През 2020 г. декларирането на доходите ще бъде значително по-лесно

...
През 2020 г. декларирането на доходите ще бъде значително по-лесно
Коментари Харесай

От догодина НАП ще предлага данъчните декларации попълнени

През 2020 година декларирането на приходите ще бъде доста по-лесно за хората, които имат личен идентификационен код (ПИК) или електронен автограф. Тогава всички приходи от трудов контракт, както и хонорарите и възнагражденията по цивилен контракти, ще бъдат авансово попълнени от Националната организация по приходите (НАП) в данъчните заявления на жителите и те ще имат опция да ги прегледат, поправят и добавят при потребност.

" В началото на 2020 година, когато работодателите подадат информацията, ние ще я заредим онлайн и всеки, който има електронен автограф или личен код на Национална агенция за приходите, ще види данъчната си декларация съвсем напълно авансово попълнена. Ако няма други източници на приход или не желае да употребява някакъв тип данъчно облекчение, би трябвало да удостовери попълнената към този момент данъчна декларация ", изясни представителят на Национална агенция за приходите Росен Бъчваров.

Тази година повече от половината данъчни заявления за приходите на физическите лица са подадени по интернет с ПИК или електронен автограф, регистрираха от ведомството. Тази година е първата, в която електронните формуляри са повече от хартиените. От началото на годината досега посредством електронната система за заплащане (т.нар. виртуален POS) и посредством физическите POS терминали в офисите на Национална агенция за приходите са платени над 70 млн. лева без такси.

Над половин милион данъчни заявления от жители са подадени към края на работния ден на 30 април, сочат данните на Национална агенция за приходите. Електронната система за обявление на приходите ще продължи да действа до среднощ, допълват от приходното ведомство. Днес е последният ден, в който се одобряват заявления за приходите на физическите лица.

" Отчитаме сполучлива данъчна акция 2019 година Благодаря на сътрудниците в Национална агенция за приходите за професионализма и предстоящо положителния резултат. Виждаме ясна наклонност на растеж на електронното обявление и заплащане, ще продължим да работим за рационализиране на електронните услуги ", сподели в края на акцията шефът на " Обслужване " в Национална агенция за приходите Боряна Георгиева.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР