Прекият избор на българския президент го превръщат до голяма степен

...
Прекият избор на българския президент го превръщат до голяма степен
Коментари Харесай

НИ ЦАР, НИ ПЕШКА: Проф. Екатерина Михайлова за прекият избор на президент и колко по-властен го прави този избор

Прекият избор на българския президент го трансформират значително в цар, който може да се намесва във всички политически процеси, без значение от това, какво е написано в Конституцията като пълномощия. Това сподели проф. Екатерина Михайлова по време на мемориална лекция ДЖУ 2025 година на тематика “Българският президент – цар или пешка? ”.

Събитието е проведено от Център за демократични тактики в Event Space 2020 в София

Михайлова акцентира, че директното избиране на президента у нас е част от казуса на българската Конституция, като цитира думите на американския политолог Хуан Линц, който споделя, че „ директно определеният президент е доста по-разделящ обществото, тъй като спечелилият взема всичко и мъчно може да бъде отхвърлен от власт “.

„ Избрах тази тематика заради нейната новост. Следващата година ни предстоят президентски избори и това насочва вниманието какъв би трябвало да бъде претендентът и по какъв начин да се показват главните политически сили. Освен това взех решение да приказвам за българския президент, тъй като в политическия и публичен спор в последните месеци, седмици и дни, участва тематиката за президента “, изясни проф. Михайлова.

„ Чрез директния избор президентът става цар, а силата му идва от това, че не зависи от вота на Народното събрание. Освен това той не носи отговорност, като се изключи два случая – при държавна измяна или при нарушаване на Конституция “, добави проф. Михайлова.

Президентът не е и цар, има своите рестриктивните мерки

„ Президентът не е и цар, има своите рестриктивните мерки. Той не е и пешка, въпреки че от време на време ни се коства, че пълномощията му са много официални “, сподели още тя. По думите ѝ за президентската институция е от извънредно значимо значение, каква е личността.

„ Историята ни е посочила, че това е доста важно„, сподели още проф. Михайлова, като изясни, че в парламентарните и полупрезидентските форми на ръководство, президентът „ следва да играе ролята на държавен глава, да въплъщава единството на нацията и да дава траектория за това къде и по какъв начин да се движи страната, без да е притежател на една от трите власти„.

Модераторът на събитието Иван Кръстев акцентира, че президентът „ постоянно ще има изкушението да бъде опция на всички политически партии “

„ Няма митинг от 1997 година, в който президентската институция да не е била основна. Нито президентът може да ръководи самичък, както и нито една протестна вълна не може да ръководи страната “, сподели още той.

Каквото и да се разисква за пълномощията на президента, Конституцията остава рамката, в която той работи, а идните президентски избори ще покажат по какъв начин българското общество възприема ролята на президента и до каква степен директното му избиране въздейства върху политическата динамичност в страната

 

Източник: BTV

Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР