През март 2024 г. космическата мисия Einstein Probe регистрира уникален

...
През март 2024 г. космическата мисия Einstein Probe регистрира уникален
Коментари Харесай

Астрономите регистрираха ново мощно космическо изригване с аномален произход

През март 2024 година галактическата задача Einstein Probe записва неповторим феномен —  мощен изблик на меки рентгенови лъчи, траял повече от 17 минути, наименуван EP240315a. Феноменът, прочут като Fast X-ray Transient (FXRT), е открит от рентгеновия телескоп WXT на борда на спътника.  Събитието се трансформира в знаково за откривателите, защото за първи път беше регистриран толкоз дълъг изблик на рентгеново излъчване от толкоз далечно разстояние — към 12,5 милиарда светлинни години, осведоми Phys.

Анализът на последващите наблюдения, в това число и оптичните данни, получени от телескопите в Южна Африка, Хавай и Чили, удостовери, че  избликът е зародил, когато Вселената е била на единствено 10% от сегашната си възраст.  Сравнението на данните сподели също, че избликът EP240315a е обвързван с гама-изблика GRB 24 0315C, регистриран от НАСА и други научни институции. Учените обаче означават уникалността на събитието: рентгеновите лъчи са регистрирани повече от шест минути по-рано от гама-лъчите, което не дава отговор на съществуващите модели.

„ Това наблюдаване слага под въпрос нашето схващане за това, по какъв начин пораждат гама-лъчите “ — споделя Веймин Юан, основен откривател на задачата. Изследователите допускат, че този случай може да промени разбирането за механизмите на галактическите детонации.

Мисията Einstein Probe, изпълнявана от Китайската академия на науките в съдействие с Европейската галактическа организация и други сътрудници, едвам стартира да разкрива нови хоризонти. Изстрелян през януари 2024 година, спътникът е оборудван с два телескопа: WXT за разкриване на непредвидени рентгенови сигнали и FXT за тяхното в детайли проучване. Откриването на EP240315a показва забележителния капацитет на задачата за проучване на галактическите явления на ранната Вселена.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР