През първото тримесечие на 2026 г. общо 1.0 млн. български

...
През първото тримесечие на 2026 г. общо 1.0 млн. български
Коментари Харесай

Броят на пътуващите българи спада с 6.7% през първото тримесечие на 2026 г.

През първото тримесечие на 2026 година общо 1.0 млн. български жители на възраст 15+ са осъществили туристически пътувания, демонстрират данните на. В съпоставяне със същия интервал на 2025 година броят на пътувалите лица понижава с 6.7% .

Преобладаващата част от българите – 78.4% , са пътували единствено в страната. Други 17.9% са избрали пътувания в чужбина, а 3.7% са комбинирали пътувания в страната и зад граница.

Най-активни са били хората на възраст 25–44 години – общо 390.5 хиляди души, което съставлява 38.7% от всички пътували. Във всички възрастови групи преобладават пътуванията в страната, като най-голям дял – 86.2% , се регистрира при лицата на 65 и повече години.

Младите на възраст 15–24 години са най-склонни да пътуват в чужбина – 24.8% от тях са избрали интернационалните дестинации, което е най-високият дял измежду всички възрастови групи.

Според разбора на Национален статистически институт наклонността демонстрира по-слаба туристическа интензивност при започване на 2026 година, като спадът се следи както при вътрешните, по този начин и при интернационалните пътувания.

Присъединете се към нашия

Освен от растежа на цените, потребителите постоянно се оплакват и от неналичието на човешко отношение у неточни търговци

Източник: iskra.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР