Този месец ще започне мащабна информационна кампания за въвеждането на еврото в България
През сегашния месец март ще започва огромна осведомителна акция по отношение на въвеждането на еврото в България. Това стана известно от думите на министъра на финансите Теменужка Петкова в рамките на парламентарния надзор в Народното събрание. Петкова отговори на въпрос на националния представител от ПП-ДБ Николай Денков по кое време финансовото министерство възнамерява да възобнови информационната акция по отношение на присъединение на България към еврозоната и какво планува тя.
„ Голяма част от забавянето на подготовката и възлагането на публичните поръчки по информационните действия (относно приемането на еврото у нас – бел. авт.) към този момент е преодоляно, тъй че още през този месец ще стане факт и ще започва огромна осведомителна акция по медиите по отношение на въвеждането на еврото в Република България “, каза Теменужка Петкова пред депутатите в Народното събрание.
Петкова уточни, че един от водещите цели на държавното управление е участието на България в еврозоната и ръководещите имат волята да създадат всичко належащо да се докара този развой до дъно, в това число и посредством осъществяване на пълноценна осведомителна акция, която да обясни преимуществата и изгодите за хората и бизнеса от въвеждане на еврото.
Финансовият министър направи ретроспекция на осъществените действия отноно комуникационата акция до момента и проблемите, зародили пред нея през последните години.
„ Постоянната смяна на управленията на институциите и техните визии за ръководство и осъществяване на политики също са оставили своя отпечатък, което е видно и от забавянето на пълноценна акция във връзка с еврото “, сподели Петкова.
По думите ѝ информационата акция за еврото е написана в детайли още при започване на 2021 година, когато министър на финансите е Кирил Ананиев. В неговия мандат са направени работният вид на информационната тактика за информация и гласност на присъединението на България в еврозоната и планът за националния проект за въвеждане на еврото в Република България.
„ Фактите демонстрират, че подготовката е почнала в точния момент, само че двете служебни държавни управления по-късно, както и постоянното държавно управление след това не са работили с движение, належащо за подготовка и пускане на осведомителната акция “, сподели Петкова.
По думите на финансовия министър първата осведомителна тактика е призната през ноември 2022 година с решение на Координационния съвет за подготовка на Република България за участие в еврозоната, само че без заложени средства за реализацията ѝ.
„ Оказва се, че няма заложен запас в бюджета на Министерството на финансите за осъществяване на акцията за разлика от написаната процедура за интервала 2021-2024 година, когато тогавашното управление на Министерството на финансите възнамерява финансов запас с тригодишен небосвод. За страдание тези средства са отстранени от план-сметката “, сподели Петкова, добавяйки, че вследствие на това финансовото застраховане на комуникациионите действия е било обезпечено с решение на служебното държавно управление за спомагателни разноски в размер на 10 млн. лв. по бюджета на Министерството на финансите.
Петкова уточни, че в края на 2022 година е предоставена, а през март 2023 година е призната работата по контракта за разработка и внедяване на интернет страница за въвеждането на еврото в Република България. През март 2023 година е подписан контракт за разработване и предостяване на 6 осведомителни клипа – 30-секунден и 15-секунден вид за въвеждане на еврото и изгодите от участието на страната ни в еврозоната.
„ Изработени са три клипа, като договорът е предварително преустановен през месец юни, когато министър на финансите е господин Василев (Асен Василев, бел. авт.) Това са същите клипове, за които след това са подписани контракти едвам през месец март 2024 година по малките екрани с национално покритие – Българска национална телевизия, Нова телевизия и bTV директно преди акцията за изборите за Европейски парламент “, сподели Петкова.
По думите ѝ в края на март 2024 година е стартирала и формалната интернет страница, обвързвана с въвеждане на еврото в Република България, която беше готова от екипа на МФ в служебното държавно управление.
„ В месеците на ръководство на вашето държавно управление е извършен конкурс за лого, слоган и брандбук на акцията „ Единството е мощ “. Този слоган и логото са интегрирани в упоменатите към този момент клипове и формалния уебсайт за еврото “, сподели Петкова.
Финансовият министър добави, че всичко, което би трябвало да бъде направено, с цел да получат българските жители и бизнес правилна информация по отношение на еврозоната, ще бъде направено.
novini.bg




