През годините неколкократно Комисията за защита на потребителите (КЗП) бе

...
През годините неколкократно Комисията за защита на потребителите (КЗП) бе
Коментари Харесай

Председателят на КЗП Мария Филипова: Безобразие е хората да бъдат оставени без ток

През годините неколкократно Комисията за отбрана на потребителите (КЗП) бе погрешно посочвана от разнообразни неправителствени организации като орган, осъществяващ надзор върху активността на ЕРП-тата, който има отношение към енергийната политика и качеството на услугата - доставката на електрическа сила. Тези изказвания не кореспондират с текстовете на настоящото законодателство, което се вижда от Глава втора в Закона за енергетиката - " ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА ". Това съобщи ръководителят на КЗП Мария Филипова в изказване до медиите.

" За да не бъдат заблудени българските консуматори, КЗП ги осведоми, че въпреки да е съпричастна към извънредно тежкия проблем, какъвто безспорно е неналичието на ток, същата не би могла посредством практикуване на своите пълномощия да им спомага за бързото възобновяване на електричеството. Проблемът не се корени в текстове от общите условия на ЕРП-тата, а в условията към тяхната активност (например, бизнес проекти, лицензионни условия, индикатори за степента на надеждност на снабдяването с електрическа сила, както и ограничения за покриването им и т.н.) ".

" Накратко, касае е се за въпроси, които се уреждат от Закона за енергетиката и от подзаконовите нормативни актове в региона на енергетиката, по които КЗП не разполага с пълномощия и не е компететна за използването им ", сподели тя.

" По отношение на Общите условия следва да посоча, че същите се утвърждават от КЕВР, откакто преди този момент са били тествани от КЗП за съществуване на неравноправни клаузи. Това значи, че утвърдените от КЕВР общи условия са били провени от КЗП и същите не съдържат неравноправни клаузи. Показателно е, че общите условия плануват право на обезщетение за потребителите за неотстранени в период повреди по мрежата. Обръщам внимание, че КЗП не може да дефинира размерите на дължимите в интерес на потребителите компенсации, защото се касае за спогодба в интерес на потребителя и само съдът е способен да реши дали планувания размер е задоволителен да обезщети вредите на потребителя ", разяснява Филипова.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР