През последните четири години се наблюдава траен ръст в броя

...
През последните четири години се наблюдава траен ръст в броя
Коментари Харесай

Сериозен ръст на процедурите с донорски генетичен материал отчитат специалисти

През последните четири години се следи дълготраен растеж в броя на процедурите с донорски генетичен материал. През 2020 година тези процедури са били 1255, до момента в който през 2023 година са достигнали 1787, което съставлява нарастване с 42% за четиригодишния интервал. Този растеж демонстрира, че от ден на ден фамилии се обръщат към асистираната репродукция и разчитат на донорски генетичен материал като средство за сбъдване на фантазията за дете.

Това стана ясно на Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, която се организира в столична болница. Форумът бе проведен от Изпълнителна организация “Медицински контрол ” и Фондация,,Искам бебе’’,

„ Само 12% или 1787 броя от осъществените процедури по асистирана репродукция през 2023 година са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през миналата година са 14 566 “, изясни изпълнителният шеф на Изпълнителна организация “Медицински контрол ” Иванка Динева.
Статистиката демонстрира, че в интервала 2021-2023 година има растеж при процедурите с донорски яйцеклетки, само че броят на родените деца понижава. През 2021 година са се родили 355 деца от процедури с донорски яйцеклетки от донори, дарили в лечебни заведения в България, а през 2022 година – 294. През 2023 година родените по тази процедура деца са 138, сочат данните.

Може би над 12 милиона бебета в света са родени с опциите на асистираната репродукция, разяснява доцент Мария Юнакова, ръководител на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве.

Първата национална конференция за донорството на генетичен материал си сложи като основни цели възстановяване на успеваемостта и достъпността на процедурите по асистирана репродукция. Насърчаване на локалното донорство посредством акции и тласъци, понижаване на зависимостта от задгранични донорски банки посредством развиване на национална система за донорство са измежду останалите цели, които сплотиха държавни институции, лекари, реципиенти и донори.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР