През 1993 г. Боб Йънг бил безработен и работел от

...
През 1993 г. Боб Йънг бил безработен и работел от
Коментари Харесай

Как безработен основа компания за 34 млрд. долара в дрешник

През 1993 година Боб Йънг бил незает и работел от дрешника на брачната половинка си по нова компания, на която става съосновател. Тази седмица, същата тази компания бе продадена на IBM за 34 милиарда $, което бе ѝ най-големата договорка в историята на софтуерния колос.

Йънг, който е съосновател и някогашен основен изпълнителен шеф на софтуерната компания Red Hat, която IBM ще употребява, с цел да разшири активността си в областта на облачните технологии, в този момент е на 64 година Той напуща поста основен изпълнителен шеф на Red Hat, откакто компанията става обществена през 1999 година Той също по този начин излиза от борда на шефовете през 2005 година, с цел да основе онлайн компанията Lulu.com, чийто основен изпълнителен шеф към момента е.

Йънг обаче е индивидът, който преди близо 25 години поставя началото на компанията, Red Hat която след това се трансформира в мултимилиардната облага на IBM. По това време Йънг нямал работа и бил останал без пари след продажбата на предходната си компания за отдаване на компютри чартърен.

" Аз съм деятелен бизесмен, такова е мисленето ми. Не, че съм огромен хитрец или пък обичам да подхващам опасности. Всъщност бях ужасяващ студент, " споделя Йънг, който е приключил История в Университета на Торонто. Заради слабото си показване в учебно заведение Йънг сметнал, че ще има повече шанс, в случай че основе лична компания, в сравнение с, в случай че кандидатства за работа, споделя той. " Така че в моя случай, започването на личен бизнес бе нискорисково. "

Всъщност Йънг основава поредност компании, откакто се дипломира през 1976 година Той първо отдавал чартърен пишещи машини от офис покрай Торонто, който се намирал до цех, където отглеждали червеи за лов на риба. В същото време сътрудниците му от университета започвали кариери като счетоводители и юристи в огромни компании. " Приятелите ми не бяха изключително впечатлени от това, с което се занимавах тогава, " споделя той.

Йънг минава към отдаването на компютри чартърен като основава Vernon Computer Rentals през 1984 година След като изпитва финансови усложнения по време на рецесията през 1989 година, Йънг продава компанията на Greyvest Capital за близо 20 млн. $, от които получава към 4 млн. $. Според изискванията по договорката обаче той трябвало да работи в Greyvest и да употребява своя дял от приходите, с цел да купи дял в компанията. За страдание, единствено няколко месеца след завършването на договорката, Greyvest се сблъсква със съществени финансови проблеми и акциите й поевтиняват доста, в резултат на което делът на Йънг в компанията се обезценява съвсем до нула, споделя той.

Greyvest в последна сметка освобождава Йънг.

" Бях незает с три деца, огромна ипотека и разполагах с по-малко пари в сравнение с 15 години по-рано, когато тъкмо се бях дипломирал, " споделя Йънг за оня интервал през 1993 година " Ако не бях изпаднал в това пагубно състояние, нямаше да попадна на опцията, обвързвана с отворения код и да основа Red Hat. Останалото е история. "

За негов шанс, опитът на Йънг в компютърния бизнес му разрешава да забележи място на софтуерния пазар за артикул, който води до това софтуерните компании да се трансформират и да нагаждат софтуера съгласно потребностите си. " Ползата, от това че притежавате изходния код и лиценза да го променяте, като инженер ви дава надзор над технологията, която употребявате, " споделя Йънг.

В началото на 90-те години, Йънг твърди, че Red Hat е била единствената компания, която предложила програмен продукт с отворен код, до момента в който по-големите й съперници като Oracle, Microsoft и даже IBM не желали да разкриват скъпия си първоначален код на клиентите. " Аз съм остарял продавач на пишещи машини, " споделя Йънг. " Обичам да продавам неща, с които моите клиенти не могат да се снабдят на друго място. "

През 1993 година Йънг стартира бизнес от вкъщи, продавайки програмен продукт основан на операционните системи с отворен код Linux и Unix. Йънг си партнира със софтуерния инженер от Северна Каролина Марк Юинг (който дава на компанията името Red Hat, по отношение на алена бейзболна шапка, която носел в колежа). Йънг слива прохождащия си бизнес с дистрибутора на Linux програмен продукт на Юинг и се смести в Дърам, Северна Каролина (централата на Red Hat сега е в Рали, Северна Каролина).

Йънг заема поста основен изпълнителен шеф и употребявайки опита си в продажбите се концентрира върху активността на компанията. В същото време Юинг се занимава със проектирането на софтуера.

Заради неналичието на пари, Йънг трябвало да демонстрира досетливост, когато става въпрос за финансирането на компанията. Затова той прибягва към стъпки, които в ретроспекция не наподобяват изключително рационални – двамата с Юинг натрупват отговорности по кредитните си карти.

" Банките тогава заливаха всички с молби за кредитни карти. Аз ги попълнях и им ги пращах, а те ми връщаха нова кредитна карта с 5 000 $, " споделя Йънг пред CNBC. " Използвах тези 5 000 $, с цел да погася отговорностите по предната кредитна карта. Така с тези кредитни карти осигурих към 50 000 $, което през 1994 година си бяха доста пари. "

Задълженията по кредитните карти на Йънг в последна сметка доближават 50 000 $, разпределени най-малко сред 8 карти. " Смятах това за изобретателно финансиране, " споделя Йънг. Съпругата му пък считала, че би трябвало " да отиде в пандиза, " майтапи се той. Всъщност тъкмо брачната половинка на Йънг - Нанси, направила схемата с кредитните карти допустима, тъй като тя имала по-добър кредитен рейтинг от него.

Йънг дефинира брачната половинка си като " индивидът с най-съществен принос " за първичните триумфи на Red Hat. " Без безупречния кредитен рейтинг на брачната половинка ми Нанси, нямаше да събера парите, които ни бяха нужни, с цел да излезем на облага, " споделя той.

Йънг и Юинг финансират компанията с увеличаващия се дълг по кредитните си карти до есента на 1995 година, когато Red Hat пуска нова версия на своя програмен продукт с отворен код и за първи път излиза на облага, което им разрешава най-сетне да погасят отговорностите си.

До 1998 година Red Hat към този момент генерира продажби от над 5 млн. $ годишно, а сумата се удвоява до над 10 млн. $ до идната година. Йънг остава основен изпълнителен шеф и по време на IPO-то на Red Hat през 1999 година, което й дава пазарна оценка от няколко милиарда $.

Йънг напуща поста основен изпълнителен шеф след IPO-то, като предава щафетата на Матю Шулик, който оказва помощ за излизането на компанията на борсата в ролята си на президент. (Шулик управлява Red Hat до 2007 година, когато някогашният основен действен шеф на Delta Airlines Джим Уайтхърст поема поста.)

Въпреки триумфа си, Йънг няма проблем с това да показва примирение и възприятие за комизъм във връзка с кариерата си (в профила си в LinkedIn той е определил позицията си в Lulu.com като " Мияч на чаши за кафе " ) и да отдаде заслуженото за големия триумф на Red Hat на своите сътрудници и наследници, включително Юинг, Шулик и сегашния основен изпълнителен шеф Уайтхърст.

" Успехът с продажбата за 34 милиарда $ няма нищо общо с мен. Ще си призная известна заслуга за това, че забелязах първичната опция. Заслугата за реализирането на тази опция е на доста по-умни хора от мен. "

Йънг напуща и борда на шефовете на Red Hat през 2005 година, обяснявайки по това време, че избира живота на сериозен бизнесмен, пред този на корпоративен шеф.

По тази причина Йънг основава Lulu.com през 2002 година и продължава да е основен изпълнителен шеф на компанията и до през днешния ден. На идната година той купува футболния тим в родния си град в Канада Хамилтън Тайгър-кетс. Йънг също по този начин е вложил в планове като компанията за дронни технологии PrecisionHawk (Йънг е бил основен изпълнителен шеф на компанията от 2015 до 2017 г.), както и в компанията на брачната половинка си Needlepoint.com.

Йънг продава всичките си акции в Red Hat, откакто напуща компанията, тъй че излиза в интервала, когато тя е коствала една дребна част от това, което IBM заплаща през днешния ден. Въпреки това Йънг си потегля от Red Hat с няколко стотин милиона $ и не съжалява, че е продал акциите си преди огромната договорка с IBM.

" Ако бях задържал каузи си в Red Hat, можеше и да се оправя по-добре, в сравнение с в този момент, " споделя той. " Не скърбя обаче и за пет минути за решението си, тъй като последните ми 15 години минаха доста друго, в сравнение с щяха да преминат, в случай че просто бях управител на каузи си в Red Hat. " /profit.bg
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР