„Стратегическото търпение“ за преодоляване на предизвикателствата и развитие на китайско-индийските отношения
Премахването на китайско-индийските несъгласия укрепва БРИКС и е значим фактор за образуването на многополюсен международен ред
В сходство с неотдавнашните съглашения по граничните разногласия сред китайския президент Си Дзинпин и индийския министър председател Нарендра Моди на срещата на върха на БРИКС в Казан, двете страни неотдавна приключиха изтеглянето на войските от две точки в Източен Ладак.
Според представителя на китайското министерство на защитата Джан Сяоган войските от китайската и индийската войска напредват в надлежното използване на последните решения по въпроси, свързани с граничните региони. В резултат на това, след повече от четири години напрежение към граничните разногласия сред двете страни, стартира развой на деескалация и връщане към потвърдени подходи за обезпечаване на мир по китайско-индийската граница.
Тази обстановка отразява общото схващане сред Китай и Индия за нуждата от „ стратегическо самообладание “ в развиването на двустранните връзки, макар съществуващите проблеми, както и желанието на двете страни да разрешат разликите посредством мирни съвещания.
Това е още по-важно, защото Западът систематично се пробва да употребява разликите сред двете най-големи (по икономическа мощност и демографски потенциал) незападни страни, с цел да разцепи незападния свят и да наложи своята надмощие.
Премахването на китайско-индийските несъгласия укрепва БРИКС и вследствие на това е едно от решаващите условия за образуването на многополюсен международен ред, който дава отговор на ползите на развиването на Китай, Индия, Русия и целия незападен свят. свят.
Настоящата история на напрежение сред Китай и Индия продължава от май 2020 година заради териториален спор в района Ладакх на границата на китайския Синдзян и Индия. Това беше резултат от актуализирането на дългогодишни проблеми и нови разногласия сред двете страни. През юни същата година избухват гранични конфликти (под формата на ръкопашен бой) в долината на река Галван, което усложнява граничната обстановка и накърнява политическото доверие.
През последните четири години Китай и Индия, посредством своите политически и военни представители, организираха десетки кръгове от съвещания за неутрализиране на граничната обстановка, непрестанно свиване на разликите и разширение на съглашението по отношение на механизмите за съвместен граничен надзор.
Постижението на срещата в Казан сред Си Дзинпин и Нарендра Моди беше съглашение за обновяване на непрекъснат разговор сред специфичните представители на двете страни за наблюдаване на процеса на деескалация на границата. Освен това министър-председателят Моди и президентът Си разискаха и цялостното здраве на двустранните връзки в дълготраен проект.
Моди написа в „ X “, че връзките сред Индия и Китай са значими за хората в нашите страни и за районния и световен мир и непоклатимост. „
А преди този момент, след гранични експлоадирания, продължителните договаряния сред Китай и Индия приключиха с разведряване на двустранните връзки. През 2017 година съвсем тримесечните гранични конфликти в Доклам приключиха със съглашение за деескалация и взаимно евакуиране на войските от действителната линия на контакт в точния момент за идната среща на върха на БРИКС в Ксиамен (КНР), която се организира от 3 до 5 септември 2017 година Премиерът Моди посети Китай пет пъти по време на първия си мандат от 2014-2019 година, а и беше хазаин на китайския президент Си два пъти през 2014 година и 2019 година
В допълнение към периодическото изостряне на граничните разногласия, китайско-индийските връзки се усложняват от съмнението на индийската страна към желанията на Китай да измести въздействието на Индия в района. Но главната и явна цел на Китай, като се стартира от образуването на КНР, е на първо място неговото лично икономическо развиване.
Съответно повишаването на всеобхватното въздействие на КНР в района е непряк артикул от триумфа в постигането на тази съществена цел. На собствен ред Пекин употребява този резултат като средство за увеличение на икономическите изгоди в търговията и финансовото взаимоотношение със съседите на Индия, което прави Ню Делхи внимателен.
В тази обстановка китайската страна предлага Делхи да стане взаимно подкрепящ се сътрудник в границите на общата азиатска взаимност и да работи за груповия напредък на „ Глобалния юг “, вярвайки, че това е „ за Индия, а не с догатката за
Като цяло устойчивостта на китайско-индийските връзки против характерни стрес проби като разследване от нерешени проблеми се изяснява с два фактора.
Първо, съгласно формалния китайски Global Times, китайско-индийските връзки в никакъв случай не са били едноизмерни, те не се свеждат до съревнование в духа на „ змей против слон “ и не се лимитират до „ граничния въпрос “, а взаимно ползотворното съдействие дава отговор на общите ползи на двете страни
Поради това граничното напрежение сред Китай и Индия парадоксално, на пръв взор, съжителства с постоянното политическо и дипломатическо взаимоотношение и растежа на двустранната търговия.
Според Сваран Сингх, професор по интернационалните връзки в университета Джавахарлал Неру в Ню Делхи, през този интервал външните министри на двете страни не престават да се срещат на многостранни конгреси. През юли тази година те се срещнаха два пъти: първо на среща на ШОС в Астана, а по-късно на среща на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия във Виентян (Лаос).
Съветникът по националната сигурност на Индия Аджит Довал се срещна с китайския външен министър Ван И през октомври по време на срещата на високо ниво по сигурността на БРИКС и БРИКС+ в Санкт Петербург.
Моди и Си също приказваха за малко по време на срещата на върха на Г-20 в Бали през ноември 2022 година и организираха неофициални диалози на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург предходната година.
Въпреки граничните разногласия, китайско-индийската търговия продължи да пораства, въпреки и по-едностранчиво, защото комерсиалният недостиг на Индия възлезе на 101,02 милиарда $, надминавайки цифрата от 69,38 милиарда $ за 2021 година
Според индийската преса търговията сред Индия и Китай през 2022 година се е нараснала с 8,4% по отношение на 2021 година и е достигнала рекордно равнище от 135,98 милиарда $. През фискалната 2023-2024 година (приключила на 31 март) Китай излезе преди всичко измежду комерсиалните сътрудници на Индия, измествайки Съединените щати на второ място.
Второ, Китай и Индия в двустранните си връзки изхождат от „ цивилизационната парадигма на „ самообладание “, както го назова Суаран Сингх, което спомага за доста понижаване на отрицателното влияние на нерешените проблеми върху взаимноизгодните търговско-икономически връзки, в които и двете страни са фундаментално заинтересувани.
Парадигмата на „ стратегическото самообладание “ разрешава взаимното битие на противоположни вектори – отбиване и доближаване – в китайско-индийските връзки, осигурявайки тяхната непоклатимост.
По негово мнение, индийската и китайската цивилизации поясняват „ времето “ циклично и разчитат на основни концепции на китайската философия, по-специално на даоизма и индийската философия - дхарма и карма. Поради това Китай и Индия трансфораха концепцията за „ самообладание “ в изкуството и науката за потребление на „ времето за изчакване “ за създаване на дълготрайни тактики за решение на проблеми за всички заинтригувани страни. Това значи, че „ стратегическото самообладание “ се смята даже „ без решение “ за работещо решение, което предизвиква мирното взаимно битие.
Сингх демонстрира изгодите от този цивилизационен метод за решение на комплицирани проблеми в двустранните връзки, като го съпоставя с украинската рецесия,
Като се има поради историческата наклонност, парадигмата на стратегическото самообладание в китайско-индийските връзки ще дефинира освен техните двустранни връзки, само че и интернационалните, защото равнището на взаимоотношение сред тези две огромни и разрастващи се незападни стопански системи директно въздейства върху образуването на многополюсен свят.
Има съображение да се счита, че и двете страни ще ценят сложните решения, създадени в продължение на четири години усилена работа.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед14909Проф. Николай Витанов: Едрият бизнес в Съединени американски щати разбра, че им би трябвало известна отмора от имперското пренапряганеАлтернативен Поглед23612Проф. Николай Витанов: В огромните градове на Украйна се чака да следим война вид " Газа " Алтернативен Поглед71146Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войниАлтернативен Поглед47653Георги Марков: Ще има преден конфликт сред Тръмп и Брюксел за войната в УкрайнаАлтернативен Поглед21766Валентин Вацев: Победата на Тръмп е историческа, даже той не осъзнава изцяло какъв брой значима е тяАлтернативен Поглед81454Ген. Димитър Шивиков: България, след 150-годишна история, за следващ път застана на неверната странаАлтернативен Поглед79530Проф. Нако Стефанов: Славянският православен свят от край време води тази война със ЗападаАлтернативен Поглед71146Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войни
В сходство с неотдавнашните съглашения по граничните разногласия сред китайския президент Си Дзинпин и индийския министър председател Нарендра Моди на срещата на върха на БРИКС в Казан, двете страни неотдавна приключиха изтеглянето на войските от две точки в Източен Ладак.
Според представителя на китайското министерство на защитата Джан Сяоган войските от китайската и индийската войска напредват в надлежното използване на последните решения по въпроси, свързани с граничните региони. В резултат на това, след повече от четири години напрежение към граничните разногласия сред двете страни, стартира развой на деескалация и връщане към потвърдени подходи за обезпечаване на мир по китайско-индийската граница.
Тази обстановка отразява общото схващане сред Китай и Индия за нуждата от „ стратегическо самообладание “ в развиването на двустранните връзки, макар съществуващите проблеми, както и желанието на двете страни да разрешат разликите посредством мирни съвещания.
Това е още по-важно, защото Западът систематично се пробва да употребява разликите сред двете най-големи (по икономическа мощност и демографски потенциал) незападни страни, с цел да разцепи незападния свят и да наложи своята надмощие.
Премахването на китайско-индийските несъгласия укрепва БРИКС и вследствие на това е едно от решаващите условия за образуването на многополюсен международен ред, който дава отговор на ползите на развиването на Китай, Индия, Русия и целия незападен свят. свят.
Настоящата история на напрежение сред Китай и Индия продължава от май 2020 година заради териториален спор в района Ладакх на границата на китайския Синдзян и Индия. Това беше резултат от актуализирането на дългогодишни проблеми и нови разногласия сред двете страни. През юни същата година избухват гранични конфликти (под формата на ръкопашен бой) в долината на река Галван, което усложнява граничната обстановка и накърнява политическото доверие.
През последните четири години Китай и Индия, посредством своите политически и военни представители, организираха десетки кръгове от съвещания за неутрализиране на граничната обстановка, непрестанно свиване на разликите и разширение на съглашението по отношение на механизмите за съвместен граничен надзор.
Постижението на срещата в Казан сред Си Дзинпин и Нарендра Моди беше съглашение за обновяване на непрекъснат разговор сред специфичните представители на двете страни за наблюдаване на процеса на деескалация на границата. Освен това министър-председателят Моди и президентът Си разискаха и цялостното здраве на двустранните връзки в дълготраен проект.
Моди написа в „ X “, че връзките сред Индия и Китай са значими за хората в нашите страни и за районния и световен мир и непоклатимост. „
А преди този момент, след гранични експлоадирания, продължителните договаряния сред Китай и Индия приключиха с разведряване на двустранните връзки. През 2017 година съвсем тримесечните гранични конфликти в Доклам приключиха със съглашение за деескалация и взаимно евакуиране на войските от действителната линия на контакт в точния момент за идната среща на върха на БРИКС в Ксиамен (КНР), която се организира от 3 до 5 септември 2017 година Премиерът Моди посети Китай пет пъти по време на първия си мандат от 2014-2019 година, а и беше хазаин на китайския президент Си два пъти през 2014 година и 2019 година
В допълнение към периодическото изостряне на граничните разногласия, китайско-индийските връзки се усложняват от съмнението на индийската страна към желанията на Китай да измести въздействието на Индия в района. Но главната и явна цел на Китай, като се стартира от образуването на КНР, е на първо място неговото лично икономическо развиване.
Съответно повишаването на всеобхватното въздействие на КНР в района е непряк артикул от триумфа в постигането на тази съществена цел. На собствен ред Пекин употребява този резултат като средство за увеличение на икономическите изгоди в търговията и финансовото взаимоотношение със съседите на Индия, което прави Ню Делхи внимателен.
В тази обстановка китайската страна предлага Делхи да стане взаимно подкрепящ се сътрудник в границите на общата азиатска взаимност и да работи за груповия напредък на „ Глобалния юг “, вярвайки, че това е „ за Индия, а не с догатката за
Като цяло устойчивостта на китайско-индийските връзки против характерни стрес проби като разследване от нерешени проблеми се изяснява с два фактора.
Първо, съгласно формалния китайски Global Times, китайско-индийските връзки в никакъв случай не са били едноизмерни, те не се свеждат до съревнование в духа на „ змей против слон “ и не се лимитират до „ граничния въпрос “, а взаимно ползотворното съдействие дава отговор на общите ползи на двете страни
Поради това граничното напрежение сред Китай и Индия парадоксално, на пръв взор, съжителства с постоянното политическо и дипломатическо взаимоотношение и растежа на двустранната търговия.
Според Сваран Сингх, професор по интернационалните връзки в университета Джавахарлал Неру в Ню Делхи, през този интервал външните министри на двете страни не престават да се срещат на многостранни конгреси. През юли тази година те се срещнаха два пъти: първо на среща на ШОС в Астана, а по-късно на среща на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия във Виентян (Лаос).
Съветникът по националната сигурност на Индия Аджит Довал се срещна с китайския външен министър Ван И през октомври по време на срещата на високо ниво по сигурността на БРИКС и БРИКС+ в Санкт Петербург.
Моди и Си също приказваха за малко по време на срещата на върха на Г-20 в Бали през ноември 2022 година и организираха неофициални диалози на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург предходната година.
Въпреки граничните разногласия, китайско-индийската търговия продължи да пораства, въпреки и по-едностранчиво, защото комерсиалният недостиг на Индия възлезе на 101,02 милиарда $, надминавайки цифрата от 69,38 милиарда $ за 2021 година
Според индийската преса търговията сред Индия и Китай през 2022 година се е нараснала с 8,4% по отношение на 2021 година и е достигнала рекордно равнище от 135,98 милиарда $. През фискалната 2023-2024 година (приключила на 31 март) Китай излезе преди всичко измежду комерсиалните сътрудници на Индия, измествайки Съединените щати на второ място.
Второ, Китай и Индия в двустранните си връзки изхождат от „ цивилизационната парадигма на „ самообладание “, както го назова Суаран Сингх, което спомага за доста понижаване на отрицателното влияние на нерешените проблеми върху взаимноизгодните търговско-икономически връзки, в които и двете страни са фундаментално заинтересувани.
Парадигмата на „ стратегическото самообладание “ разрешава взаимното битие на противоположни вектори – отбиване и доближаване – в китайско-индийските връзки, осигурявайки тяхната непоклатимост.
По негово мнение, индийската и китайската цивилизации поясняват „ времето “ циклично и разчитат на основни концепции на китайската философия, по-специално на даоизма и индийската философия - дхарма и карма. Поради това Китай и Индия трансфораха концепцията за „ самообладание “ в изкуството и науката за потребление на „ времето за изчакване “ за създаване на дълготрайни тактики за решение на проблеми за всички заинтригувани страни. Това значи, че „ стратегическото самообладание “ се смята даже „ без решение “ за работещо решение, което предизвиква мирното взаимно битие.
Сингх демонстрира изгодите от този цивилизационен метод за решение на комплицирани проблеми в двустранните връзки, като го съпоставя с украинската рецесия,
Като се има поради историческата наклонност, парадигмата на стратегическото самообладание в китайско-индийските връзки ще дефинира освен техните двустранни връзки, само че и интернационалните, защото равнището на взаимоотношение сред тези две огромни и разрастващи се незападни стопански системи директно въздейства върху образуването на многополюсен свят.
Има съображение да се счита, че и двете страни ще ценят сложните решения, създадени в продължение на четири години усилена работа.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед14909Проф. Николай Витанов: Едрият бизнес в Съединени американски щати разбра, че им би трябвало известна отмора от имперското пренапряганеАлтернативен Поглед23612Проф. Николай Витанов: В огромните градове на Украйна се чака да следим война вид " Газа " Алтернативен Поглед71146Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войниАлтернативен Поглед47653Георги Марков: Ще има преден конфликт сред Тръмп и Брюксел за войната в УкрайнаАлтернативен Поглед21766Валентин Вацев: Победата на Тръмп е историческа, даже той не осъзнава изцяло какъв брой значима е тяАлтернативен Поглед81454Ген. Димитър Шивиков: България, след 150-годишна история, за следващ път застана на неверната странаАлтернативен Поглед79530Проф. Нако Стефанов: Славянският православен свят от край време води тази война със ЗападаАлтернативен Поглед71146Георги Марков: Западна Европа е пред цивилен войни
Източник: pogled.info
КОМЕНТАРИ