През изминалата седмица приключи седмият и финален кръг от BMU

...

България спечели 19 от възможни 21 отличия в BMU European Motocross championship

През миналата седмица завърши седмият и заключителен кръг от BMU European Motocross championship, извършен на мотокрос трасето Чиолпани, Румъния. След като българските състезатели пропътуваха доста километри по пътищата на Молдова, България, Сърбия, Босна и Херцеговина и Румъния, бориха се в дъжд и тиня, прахуляк и горещина, ето я и равносметката за сезона:

МХ65
Титлата бе решена в последната обиколка на финалния манш за сезона с разлика от 0,17 секунди при карирания байрак сред първенеца Вeнцислав Тошев (МСК Севлиево, КТМ, 216т.) и вицешампиона Мирослав Димитров (Марица Рейсинг Тийм, КТМ, 215т.). Технически проблем извади Димитров от зоната на точките в първия манш и даде късмет на Тошев да се бори за купата във феноменалния втори манш по време на надпреварата. С двойна победа в Румъния и бронзово отличие за годината се подреди Дани Цанков (М6 Ямаха Рейсинг Тийм, Ямаха, 205т.).

МХ85
Въпреки че не съумя да излезе от сезон 2019 с победа в Чиолпани, първенец за годината стана Християн Георгиев (Пловдив Мотор Спорт, КТМ, 243т.). В съпоставяне със сезон 2018 Георгиев съумя да усъвършенства достижението си в този шампионат, като размени бронза със злато и още веднъж върна купата в тази кубатура в България. Заслужено, вицешампионската купа остана в Румъния при Золтан Ордог (Топ Крос ТЦС Отопени, Ямаха, 195т.), а трети за годината на почетната стълбичка се подреди Виктор Бориславов (Мотоспорт Варна, КТМ, 161т.). Бориславов пропусна един кръг от шампионата след солидно рухване в Хърватско през юни, само че също сподели отлични качества и темперамент през сезона.

МХ2/МХ2J
Името на първенеца за 2019 и в двете категории е Алекс Димитров (Мотоспорт Варна, КТМ, 281т./260т.). Реално Димитров бе спечелил шампионата преди финалния кръг, което е почтено за приветствие, имайки в поради сложните надпревари със сериозна конкуренция и възобновяване му от остарели контузии, което вървеше паралелно с участията му. Жулиан Георгиев (Киппен МХ Рейсинг Тийм, Кавазаки, 225т./202т.) приключи първи интернационален сезон със зелената машина, пропусна два кръга от шампионата заради разнообразни аргументи, само че в последна сметка сграбчи среброто за сезона. Виктор Нейчев (Еърмакс рейсинг, Ямаха, 221т./192т.) е бронзовият медалист за сезона като добави и това отличие към сбирката си за 2019-а.

МХ1
Топ три в най-голямата кубатура 450сс е напълно българска: Шампион за сезона е Любомир Васев (НСА Моторспорт, Ямаха, 280т.), вицешампион – Стефан Нейчев (Еърмакс рейсинг, Ямаха, 267т.), а бронзов медалист е Калоян Илиев (МСК Севлиево, КТМ, 248т.). През годината и тримата се движиха в „ пакет” като в другите надпревари имаше надлежно и разнообразни спечелили, само че в последна сметка клас МХ1 е един от в действителност сложните класове имайки в поради силата на тези мотоциклети.

МХ
Топ три в шампионата при непрофесионалистите беше явен преди финалния кръг като българските състезатели от тази група (на възраст сред 23-39 години) останаха у нас, с цел да събират сили за оставащите кръгове от националния шампионат. Шампион за годината е Григор Царев (Джей Ар Си Моторспорт, КТМ, 250т.), среброто отиде в Северна Македония при Зоран Каранфилоски, а бронзов медалист за годината остана Николай Колев (СК Велико Търново, Хонда, 120т.).

МХ Ветерани
Класът, прочут като МХ40 в България, има своя нов първенец и това е Мартин Тодоров (М6 Ямаха Рейсинг Тийм, Ямаха, 294т.). Атанас Петров (АИТ Рейсинг Тийм, КТМ) взе среброто с 255 точки, а Васил Стоянов (Пловдив Мотор Спорт, Кавазаки, 220т.) устоя в Румъния и добави още един орден към извоюваното от българските мотокросисти.

Имайки поради представянето на състезателите през годината и извоюваните 19 от вероятни 21 оценки, не е инцидентна и следващата отборна шампионска купа, 19-ата поред, за България.

На ход е идната Отборна Купа на България в Републиканския шампионат: 19-20 октомври 2019, мотополигон Айтос, град Айтос.