През първото тримесечие на годината растежът в еврозоната бе по-голям

...
През първото тримесечие на годината растежът в еврозоната бе по-голям
Коментари Харесай

Външни фактори затрудняват растежа на европейската икономика, обяви Еврокомисията

През първото тримесечие на годината растежът в еврозоната бе по-голям от предстоящото заради редица краткотрайни фактори, да вземем за пример меката зима и увеличението на продажбите на коли, се показва в лятната междинна икономическа прогноза на Европейската комисия. Според нея растежът бе благоприятстван също по този начин от ограниченията на фискалната политика, с помощта на които разполагаемият приход на семействата в редица страни членки набъбна.

Краткосрочните вероятности пред европейската стопанска система обаче са помрачени от външни фактори, в това число напреженията в международната търговия и забележителната политическа неустановеност. Тези фактори продължиха да се отразяват негативно на доверието в индустриалния бранш, който е изложен в най-голяма степен на интернационалната търговия, като се чака това да докара до понижаване на вероятностите за напредък през останалата част от годината.

Затова прогнозата за растежа на Брутният вътрешен продукт в еврозоната от 1.2% през 2019 година остава непроменена, до момента в който прогнозата за 2020 година е леко понижена до 1.4% поради упования по-умерен ритъм на напредък през останалата част от тази година (пролетна прогноза: 1.5 %). Прогнозата за Брутният вътрешен продукт за Европейски Съюз остава непроменена - 1.4 % през 2019 година и 1.6 % през 2020 година

По думите на Валдис Домбровскис, заместник-председател на Комисията за еврото и обществения разговор " към момента се чака всички стопански системи на Европейски Съюз да отбележат растеж през тази и идната година, макар че постоянният напредък в Централна и Източна Европа контрастира със спада в Германия и Италия ". " Продължаващата уязвимост на индустриалния бранш, произлизаща от напреженията в търговията и несигурността в региона на политиката, подлага на тестване устойчивостта на стопанските системи ни. По отношение на вътрешния пазар излизането на Обединеното кралство от Европейски Съюз без договорка продължава да бъде главен източник на риск ", добави той.

Еврокомисарят по икономическите и финансовите въпроси Пиер Московиси съобщи, че " европейската стопанска система продължава да пораства на фона на сложен световен подтекст ". По думите му се " чака през 2019 година и 2020 година всички страни на Европейски Съюз да отбележат още веднъж стопански растеж с помощта на мощната поддръжка на търсенето на пазара на труда ". " Предвид многочислените опасности за вероятностите би трябвало да увеличим напъните за по-нататъшно подсилване на устойчивостта на нашите стопански системи и на еврозоната като цяло ", добави той.

Вътрешното търсене подтиква растежа в Европейски Съюз

Докато по-рано тази година растежът бе благоприятстван от редица краткотрайни фактори, вероятностите за останалата част от годината наподобяват по-слаби, защото прогнозите за бързо възобновяване на международното произвеждане и търговия отслабват. Очаква се растежът на Брутният вътрешен продукт през 2020 година да бъде по-висок, което частично се дължи на по-големия брой работни дни.

Вътрешното търсене, по-специално потреблението на семействата, продължава да бъде движеща мощ за икономическия напредък в Европа с помощта на продължаващото увеличение на пазара на труда. През тази и идната година се чака Брутният вътрешен продукт да нарасне във всички страни членки на Европейски Съюз, като растежът ще е доста по-голям в някои области (например в Централна и Източна Европа, Малта и Ирландия), в сравнение с в други (например в Италия, Германия).

Понижаване на инфлацията

Прогнозите за общата инфлация в еврозоната и в Европейски Съюз бяха намалени с 0.1 процентни пункта през тази и идната година, основно заради по-ниските цени на петрола и малко по-слабите стопански вероятности. Понастоящем се чака инфлацията (Хармонизиран показател на потребителските цени) в еврозоната да бъде приблизително 1.3 % през 2019 година и 2020 година (пролетна прогноза: 1.4 % през 2019 година и 2020 г.), до момента в който в Европейски Съюз се чака да бъде приблизително 1.5 % през 2019 година и 1.6 % през 2020 година (пролетна прогноза: 1.6 % през 2019 година и 1.7 % през 2020 г.).

Засилване на неподходящите фактори

Рисковете, свързани с световните стопански вероятности, са тясно взаимосвързани и имат най-вече негативни последствия. Продължаващата икономическа борба сред Съединени американски щати и Китай, дружно с огромната неустановеност към комерсиалната политика на Съединени американски щати може да доведат до опазване на настоящия спад в международната търговия и произвеждане и да обиден други райони и браншове. Това би могло да има негативни последствия за международната стопанска система, в това число посредством разстройствата на финансовите пазари.

Напрежението в Близкия изток води също до повишение на вероятността за доста нарастване на цените на петрола.

Във вътрешен проект излизането на Обединеното кралство от Европейски Съюз остава главен източник на неустановеност. И най-после, налице са също по този начин обилни опасности, свързани с факторите за напредък в кратковременен проект и с икономическата динамичност в еврозоната. Ако се запазят слабостите в индустриалния бранш и спадът на доверието на бизнеса, това би могло да се отрази и на други браншове и да утежни изискванията на пазара на труда и да засегне частното ползване, а оттова и растежа.

На фона на процеса на отдръпване на Обединеното кралство от Европейски Съюз прогнозите за 2019 година и за 2020 година се основават още веднъж на чисто техническо допускане, че статуквото в моделите на търговията сред ЕС-27 и Обединеното кралство ще се запазят. Това се прави единствено за задачите на прогнозирането и не оказва въздействие върху бъдещите договаряния сред Европейски Съюз и Обединеното кралство, се показва в известието на Еврокомисията.

Комисията разгласява четири стопански прогнози всяка година. Публикуваните всяка зима и лято прогнози обгръщат единствено годишния и тримесечния Брутният вътрешен продукт и инфлацията за настоящата и идната година за всички страни членки и за еврозоната, както и съвкупни данни за Европейски Съюз.

Следващата икономическа прогноза на Европейската комисия ще бъде есенната през ноември 2019 г.
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР