През 2022 година мечтата за напълно електрически Bulli се превръща

...
През 2022 година мечтата за напълно електрически Bulli се превръща
Коментари Харесай

Възраждането на една гениална идея - От електрическия Bulli T2 до ID. Buzz

През 2022 година фантазията за изцяло електрически Bulli се трансформира в действителност в лицето на новия ID. Buzz. Още преди 50 години обаче към този момент има първообраз с ситуиран в задната част електромотор.

Германия става за първи път европейски първенец по футбол, в Швеция се основава музикална група, наречена ABBA, а от поточната линия във Волфсбург слиза първият напълно електрически микробус на Volkswagen. Годината е 1972, а това, което надали някой през днешния ден знае, е че преди пет десетилетия се ражда фантазията за пълностоен и удобен в всекидневието Bulli без местни излъчвания, която 50 години по-късно се трансформира в действителност с ID. Buzz. Едно пътешестване назад към корените.

Основният пиедестал на напълно електрическия ID. Buzz, който носи гените на няколко генерации Volkswagen Transporter, в действителност е положен във Volkswagen преди повече от 50 години. През 1970 година Адолф Калберлах основава развойния отдел за авангардни разработки, където след това е планиран първият модел на Volkswagen с електрическо задвижване. Две години по-късно Volkswagen показва своя електрически микробус въз основата на T2 - в началото като изпитателен първообраз, а по-късно и като сериен модел в дребен индустриален тираж и опция за избор на разнообразни осъществявания на каросерията.

С това концепцията за електрическия Bulli вижда бял свят, само че към момента не е задоволително практична за употреба. Първият първообраз на T2 с открита бордова товарна платформа тежи цели 2,2 тона и носи на борда си 880-килограмова акумулаторна батерия с потенциал 21,6 кВтч. В съпоставяне с днешните системи акумулаторни акумулатори клетките по това време са освен тежки, само че и със доста по-ниско енергийно наличие.

50 години по-късно и вследствие на дългогодишна изследователска и развойна активност, акумулаторната батерия на първото потомство ID. Buzz съчетава чист потенциал от 77 кВтч с тегло от 500 кг. Приносът на софтуерния напредък не на последно място дава забележителен принос и за постигането на отличните динамични индикатори и дългия самостоятелен пробег на напълно електрическия ID. Buzz, които на собствен ред разрешават излизането му на всеобщи авто пазар.

ID. Buzz употребява оптимално ефикасната във връзка с размерите платформа MEB
Споменавайки динамичността, би трябвало да се означи, че електрическият T2 от 1972 година употребява платформата на T2 с стандартно задвижване. При нея има разбираеми ограничавания във опцията за монтиране на акумулаторните акумулатори в пода на каросерията и по тази причина те са ситуирани на товарния под, тъй че да могат да се изваждат. ID Buzz, въпреки това, е конструиран на основата на модулната платформа за модели с електрическо задвижване (MEB) и употребява изцяло нова градивна архитектура. Това прави допустимо инсталирането на акумулаторната батерия доста ниско в плоската, сходна на сандвич конструкция на пода на каросерията. В резултат на това се реализира по-нисък център на тежестта и извънредно държание на пътя, отличаващо се с висока динамичност, сигурност и удивително наслаждение от шофирането. Едновременно с това, тази компановъчна скица основава нови благоприятни условия, повече пространство и напълно ново чувство за шир в интериора.

Тъй като начело няма мотор и геометрията на окачването разрешава необикновено огромен ъгъл на завиване, ID. Buzz има още едно уверено преимущество - диаметърът на завой на електрическия Bulli е единствено единайсет метра, което е стойност, сравнима с тази на компактния Golf. Това подсигурява развлечение зад кормилото и в най-тесните пространства и прави новия модел съвършен за потребление в градски условия – в това число в тесни подземни гаражи и многоетажни паркинги.

Смяна вместо зареждане на акумулаторната батерия
Тъй като самостоятелния пробег на електрическия T2 Transporter доближава едвам към 85 километра, при тестванията на автопарка от седем T2 в Берлин през 1978 година е употребена система за промяна на акумулаторните акумулатори, която е извънредно новаторско решение за това време - в рамките единствено на пет минути изтощеният акумулаторен модул е можел да се размени с изцяло зареден в особено основаната за задачата станция в берлинския квартал Тиргартен. Използването на този реформаторски метод разрешава нужното за процеса на зареждане време за престой от няколко часа да бъде фрапантно кратко.
Днес правилото за промяна на акумулаторните акумулатори към този момент не се ползва - не на последно място заради доста усъвършенстваните технологии и характерности в процеса на зареждане. При ID. Buzz да вземем за пример, с помощта на опцията за зареждане с оптималната мощ от 170 кВт на бързозарядни станции, зарядният развой от 5% до 80% от потенциала лишава единствено към половин час.

Още при T2 се употребява система за рекуперация
През 70-те години Volkswagen бележи сериозен софтуерен прогрес и в региона на енергийния мениджмънт. Още тогава при електрическия T2 Transporter се употребява система за рекуперация, с която остатъкът от кинетичната сила при прекъсване се оползотворява за зареждане на акумулаторната батерия. Днес тази считана в миналото за софтуерен шедьовър система се приема за даденост. При ID. Buzz технологията е в допълнение усъвършенствана и усъвършенствана, само че главната концепция за генериране на сила в затворена система посредством оползотворяване на инерцията, е останала същата. В взаимозависимост от изискванията, продължителността на самостоятелния пробег може да се усили с 20% до 30% посредством рекуперция.

Драстични промени през последните пет десетилетия
В същото време имаме налице фундаментални промени, дължащи се на софтуерния прогрес. Кой през 1972 година да вземем за пример би си помислил, че един ден ще можете да научите своя Bulli да паркира самичък по метода, по който ID. Buzz умее през 2022 година? Или че ще можете да поддържате връзка с него посредством функционалността за гласово ръководство и да му наредите да спре запотяването на стъклата или да пресметна най-благоприятен маршрут за предстоящето пътешестване, включвайки в него съответните спирки за зареждане?

Започнатото през 1972 година под формата на авангарден проучвателен план с електрическия Т2 Transporter (връзка), се трансформира в действителност 50 години по-късно. Прогресивният и многофункционален ID. Buzz сплотява най-важните автомобилни трендове на нашето време – електрическа подвижност, интелигентно свързване в мрежа на системите за асистенция и инфотейнмънт и основаване на софтуерни предпоставки за автоматизирано шофиране и безжична отдалечена (Over-the-Air) актуализация на софтуера.

*Източник: www.vw-lekotovarni.bg
Източник: auto-press.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР