Преходът към нисковъглеродна икономика е мощен двигател, но за да

...
Преходът към нисковъглеродна икономика е мощен двигател, но за да
Коментари Харесай

Energy of Tomorrow: 100 хил. електромобила в България до 2030 г.

Преходът към нисковъглеродна стопанска система е мощен мотор, само че с цел да бъде сполучлив, са нужни две неща: налична сила и нови технологии. Това съобщи Ива Петрова , заместник-министър на енергетиката, по време на откриването на конференцията Energy of Tomorrow на Investor.bg . Тя акцентира, че това значи не просто отвод от енергоинтензивни практики, а вложения в нови решения за чиста и налична сила.

По време на формалното разкриване настоящи данни на Международната организация по енергетика показа основният редактор на Investor.bg Десислава Попова . Очаква се потреблението на електрическа енергия в международен мащаб да нарасне с най-бързия ритъм от години насам през интервала 2025-2027 година Рекордно високото произвеждане на електрическа енергия от възобновими източници и нуклеарна сила се чака да задоволи съвсем цялото в допълнение международно търсене през идващите три години.
 Зам.-министър Ива Петрова
Зам.-министър Ива Петрова

Energy of Tomorrow започва с първи панел на тематика " Регулации и благоприятни условия за развиване на енергийния пазар " , където специалисти от енергийния бранш разясниха закъснялата либерализация на пазара в България, а модератор на полемиката беше редакторът на Investor.bg за бранш " Енергетика " - Деляна Петкова .

" Пълната либерализация на енергийния пазар у нас трябваше да стартира на 1 юли 2024 година, само че този период беше отсрочен с една година. Дали ще бъде отсрочен в допълнение, зависи от Народното събрание ", съобщи Николай Налбантов , шеф на дирекция " Енергийни тактики и политики за стабилно енергийно развиване " в Министерството на енергетиката. Според Налбантов главната спънка пред либерализацията у нас са ниските приходи на хората. Той добави, че министерството на енергетиката не би трябвало да извършва обществени функционалности.

" Постоянното отсрочване на либерализацията даде вяра на доста хора, че ще продължим да отлагаме ", разяснява Мария Трифонова , учител в Стопанския факултет на Софийския университет и зам.-директор на научно-приложната лаборатория Net-Zero. Тя дефинира като огромен пропуск неналичието на осведомителна акция, която да приготви потребителите за либерализацията на енергийния пазар. Според нея 2024 - 2025 година беше добър интервал, в който България можеше относително безпроблемно да мине през този развой.

" Още на следващия ден сутринта в 8:30 бих въвел демократичен пазар ", съобщи доктор инж. Димитър Белелиев , ръководител на УС на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). Според него енергийният пазар сега не е естествен пазар, тъй като не се дефинира от търсене и предложение. От страна на търсенето една трета от пазара е на закрепени цени, а другите две трети имат оптималната цена, над която се дотират. От страна на предлагането имаме държавен бранш, на който му се вземат облагите, с цел да се компенсира нещо, разяснява той.

" От 2015 година непрекъснато повтаряме, че до 5 години ще либерализираме пазара, само че това не се случва, напомни Калоян Стайков , ръководител на Института за енергиен мениджмънт. Стайков разясни, че другите страни употребяват разнообразни критерии за оценяване на енергийната беднотия - дали се дефинира от ниските приходи на хората, или от високите разноски за енергийни първични материали, а в България нямаме подобен разбор.

По време на втория панел от конференцията стана ясно, че България се нуждае от ефикасна регулаторна рамка, която да подтиква търговията на контракти за електрическа енергия. Модератор на панела на тематика " Финансиране и търговия със зелена сила " беше ПР специалистът и публицист Ралица Николова .

В полемиката Георги Пулев , основен действен шеф на КЕР ТОКИ ПАУЪР, заяви, че българските банки са отворени към финансиране на зелена сила, като последната наклонност е обвързвана с фокуса на банките върху финансирането на планове за акумулатори.

" Както при производството на зелена сила, по този начин и тук кредиторите минават през интервал на образование, с цел да избегнат рисковете. Подобни планове нормално се одобряват за печеливши, което подсигурява банково финансиране ", посочи Пулев.

От своя страна, Милена Виденова , изпълнителен шеф на " Ахро България ", уточни, че банките дефинират по какъв начин и дали да финансират бизнеса, до момента в който решенията за плана се взимат от вложителя.

Виденова хвърли светлина върху европейския пазар на дълготрайните контракти за покупка на сила (APP) и виртуалните им аналози (VPPA), акцентирайки, че закупуването на зелена сила по този метод доближава 46,7 гигавата. За последните пет години се следи 15-кратно нарастване на изтъргуваните размери. За съпоставяне, в България, по публични данни, са подписани пет такива контракта от 2020 година

В диалога взе присъединяване и Ивайло Алексиев , изпълнителен шеф на Агенцията за стабилно енергийно развиване (АУЕР). Той акцентира, че е нужна смяна в нормативната уредба, с цел да се обезпечи кулоар за развиване на дълготрайните контракти за сила. Според Алексиев следва серия от диалози с търговците и техните асоциации заради условие в Закона за енергетиката за наложително оповестяване на състава на силата един път годишно пред крайните клиенти.

По думите на Иван Велев от ACT Group концепцията е пазарът да се развие, тъй че да не остане затворен единствено за българите, а да има необятен достъп посредством хъб.

" Има разнообразни типове принадлежности. Това, което забелязахме е, че клиентите ни се затрудняват да схванат какво тъкмо емитират като директни и индиректни излъчвания. Част от тези излъчвания се отнасят до електрическата енергия, която използват, до момента в който друга е обвързвана с веригата на доставки ", показва Велев.

Бумът на фотоволтаиците не е завършил и занапред ще продължава. Това бе едно от заключенията в границите на третия панел от конференцията на Investor.bg , на който модератор беше Ралица Николова.

Според Ангелин Цачев , изпълнителен шеф на Електроенергийния систематичен оператор (ЕСО), този развой ще продължи още дълго време, тъй като технологията за произвеждане от ВЕИ от ден на ден поевтинява, а това отваря вратите за създаване на индустриални мощности, които работят с съвсем нулеви оперативни разноски.

" Възобновяемата сила е мъчно прогнозируема и с променлив темперамент, само че тук идва ролята на системите за предпазване, като към този момент подписани са предварителни контракти за 8,5 хиляди мегавата мощности ", разяснява Цачев. На въпрос дали е допустимо постигането на 1 гигават нови ВЕИ мощности тази година, Цачев отговори, че това е много реалистично, като единствено два от плановете със съществено развиване са за над 500 мегавата.

За Марияна Янева , заместник-председател на Асоциацията за произвеждане, предпазване и търговия с електрическа енергия (АПСТЕ), взривът продължава, като пазарът в този момент се пренастройва, поглеждайки към хибридизация на плановете.

" Вървим от детство към тийнейджърство. Следващият проблем е този пазар да стане по-отговарящ на профила на потребителите, като налице ще има от ден на ден хибридизация на съществуващите мощности ", разяснява Янева.

По отношение на това дали България може да се трансформира в районен хъб за предпазване Марияна Янева акцентира, че страната ни постоянно е била подобен център. По думите ѝ междусистемната съгласуваност е извънредно значима за това, като България има нужните дадености.

Темата за порастването бе продължена и от Атанас Димов , изпълнителен шеф на " Електрохолд Трейд ", съгласно който, с цел да станем " възрастни ", са нужни системи, с които да управляваме батериите.

" Важно е всички пазарни сегменти, оперирани от Българската самостоятелна енергийна борса, да се " бутат " дружно. Тези нови източници на сила би трябвало да се развиват в синхрон, както пазарите. Тези, които не се трансформират, ще им бъде по-трудно ", означи още Димов.

Според Александър Захариев , началник на тактиката на SUNOTEC, енергийният преход би трябвало да бъде ръководен вярно, с цел да не се " счупи " по средата, като батериите са основен инструмент за това.

" Ако взривът от последните 3 години беше фокусиран върху соларите, в този момент фокусът за идващите 2-3 години са батериите, а идващите 2-3 година ще почнат да се включват и вятърни централи ", разяснява още Захариев.

Миналата година е с 55% растеж на продажбите на електроавтомобили и регистрации на нови, като общият брой на електрическите коли в страната към този момент надвишава 19000 (нови и употребявани), това стана ясно в четвъртия панел на Energy of Tomorrow на тематика " E-mobility " с модератор на диалога Аспарух Илиев - редактор в Investor.bg.

" В идващите пет-шест години електрическите коли в България ще са над 100 хиляди ", предвижда Милен Христов , шеф на " Електрохолд ИПС ". Той уточни, че сега се концентрираме върху масовизацията на зарядните станции, само че счита, че има закъснение с достъпа на благоприятни условия за зареждане на електрическия автомобил до всеки дом и офис. Според него това не би трябвало да е разкош, тъй като " битът на хората не минава през мола ". Христов се надява, че с по-добрата пенетрация на станциите ще има и повече електрически автомобили.

" През 2024 година 4% от всички нови коли са били електрически, като по този пазарен индикатор страната ни може да се съпоставя с каузи на електрическите автомобили в страни като Чехия или Гърция ", уточни Александър Бойчев , продуктов управител на Renault леки коли, KEOS Sofia. Той обърна внимание на провокациите поради политиката на подкрепяне и стимулиране за покупки на електрически коли и подсети, че дотациите в Европейския съюз не са идентични, само че се надява посредством бъдещите решения на Европейската комисия да има ограничения за облекчения и това да е изведено в обща самодейност за всички жители на Европейски Съюз.

Според Стефан Коларски , началник отдел " Продажби огромни клиенти " към " Порше БГ ", електрическата подвижност е част от прехода и трансформацията стартира да се случва, само че е нужна синергия на всички равнища в страната, с цел да остане пазарът постоянен. По думите му от ден на ден са огромните компании, които желаят да преминат към електрически автомобили в автопарка си. Той регистрира, че от ден на ден се вижда придвижване на такива коли с табели по улиците и това прави прелестно усещане.

" България е с сносно развита зарядна инфраструктура ", съобщи Димо Колчев , изпълнителен шеф на Eldrive, само че се надява, че с развиването на обществената мрежа електрическите автомобили ще употребяват повече зарядни станции на по-кратки дистанции. Колчев заяви, че при 19 хиляди регистрирани коли България разполага с 3 хиляди зарядни точки, само че те не са отмерено разпределени в цялата страна и над 70% централизация на потребление. Той означи, че се търси най-модерното решение към днешна дата, което да обезпечава развиване за на следващия ден, а не след няколко години, когато ще е нужна нова визия.

Какво се случва с доставките на природен газ в Европа и какво е бъдещето на водородните технологии разясниха лекторите в петия панел. Модератор на панела на тематика " Преходни горива " беше Деляна Петкова .

" Настъпиха много динамични процеси от 2022 година насам. Енергийната сигурност беше подценена, трябваше за малко време да си вземат уроци европейските страни и Европа взе много ограничения ", съобщи Теодора Георгиева , изпълнителен шеф на ICGB, компанията оператор на газовия интерконектор сред Гърция и България IGB. По думите ѝ газопроводът, чиято употреба стартира през 2022 година, е като " бяла лястовица " в България и постоянно е бил обвързван с диверсификацията. Вертикалният газов кулоар също е основен за енергийната сигурност, само че няма механизми от Европейски Съюз, които да обезпечават развиването му, сподели още тя.

" Европа се нуждае от спомагателни количества газ, въпросът е, че би трябвало да си подсигурява минимална взаимозависимост от който и да е от източниците ", уточни Петър Филдишев , шеф " Търговия с природен газ " в " МЕТ Енерджи Трейдинг България ". По думите му задачата на Европа не е да си върне съветските доставки или да си обезпечи полутечен газ от Мексиканския зали, а да диверсифицира доставките си.

" Засега водородът не е подготвен да се предлага на пазара като енергоносител ", разяснява още Филдишев. Като аргументи за това той посочи, че няма задоволително огромно и дейно произвеждане, нито транспортна инфраструктура, по която да стигне до крайната си дестинация.

Според Никола Делев , и.д. шеф " Стратегическо обмисляне и развиване " на " Булгартрансгаз ", има задоволително източници на природен газ, от които Европа да си обезпечи доставки.

" С наличната инфраструктура и тази в развой на създаване тя може да го реализира, другото е търговски въпрос ", съобщи той.

" Едно от горивата на бъдещето ще бъде водородът, само че до момента в който извървим този път, ще имаме потребност и от природния газ, който ще улесни навлизането на водорода и други различни източници ", предвижда Делев.

Що е то B-Corp и има ли място в бизнес средата в България беше тематиката на фокус във финалния шести панел на Energy of Tomorrow с модератор на полемиката Аспарух Илиев . За множеството хора B-Corp е нещо, за чието значение би трябвало да ревизират в интернет. За компании, чиято цел е устойчивото развиване и отговорност към околната среда, е документ за работата им, към който се стремят.

" У нас този документ не е толкоз прочут и не е от огромно значение за потребителите ", разяснява Силвия Павлова от WoodenSpoon, една от дребното козметични компании в света с такова отличие. Козметиката нормално се свързва с неетични практики, призна тя и добави, че за чиновниците, изключително от по-младото потомство, е значимо да бъдат спазвани устойчиви практики за развиване.

" От друга страна B-Corp трансформира визията и дава доста хрумвания за нови забавни артикули като да вземем за пример хавлиени кърпи от пластмаси, извлечени от международния океан, или биоразградими опаковъчни кутии, създадени от рециклирани боклуци. Разликата в цената сред стандартната и тази кутия е 3 ст. Защо други не са се сетили ", разяснява Павлова.

" Сертификатът дава и самостоятелна оценка на работата на компанията ", означи още Петя Манастирска , управител " Устойчиво развиване и качество " в " Девин ". Компанията е част от тази общественост от няколко години и измежду плановете за стабилно развиване са бутилките от напълно рециклирана пластмаса. Манастирска означи още, че промененият дизайн на бутилките - с по-ниско гърло, което понижава размера на капачката, както и потреблението на по-тънка пластмаса, също са част от ограниченията за намаляването на пластмасовите боклуци.

" Устойчивостта дава конкурентно преимущество ", безапелационен беше Савин Дянков , шеф " Капиталови пазари и финансови консултантски услуги " в PwC България. Според него младежите харесват такива компании и това носи действителни изгоди.

Дянков обаче добави, че Европа е " едно доста забавно място " и от време на време регулациите са отвън нововъведенията. Той даде за образец новите технологии в Китай, които да вземем за пример дават опция да се смени батерията на електрически автомобил в придвижване, а в Европа - " капачка, която ти бърка в носа ".

Генерални сътрудници на Energy of Tomorrow са ACTGroup и Електрохолд България . Основен сътрудник е Axpo България . Партньори на събитието са АмонРа Енерджи, Индустриален Холдинг България, КЕР ТОКИ ПАУЪР АД, Photomate , Електроенергийния систематичен оператор, CFP Energy, Devin, Рувен Транс и Нова Транслейт.

Събитието се провежда с поддръжката на Ведра кафе, WhiteBiteCatering, Print.bg , DiKa , Phi Coctail Bar и Винарна Ловико Сухиндол .

Институционални сътрудници са Българската стартъп асоциация (BESCO), Българска финтех асоциация , Българската aсоциациязадялово и рисково вложение , Институтът за енергиен мениджмънт, Асоциацията за произвеждане, предпазване и търговия с електрическа енергия, Alfa communications, Асоциацията на индустриалния капитал в България и Sofia TechPark .

Медийни сътрудници на Energy of Tomorrow са Bloomberg TV Bulgaria, Dnes.bg, Money.bg, SeeNews и The Recursive.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР