Премиерът на босненската Република Сръбска Радован Вишкович обяви днес оставката

...
Премиерът на босненската Република Сръбска Радован Вишкович обяви днес оставката
Коментари Харесай

Премиерът на босненската Република Сръбска подаде оставка

Премиерът на босненската Република Сръбска Радован Вишкович разгласи през днешния ден оставката си, заяви босненската редакция на Радио „ Свободна Европа “.

Вишкович, който е член на ръководещия Съюз на самостоятелните социалдемократи (СНСД) на президента Милорад Додик, не уточни съответни аргументи за решението си. На конференция след среща в президентството той съобщи, че ще бъде определен нов кабинет и че самият той остава в партията, само че ще поеме друга функционалност.

Вишкович заема премиерския пост от 2018 година и постоянно бе подложен на критика от опозицията за метода, по който ръководи ресурсите на полуавтономната част, както и за отношението си към държавните институции на Босна и Херцеговина.

През 2023 година Съединените щати постановиха наказания против него поради „ подкопаване на Дейтънското спокойно съглашение “ и застрашаване на суверенитета на Босна. Американското министерство на финансите разгласи, че Вишкович е измежду водачите в Република Сръбска, подкрепили закон, с който не се признават решенията на Конституционния съд на Босна на територията на Република Сръбска. Санкциите включват заледяване на активи под американска пълномощия и възбрана за влизане в Съединени американски щати.

Премиерът е и измежду обвинените в следствие на босненската прокуратура за подкопаване на конституционния ред, дружно с Милорад Додик и ръководителя на Народното събрание на Република Сръбска Ненад Стевандич.

Съгласно Дейтънското спокойно съглашение, поставило завършек на войната в Босна (1992–1995 г.), страната е разграничена на две полуавтономни елементи – Република Сръбска и Федерация Босна и Херцеговина. Двете имат лични държавни управления и парламенти, само че са обвързани посредством общи институции на държавно равнище – правосъдна система, войска, служби за сигурност и данъчна администрация.
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР