Управляващите и протестиращите енергетици и миньори подписаха споразумение
Премиерът акад. Николай Денков разгласи, че е подписано съглашение от главните участници в договарянията с представителите на протестиращите енергетици и миньори. След срещата си с тях той посочи пред публицисти, че това е началото на много по-сериозно разискване.
„ “Рестартирахме процеса, който прекъсна на 30 септември, когато бяхме подготвени да обсъждаме съглашение, само че тогава това не се случи. Започнаха митингите, бяха дефинирани през вчерашния ден 6 точки от протестиращите и през днешния ден започнахме с тях. Имаме извънредно съглашение, което беше подписано от главните участници в тази полемика, договаряния, както желаете го наричайте. Важното е, че това е началото на много по-подробно разискване. Подписите стоят под седем точки. Първите две са написани по-експертно, тъй като на следващия ден тези седем точки ще бъдат импортирани в Народното събрание и ще бъдат гласувани като решение на Народното събрание. За да е ясно, че задължението не е единствено на държавното управление, само че също по този начин и на партиите, които поддържат това държавно управление “, сподели министър председателят “, съобщи министър председателят Денков, представен от „ Българска национална телевизия “.
Утре тези 7 точки ще бъдат импортирани в Народното събрание и ще бъдат гласувани като решения, с цел да се подсигурява, че го поддържат и политическите сили, които взе участие в ръководството
„ Решението не е единствено на държавното управление, а и на партиите, които поддържат това държавно управление. Първите две точки значат, че страната няма да затваря административно никакви централи, които са на въглища “, изясни акад. Денков, представен от „ NOVA “.
Подписването на документа обаче не поставя завършек на митингите.
Припомняме, че в Народното събрание се организира 7-часова среща сред премиера Николай Денков и представители на протестиращите енергетици и миньори. Протестите не престават към този момент 5-и ден заради противоречие с териториалните проекти за обективен преход по отношение на въглищните региони Стара Загора, Кюстендил и Перник.