През март 1916 година във военно-морския съд в Ливърпул се

...
През март 1916 година във военно-морския съд в Ливърпул се
Коментари Харесай

Матросът, който носел нещастие

 моряци

През март 1916 година във военно-морския съд в Ливърпул се провел необикновен правосъден развой. Матросът на английския боен флот Шарл Дун бил упрекнат в тежко закононарушение: на се явил на своя съд сега на отплаване, надлежно, бил признан за беглец.

По законите на военното време обвиненият бил застрашен от доста сурово наказване: додесет години каторжен труд. Подсъдимият декларирал, че той следва закона и се бил явил на своя съд в откритото време.

Но другарите му по екипаж го посрещнали с принуждение и закани. На всичкото от горната страна, когато Шарл се опитал да се качи на кораба, му споделили, че незабавно ще бъде изхвърлен отвън борда, в случай че кракът му допре палубата.

Дун обяснил повода за враждебното отношение на другите моряци към личната му личност. Матросът бил упрекнат в това, че носи злощастие. С всеки транспортен съд, където по-рано служил Шарл Дун, наложително се случвало нещо.

От 18 години той ходел първо по цивилен, а по-късно по военни съдове и 54 пъти попадал в корабокрушения. Често се случвало по този начин, че Дун оставал единственият оживял от целия екипаж на пострадалия транспортен съд. Не е учудващо, че никой не желал да се насочи на странствуване с матрос, имащ подобен богат „ опит “.

Ливърпулския военно-морски съд се оказал в сложна обстановка: може ли да се смята суеверието за уважителна причина за оправдателна присъда? След дълго заседание съдиите признали, че Шарл Дун не е могъл да попадне на съда не по лична виновност и по тази причина не трябва да се счита за беглец. Всички обвинявания против матроса били снети.

Не по-малко забавна е ориста на Джесъп Вайълет – стюардеса на океански лайнери. Тя съумяла да преживее няколко огромни морски произшествия. През 1911 година тя се намирала на борда на лайнера „ Олимпик “, сблъскал се с крайсера „ Хоук “. Година по-късно тя оживяла и след крушението на „ Титаник “.

А през 1916 година корабът „ Британик “, в който вайълет служела като медсестра, попаднал на немска мина, девойката съумяла да се добере до спасистелната лодка. Лодката попаднала под натиска на потъващия транспортен съд, 21 индивида починали, само че към Вайълет ориста била благосклонна. Тя умряла на 83 години от сърдечна непълнота.

Източник: webmiastoto.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР