През 1781 г. благодарение на британския астроном от немски произход

...
През 1781 г. благодарение на британския астроном от немски произход
Коментари Харесай

Уран продължава да бъде загадка за учените заради заблуда относно магнитното му поле

През 1781 година с помощта на английския астроном от немски генезис Уилям Хершел Уран става първата планета, открита благодарение на телескоп. Този леден свят - третият по величина в нашата Слънчева система, 243 години по-късно все по този начин остава мистерия. Оказва се даже, че някои от нещата, които учените са считали, че знаят за планетата, в действителност не са правилни, съобщи Ройтерс, позовавайки  се на обява в сп. " Нейчър астронъми ".

Голяма част от знанията за Уран идват от данни, събрани през 1986 година, когато роботизираният галактически уред на НАСА " Вояджър 2 " прави близко прехвръкване край планетата. 

Сега обаче учените са открили, че сондата е посетила Уран в миг на необикновени условия - натоварен безоблачен вятър, което е довело до неправилни наблюдения за нея, и по-специално за нейното магнитно поле.

Слънчевият вятър съставлява високоскоростен поток от заредени частици (плазма), изхвърлян от горните пластове на атмосферата на звезда. Когато източникът му е звезда, друга от Слънцето, той е именуван звезден вятър.

Авторите на актуалното проучване са създали обзор на осеммесечните данни от времето на визитата на " Вояджър 2 " и са открили, че галактическият уред се е " срещнал " с Уран единствено няколко дни откакто слънчевият вятър е „ смачкал “ магнитосферата му - защитния магнитен балон на планетата, до към 20 % от нормалния й размер.

" Установихме, че изискванията на безоблачен вятър, които са били налице по време на прелитането, се появяват единствено в 4 % от случаите. Прелитането е станало по време на оптималния пик на интензивността на слънчевия вятър за целия осеммесечен интервал ", споделя физикът и водещ създател на проучването Джейми Ясински от Лабораторията за реактивно придвижване на НАСА.

" Щяхме да следим доста по-голяма магнитосфера, в случай че " Вояджър 2 " беше дошъл една седмица по-рано ", добавя ученият. 

По-ранно посещаване евентуално щеше да покаже, че магнитосферата на Уран е сходна на тази на Юпитер, Сатурн и Нептун - другите великански планети в Слънчевата система, споделят откривателите. Магнитосферата е област от пространството към планета, в която господства й магнитното поле, създавайки защитна зона против слънчева и галактическа радиация.

Наблюденията на " Вояджър 2 " оставят неправилно усещане за магнитосферата на Уран като лишена от плазма и притежаваща извънредно интензивни пояси от високоенергийни електрони. Плазмата - четвъртото положение на материята след твърдите тела, течностите и газовете - е газ, чиито атоми са се разпаднали на високоенергийни субатомни частици. Тя е постоянно срещана характерност в магнитосферата на други планети, тъй че ниската й централизация, следена към Уран, е озадачаваща.

" Плазмената среда на всяка планетарна магнитосфера нормално се образува от плазма от слънчевия вятър, плазма от всички луни, намиращи се в нея, и плазма от атмосферата на планетата ", споделя Ясински.
" На Уран не видяхме плазма от слънчевия вятър или от луните, а тази, която беше измерена, беше доста слаба ", добавя ученият.

Уран, който наподобява синьо-зелен на цвят поради метана, съдържащ се в атмосферата, формирана най-вече от водород и хелий, е с диаметър към 50 700 километра. От осемте планети в Слънчевата система единствено Юпитер и Сатурн са по-големи от него.

Поради необичайния си надолнище Уран наподобява, че обикаля към Слънцето като търкаляща се топка. Планетата има 28 известни луни и два комплекта пръстени.

Наблюденията на " Вояджър 2 " демонстрират, че двете му най-големи луни - Титания и Оберон - постоянно обикалят отвън магнитосферата. Според новото проучване те са склонни да остават вътре в защитния балон, което улеснява учените да откриват с магнитни способи евентуални океани под повърхността.

Смята се, че двете луни са съществени претенденти в системата на Уран да приютяват океани с вода в течно положение, споделя съавторът на проучването Кори Кокран. 

Учените са нетърпеливи да узнаят дали в океаните под повърхността на луните във външната Слънчева система има условия, подобаващи за поддържане на живот. На 14 октомври НАСА изстреля галактически апарат на задача към луната на Юпитер Европа в търсене на отговори на този въпрос.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР