуално да ескалира в спор.
Докладът акцентира риска сирийски фракции да се обединят с Турция, създавайки нова и забележителна опасност за сигурността на Израел.
" Заплахата от Сирия може да се развие в нещо още по-опасно от иранската опасност, " се показва в отчета, който предизвестява, че сили, подкрепяни от Турция, може да работят като прокси и да засилят районната неустойчивост.
" Ставаме очевидци на фундаментални промени в Близкия изток. Иран дълго време беше нашата най-голяма опасност, само че нови сили навлизат в арената и би трябвало да сме готови за непредвиденото. Този отчет ни дава пътна карта за обезпечаване на бъдещето на Израел ", разяснява Бенямин Нетаняху.
Документът показва, че Израел би трябвало доста да развие силите на армията, като закупи нови изтребители F-15, самолети-цистерни за презареждане във въздуха, дронове и спътници.
" Съществува възможност за бъдеща военна борба сред Израел и Турция ", сподели проф. Ефрат Авив. " Това е невиждано, както и всички събития, на които ставаме очевидци в района в последно време. "
Статия на " Уолстрийт Джърнъл " от края на предходната година разказва Турция и Израел като главните печеливши от рухването от власт на Башар Асад, само че заключва че това събитие може да утежни връзките сред двата най-важни американски съдружника в района.
Враждебността сред Израел и Турция не може да се съпоставя с дългия и кървясъл спор сред Израел, Иран и неговите проксита. Освен това Техеран публично желае да заличи еврейската страна от картата на света.
Притеснението на властта в Израел обаче е, че една нова, водена от Турция ос от сунитски ислямисти, може да се трансформира в също толкоз сериозна заплаха с течение на времето.
След рухването на Асад израелските военновъздушни сили направиха масирани въздушни удари против сирийски военни бази, летища, оръжейни хранилища и ракетни системи. По този метод те унищожиха изцяло офанзивния потенциал на Сирия. Междувременно новата власт на ал-Джолани разгласи, че не желае да води война с Израел и вместо това счита да се концентрира върху възобновяване на Сирия.
И въпреки връзките сред държавните управления на Ердоган и Нетаняху да са на най-ниското си равнище, то дипломацията сред Турция и Израел към момента е допустима.
Въпреки следен спад, Турция и Израел не престават да са значими стопански сътрудници.
" За Турция връзките с Израел са значими, с цел да резервира достъпа си до палестинците както в Газа, по този начин и на Западния бряг ", декларира Коен Янарочак, откривател в Центъра " Моше Даян " към университета в Тел Авив, представен от ТПС и Българска телеграфна агенция
" Израел би трябвало да се концентрира върху личните си ползи край Голанските възвишения и Ливан, като в същото време заобикаля ненужни провокации с Турция ", твърди той.
" За да избегне непреднамерени конфликти, Израел би трябвало да откри ясни канали за връзка с Турция, сходно на това, което направи с Русия за съгласуване на интервенциите в Сирия ", споделя Янарочак.
Израел извършваше серия от въздушни удари по режима на Башар Асад без това да заплашва ползите на неговия съдружник Русия.
" Ако турските сили се придвижат на юг и попаднат наоколо до израелски военни или съдружници, капацитетът за непреднамерени конфликти ще нарасне фрапантно ", сподели той.
" Небето е лимитът за това, до каква степен може да се утежни тази обстановка ", предизвестява Янарочак.
Въпреки утежняването на връзките сред израелските и турските водачи, Янарочак е безапелационен, че разговорът е от значително значение. Той прикани за тиха дипломация посредством израелската " Мосад " и турските разследващи служби.
" Не можем да си позволим да оставим напрежението да ескалира безотговорно ", сподели той. " За Израел, който е заобиколен от врагове, не е нужно да прибавя още един зложелател ".
Източник Дир.бг