Важно за рибарите: 10 процедури по Програмата за морско дело са планирани за тази година
„ През актуалната година планираме да открием приеми по 10 процедури от Програмата за морско дело, риболовство и аквакултури /ПМДРА/ 2021-2027 година “
Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев и началник на Управляващия орган на ПМДРА по време на първото съвещание на Комитета за наблюдаване, с което бе оповестено и формалното пускане на Програмата за интервала 2021-2027 година Нейният общ бюджет е 121 349 569 млн. евро (малко над 237 млн. лв. ) безплатна финансова помощ, като разпределеният финансов запас от Европейския фонд за морско дело, риболовство и аквакултури /EФМДРА/ е в размер на 84 944 698 млн. евро или 70% от общия бюджет , а националното съфинансиране е 36 404 871 млн. евро или 30% от бюджета.
„ За четвърта поредна година не бе позволена загуба на средства по Програмата за морско дело и риболовство 2014-2020 година, макар комплицираната икономическа обстановка, подбудена от пандемията COVID-19 и войната в Украйна, с помощта на положителната взаимна работа сред екипите на министерството и ДФЗ “ , напомни Георги Събев по отношение на осъществяването на приключващата стратегия.
„ През 2022 година набъбна броят на прекратените контракти, заради невъзможността на част от бенефициентите да изпълнят поетите задължения по Програмата “, означи заместник-министърът. По тази причина и за секторът да бъде подсилен, както и да бъде минимизиран отрицателният резултат от повишението на цените на съществени първични материали и материали, нужни за реализиране на активността на операторите, екипът на Управляващ орган създаде методика за даване на обезщетения на операторите в бранш „ Рибарство “. „ Подкрепата е за краткотрайно прекратяване на риболовни действия, за пропуснати доходи и за спомагателни разноски, свързани със разтърсването на пазара в подсекторите – лов на риба, аквакултури и преправка “, обясни още зам.-министърът.
Той посочи, че първият банкет беше разгласен в края на 2022 година и е за краткотрайно прекратяване на риболовна активност , като по него могат да се подават планове до 30 март 2023 година И добави, че приемите за отплата на операторите за горива, фураж и първични материали стартираха в края на месец февруари, като крайният период за подаване на планови оферти е до 26 май 2023 година
Заделеният финансов запас по обезщетителните ограничения е малко над 13 млн. лв..
Преди една седмица Европейската комисия /ЕК/ утвърди изменението на ПМДР по ускорена процедура, с цел да може финансовият запас по авансово оповестените приеми да доближи до операторите в бранш „ Рибарство “ допустимо най-скоро.
Договорените средства общо по Програмата възлизат на 164,56 млн. лв. безплатна финансова помощ или 81 % от бюджета на ПМДР. Изплатените средства са в размер на 124,64 млн. лв. БФП или 76% от общия бюджет .
Сертифицираните обществени средства към март 2023 година са на стойност 119,57 млн. лв. или 59% от бюджета на програмата .
„ Убеден съм, че в края на 2023 година ще наваксаме лекото закъснение във връзка с всички индикатори и няма да бъде позволена загуба на средства в края на програмния интервал “ , съобщи заместник-министър Събев.
И добави, че в тази връзка, с изключение на сполучливото привършване на плановете по националните ограничения, се разчита и на осъществяването на плановите оферти по тактиките на Местните инициативни риболовен групи /МИРГ/. Той сподели още, че се работи в тясно съдействие с екипа на Националната рибарска мрежа , тъй че да сме оптимално потребни на МИРГ, на евентуалните претенденти и на бенефициентите.
Заместник-министър Събев благодари на членовете на КН на ПМДР 2014-2020 година за поддръжката през миналите години и изрази убеденост, че ще продължи сполучливото съдействие и отсега нататък.
Стелианос Митолидис , началник-отдел в Генерална дирекция „ Морско дело и риболовство “ към Европейска комисия, приветства също участниците в събитието, като отличи постигнатите положителни резултати в работата на екипа на Управляващия орган.
„ За идващите 10 години е контрактувана сполучлива стратегия за бранша. Много значима е процедурата за Зеления пакт “ , сподели той.
И добави, че се работи интензивно за развиване на риболовство до 2050 година в подтекста на Стратегията за биоразнообразие, чийто цели към този момент са утвърдени от страните членки. От дирекцията оферират проект за деяние в региона на морското дело за понижаване на натиска върху морската среда, разширение на предпазените територии, самодейността за енергиен преход, с оглед украинската рецесия и увеличените разноски за произвеждане, за равномерен преход към нов бизнес модел .
Той поздрави България и по тази причина, че е една от единствено двете страни членки на Европейски Съюз, в които се сътвори опция за потребление на финансови принадлежности със съфинансиране от тематичната стратегия.
„ През новия интервал общо 12 страни обмислят сходен вид, само че единствено в две – България и Естония това към този момент не е просто теоретична опция, а разполагаем инструмент разполагаем на рибарския бранш ” , съобщи представителят на Европейската комисия.
Членовете на Комитета по наблюдаване разискаха индикативната годишна рамка за новата стратегия по морско дело, риболовство и аквакултури, както и критериите за процедурите, които се възнамеряват за пускане през актуалната година, оповестиха още от Министерството на земеделието.