През изминалите пет години китайската индустрия за електрически превозни средства

...
През изминалите пет години китайската индустрия за електрически превозни средства
Коментари Харесай

Китай само за 5 години успя да електрифицира своя транспорт

През миналите пет години китайската промишленост за електрически транспортни средства се трансформира от изоставаща във водеща. Китай реализира задачата си за 50% дял на продажбите на електрически и хибридни коли 10 години по-рано от плануваното, демонстрирайки феноменална експедитивност в адаптирането към новите технологии. През 2020 година делът на електрическите транспортни средства в Китай беше едвам 5,4%, което е под равнището на Калифорния и доста европейски страни, в това число даже Румъния. Днес обаче КНР изпреварва Запада, който има податливост да забавя прехода. Изданието Electrek изяснява този напредък с комбинацията от държавна поддръжка, еластичност на промишлеността и „ потребителски шовинизъм “, породен от глобите и софтуерната обсада.

През 2020 година Китай беше в ранните стадии на прехода към електрически транспортни средства, изоставайки от доста други страни и райони. Електромобилите съставляваха едвам 5,4% от автомобилния пазар в страната, което беше под индикаторите на Калифорния и съвсем цяла Европа, в това число даже страни с по-бавни темпове на внедряване на електрически автомобили като Румъния. Китай изпреварва единствено малко междинното за света равнище от 4,6% за тази година. Страната си е сложила много скромна цел – до 2035 година 50% от продажбите на електрически автомобили, в това число хибриди и хибриди с опция за включване към електрическата мрежа (NEV). В същото време Европа и Калифорния разискват цялостната възбрана на моторите с вътрешно горене до 2035 година Сега, единствено седмица преди 2025 година, Китай най-вероятно ще реализира задачата си 10 години по-рано. През януари задачата за NEV беше нараснала на 45% до 2027 година и към този момент е реализирана.

2020 година е преломна година за китайския пазар на електрически транспортни средства. Строгите ограничения на COVID-19 доведоха до спад на продажбите, както и в международен мащаб, само че откакто търсенето се възвърне, Китай се концентрира върху вътрешното произвеждане. Благодарение на десетилетната държавна политика, подкрепяща локалните производители и доставките на първични материали, качеството и размерът на производството на електрически автомобили се покачиха. Външният напън, заканите от наказания и софтуерната обсада подхраниха „ потребителския шовинизъм “ и усилиха търсенето на локални артикули в страната.

Китайската автомобилна промишленост сподели еластичност и предвидливост в отговор на новите екологични условия. Докато международните производители бяха неподготвени за измененията, което докара до свръхпредлагане на коли с мотори с вътрешно горене, Китай се придържаше към курса. След като даде на търговците шестмесечен гратисен интервал за ликвидация на запасите от бензинови коли, страната изиска от автомобилната промишленост да форсира прехода към електрически транспортни средства.

В последна сметка това докара до превръщането на Китай в най-големия експортьор на коли в света, изпреварвайки Япония, която държеше купата в продължение на десетилетия.

Ситуацията е радикално друга от метода, който нормално показват производителите на коли и държавните управления в западните страни (и Япония), които избират да забавят прехода и да прибягват до протекционистични ограничения, вместо да се приготвят авансово за неизбежните промени в промишлеността, които към този момент са почнали. Така да вземем за пример републиканците в Съединени американски щати дават обещание да забавят още повече автомобилната промишленост, а крайната десница в Европа поддържа сходни ограничения. Администрацията на Джо Байдън предприе стъпки за подготовка на Съединени американски щати за електрическите автомобили, като вкара Закона за понижаване на инфлацията, който докара до големи вложения и основаване на стотици хиляди работни места в промишлеността. Но това може да се промени с президентството на Доналд Тръмп.

Бързият взрив на продажбите на електрически автомобили в Китай, изпреварващ всички проекти, може да наподобява аномален. Не се случва постоянно дадена цел да бъде реализирана за една трета от плануваното време, изключително в страна с население от 1,5 милиарда души. Въпреки това има и други образци за предварително реализиране и надхвърляне на задачите. Така да вземем за пример Норвегия, която изпреварва международната общественост в региона на електрификацията на превоза, си е сложила за цел до 2025 година да спре продажбата на коли с мотори с вътрешно горене. Още през 2021 година повече от 90% от норвежкия пазар към този момент е електрически, макар продължаващите към този момент доста ниски продажби на коли с мотори с вътрешно горене.

Такъв е моделът на разпространяване на технологиите: откакто доближат една сериозна маса – те стават повсеместни. В Северна Европа и Китай този миг към този момент е настъпил, а скоро ще бъде реалност на всички места. И тогава, съгласно Electrek, ще възникне въпросът: кой ще бъде в по-добра позиция – тези, които са се подготвили в точния момент за измененията и са почнали произвеждане, или тези, които от десетилетия се придържат към остарелите технологии.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР