През последните четири години приемът във висшите училища за първокурсници

...
През последните четири години приемът във висшите училища за първокурсници
Коментари Харесай

Приемът на студенти в българските университети продължава да намалява

През последните четири години приемът във висшите учебни заведения за първокурсници е понижен от 65 хиляди на 51 хиляди бройки, сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при представянето на седмото издание на рейтинговата система на висшите учебни заведения у нас.

Голям ли е приемът в българските висши учебни заведения - това е един от най-често дискутираните въпроси в общественото пространство, разяснява министър Вълчев. Той заяви, че през тази година признатите студенти в първи курс са 51 хиляди. От тях 38 хиляди са признати за образование в образователно-квалификационните степени " бакалавър " и " професионален бакалавър ".

От общия банкет 79 % е приемът в постоянна форма на образование и това значи, че измежду признатите първокурсници има и такива, които са приключили приблизително обучение в предишни години, уточни министърът.

През идната година няма да утвърдим банкет в 15 професионални посоки в разнообразни висши учебни заведения, по които е имало държавно субсидиран банкет през предходните години. Това е най-вече в професионалните посоки, в които има политика за най-голямо понижение на приема - стопанска система, администрация и ръководство и туризъм, уточни Вълчев.

В професионалното направление стопанска система във всички висши учебни заведения през последните две години се понижава приемът, даже и в Университета за национално и международно стопанство (УНСС). Същото важи и за направлението администрация и ръководство, като се изключи Софийския университет, изясни министър Вълчев. 

Той сподели, че професионалните посоки са 52, държавните висши учебни заведения са 37, общо с частните университетите у нас стават 51. Тези 37 държавни висши учебни заведения образоват в общо 298 професионални посоки. Софийският университет да вземем за пример образова в 29 посоки, а Университета по архитектура, строителство и геодезия - в 1 професионално направление, означи министър Вълчев.

Той посочи, че от тези 298 професионални посоки в 15 няма да бъде одобрен банкет. " Това не значи, че за задачите професионални посоки няма да бъде одобрен банкет, а в обособени висши учебни заведения. Политиката за идващите години ще бъде за продължаващо понижение на приема в професионалното направление стопанска система ", разяснява просветителният министър.

По думите му изводите от рейтинговата система са, че се усъвършенстват индикаторите за облагаем и застрахователен приход в професионалните посоки, които са предпочитани и изискват по-задълбочено проучване на математика и естествени науки.

Най-много се усъвършенства облагаемият приход в металургията, електрониката, електротехниката, автоматиката, общото инженерство, аграрните науки, медицинските науки, информатиката и компютърните науки.

Министър Вълчев прикани учениците да учат математика и естествени науки, в случай че желаят да имат добра реализация. Може да предвиждаме, че това ще са професионалните посоки, които ще имат максимален предстоящ предстоящ растеж на приходите и най-хубава реализация на пазара на труда, заключи министър Вълчев. 

Според него " може би трите професионални посоки, които са с най-незаслужено ниско търсене, са математика, химически и физически науки ". Най-притеснителен е дребният брой на студентите в тези посоки и по тази причина ще създадем промени в разпореждане 64, с което се контролира приемът, означи министър Вълчев.
Източник: novinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР