Българите най-често са дарявали за здравни и социални каузи през миналата година
През 2025 година българите най-често са дарявали пари и най-вече за здравни и обществени дела. Това сочи проучване на организация " Алфа Рисърч " по поръчка на Българския дарителски конгрес (БДФ), данните от което бяха показани през днешния ден. Проучването е направено в интервала 12-25 март 2026 година посредством 1000 изявленията.
Близо 90% от запитаните са показали, че са дарили пари през миналата година, което е нарастване спрямо 2024 година На последващо място, с 40,1 на 100 са хората, дарявали вещи/предмети/стоки. От запитаните 15,8% са дали отговор, че са дарявали труд.
За здравни дела са дарили 66,7% от интервюираните, а за обществени - 46,6%. Отчита се спад в каузи на хората, дарили за бедствия и повреди - 13,5 през 2025 година спрямо 28,9% през 2024 година
Следващата тематика, която ангажира българите, е закрилата на животни. Другите дела, за които най-често подаряват хората, са просветителни, културни, религиозни, за околната среда, за човешки права и спорт. Отчитат се дарения и за антикорупционни дела, да вземем за пример за отбрана при така наречен SLAPP каузи. Даренията за политическа партия също са посочени от част от интервюираните.
Делът на донорите през 2025 година спада и е 40%. За съпоставяне през 2024 година е бил 48%.
Най-активни в даряването са по-скоро хората на междинна възраст и жителите на по-големите градове, с по-добро икономическо положение, сподели шефът на " Алфа Рисърч " Геновева Петрова в отговор на въпрос на Българска телеграфна агенция. Тя уточни, че дамите са по-активни в дарителството от мъжете.
Данните сочат, че донорите избират да подаряват непосредствено на хора в потребност, по-късно на дела на гражданска организация, акция на община/институция и за акция от компания/фирма.
В изследване на форума се демонстрира по какъв начин е застъпена тематиката за дарителството в медиите. Теодора Бакърджиева от БДФ сподели, че хората се осведомят по тематиката най-много от малкия екран - 42,5% и обществените мрежи - 31,8 на 100. Новинарски уеб сайтове и другари са идващите източници на информация.
Най-силно хората се повлияват от персоналната история на потърпевш - 54,3%; репортаж с обстоятелства и числа - 30,6%, прочувствено видео - 20%; изявление с специалист - 10,8%; банер или фотография с информация - 5,3%. Останалите 20,4% са дали отговор, че не могат да преценяват.
Здравните и обществените дела са най-често отразявани в медиите. След тях са тези за обучение и развиване на младежите, околната среда, реакцията при рецесии и бедствия и просвета.
Хората са най-запознати и съпричастни към случаите на заболели деца - 11,9%. На второ място те показват акцията " Българската Коледа ", на трето - дела за заболели възрастни и на четвърто - самодейността " Капачки за бъдеще ".
Близо 90% от запитаните са показали, че са дарили пари през миналата година, което е нарастване спрямо 2024 година На последващо място, с 40,1 на 100 са хората, дарявали вещи/предмети/стоки. От запитаните 15,8% са дали отговор, че са дарявали труд.
За здравни дела са дарили 66,7% от интервюираните, а за обществени - 46,6%. Отчита се спад в каузи на хората, дарили за бедствия и повреди - 13,5 през 2025 година спрямо 28,9% през 2024 година
Следващата тематика, която ангажира българите, е закрилата на животни. Другите дела, за които най-често подаряват хората, са просветителни, културни, религиозни, за околната среда, за човешки права и спорт. Отчитат се дарения и за антикорупционни дела, да вземем за пример за отбрана при така наречен SLAPP каузи. Даренията за политическа партия също са посочени от част от интервюираните.
Делът на донорите през 2025 година спада и е 40%. За съпоставяне през 2024 година е бил 48%.
Най-активни в даряването са по-скоро хората на междинна възраст и жителите на по-големите градове, с по-добро икономическо положение, сподели шефът на " Алфа Рисърч " Геновева Петрова в отговор на въпрос на Българска телеграфна агенция. Тя уточни, че дамите са по-активни в дарителството от мъжете.
Данните сочат, че донорите избират да подаряват непосредствено на хора в потребност, по-късно на дела на гражданска организация, акция на община/институция и за акция от компания/фирма.
В изследване на форума се демонстрира по какъв начин е застъпена тематиката за дарителството в медиите. Теодора Бакърджиева от БДФ сподели, че хората се осведомят по тематиката най-много от малкия екран - 42,5% и обществените мрежи - 31,8 на 100. Новинарски уеб сайтове и другари са идващите източници на информация.
Най-силно хората се повлияват от персоналната история на потърпевш - 54,3%; репортаж с обстоятелства и числа - 30,6%, прочувствено видео - 20%; изявление с специалист - 10,8%; банер или фотография с информация - 5,3%. Останалите 20,4% са дали отговор, че не могат да преценяват.
Здравните и обществените дела са най-често отразявани в медиите. След тях са тези за обучение и развиване на младежите, околната среда, реакцията при рецесии и бедствия и просвета.
Хората са най-запознати и съпричастни към случаите на заболели деца - 11,9%. На второ място те показват акцията " Българската Коледа ", на трето - дела за заболели възрастни и на четвърто - самодейността " Капачки за бъдеще ".
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




