През месец юни миниатюрната инсталация успя да генерира плазма. 17-годишният студент

...
През месец юни миниатюрната инсталация успя да генерира плазма.
17-годишният студент
Коментари Харесай

Бъдещето е вече тук: 17-годишен гений сглоби реактор за термоядрен синтез в университетска лаборатория

През месец юни дребната апаратура съумя да генерира плазма.

17-годишният студент Чезаре Менкарини от Sixth Form College в Кардиф проектира и сглоби дребен термоядрен реактор като част от последния си план в границите на образованието си за равнище А. Неговата научна работа бе показана на Фестивала на науката в Кеймбридж и провокира голям интерес както от страна на специалистите, по този начин и от страна на обществеността.

Проектирането и конструирането на оборудването за генериране на неутрони е лишило на Менкарини 18 месеца. Според младия академик изобретението му е трябвало да сътвори нужните условия за нуклеарен синтез. Поради рестриктивните мерки на учебната лаборатория обаче било невероятно да се реализира налягане, сравнимо с това, което се основава навътре в Слънцето под въздействието на гравитацията. Затова Чезаре е употребявал високо напрежение, с цел да нагрее атомите до нужната температура.

Пътят към реализирането на плана не е равен. Първоначално управлението на колежа показва угриженост по отношение на сигурността на опита. Менкарини трябвало да работи интензивно, с цел да убеди преподавателите в надеждността на концепцията си.

„ Първоначално колежът се притесняваше, че този план, който използвах и за моя EPQ, може да бъде рисков. Ние обаче направихме цялостна оценка на риска и личният състав ни поддържа “, споделя младият физик.

Това достижение освен му донесе най-високата оценка при оценяването му на равнище А, само че и му отвори вратата към света на огромната просвета.

Директорът на колежа доктор Джулиан Дейвис дефинира работата на Чезаре като „ изключителна “ и „ извънредно вълнуваща “. Той акцентира, че е значимо да се дава опция на студентите да работят по планове, които ги интересуват, в допълнение към подготовката за изпитите.

„ Искаме да ги научим да бъдат смели, да поемат опасности и да създават планове, които се ползват в действителните житейски обстановки “, означи Дейвис.

Реакторът на Менкарини създаде плазма преди два месеца, през юни. Техническите елементи на централата са впечатляващо комплицирани. Системата се задвижва от предвакуумната помпа Leybold Trivac E2, която може да генерира налягане с оптималната стойност 8E-3 torr. Менкарини възнамерява в бъдеще да употребява и турбомолекулярната помпа Pfeiffer TPH062 за по-добър термоядрен синтез.

Мрежата на реактора е обвързвана с високоволтов проход напрегнато 30 kV, обвързван с 5kV зареждане на Unilab. Това разрешава инсталацията да бъде задействана в учебни условия, защото изходният ток е стеснен до 2 mA. По време на опитите Менкарини тества две разнообразни конфигурации на мрежата.

Чезаре Менкарини, който е родом от Италия, учи математика, химия и физика. Сега възнамерява да се специализира в региона на инженерните науки, само че преди този момент се надява да работи в Центъра за интерфейси и разбори към Бристолския университет.

Постижението на Менкарини освен показва изключителните му качества, само че и открива нови хоризонти в региона на нуклеарната физика и сила. Д-р Дейвис е уверен, че Чезаре ще окаже доста въздействие върху енергийната промишленост в бъдеще. Този план е въодушевяващ образец за това по какъв начин младите гении могат да допринесат за решаването на световните провокации в региона на енергетиката и климата.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР