Предвидени са 499 милиона лева за увеличение с 15 процента

...
Предвидени са 499 милиона лева за увеличение с 15 процента
Коментари Харесай

Заплатите на учителите се увеличават с 15% – кога ще го усетят в джоба си?

„ Предвидени са 499 милиона лв. за нарастване с 15 % от 1 март на работните заплати на педагогическите експерти в предучилищното и учебното обучение. Има и 123 милиона лв. за възнагражденията на непедагоческия личен състав и те са свързани с минималната работна заплата “

Това сподели ръководителя на Синдиката на българските учители /СБУ/ д.ик.н. Янка Такева пред „ Българска телеграфна агенция “. Тя означи, че „ има решение на Отрасловия съвет нарастването на учителските заплати да е с 15 % от 1 март “ . Очаква се учителите да получат този растеж към заплатите си за април .

Увеличението на възнагражденията с 15% е за учителите от детските градини до 12-и клас в учебните заведения , като тези педагогичен експерти са общо 92 000, сподели Янка Такева.

Младите учители стартират да преподават в учебно заведение със заплата от 1853 лв.

Сегашната минимална учителска заплата е 1853 лв. , напомни ръководителят на Синдиката на българските учители и добави, че тя се получава от приключилите висше обучение при започването им да преподават в учебно заведение като учители.

„ Основната работна заплата на млад преподавател, който е без трудов стаж, в този момент е 1853 лв. и тя е извънредно ниска, тъй като това не стимулира младите учители да стартират работа в учителската специалност и да предават в учебните заведения, и в детските градини. Има дефицит на млади учители и пенсионирани влизат да преподават. В момента 1300 пенсионери работят в българските учебни заведения, тъй като няма млади учители, които да заемат техните места. Тези 1300 пенсионирани учители са по всички предмети, само че изключително мъчно е намирането на учители по математика, по осведомителни технологии, по български език и литература, по биология и химия. Например, младежите избират да учат в университетите „ Публична администрация “, тъй като се приключва доста елементарно и малко са студентите, които учат физика, химия и математика, и осведомителни технологии. Това са сложни специалности, в които има доста и съществени изпити “ , съобщи Такева.

Тя означи, че доста от младежите, приключили математика , отиват в чужбина, тъй като математици се търсят в цяла Европа.

„ В Европа има потребност от 16 милиона учители и нашите учители по непознати езици, по математика и по информатика могат да работят в целия свят “ , разяснява ръководителят на СБУ.

Средната учителска заплата в този момент е 2227 лв.

Сега междинната учителска заплата е 2227 лв. , само че тя още веднъж няма да стане доста висока и с това нарастване от 15% , което се чака да бъде направено от 1 март, сподели Янка Такева.

„ Ние не сме удовлетворени от това нарастване, водим договаряния, приказваме, че една страна не може да действа добре, без да има мотивация на своите учители и възпитаници, тъй като мотивацията в този момент в света минава първо през просветителната система и продължава в другите специалности и стопански действия “ , разяснява ръководителят на СБУ.

Янка Такева акцентира, че за всяка страна би трябвало да са предпочитани образованието и грижата за учителите .

Концепцията за новите образователни стратегии

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев показа през предходната седмица концепцията за н овите образователни стратегии пред Отрасловия съвет за тристранно съдействие в региона на учебното и предучилищното обучение.

„ Ние се обединихме, а и цялото общество знае, че би трябвало да се усъвършенстват образователните проекти и стратегии, с цел да се направи това, би трябвало да се трансформират образователните стандарти по другите предмети. Трябва първо да се стартира от стандартите и да се премине към смяна на образователните проекти и стратегии, и на хорариума от часове по някои образователни предмети “, сподели Янка Такева.

По думите ѝ българската просветителна система се отличава от европейските, тъй като дава доста необятни общообразователни познания и просвета на учениците ни, и нашите студенти в най-престижните университети в света се отличават със своята необятна, всеобхватна и общообразователна подготовка. Заради това би трябвало доста да се внимава и да се реши по какъв начин, по какъв метод да се усъвършенстват образователните стратегии и проекти, които са свързани с написването на учебниците и на образователните пособия.

За полемиката дали да има наложителна матура по математика

На въпрос за почналата полемика дали да има наложителна матура по математика , ръководителят на СБУ сподели, че това е една концепция, която ще се разисква и ще се вземе решение за нея, тъй като се знае, че в Европа би трябвало да се уголемява образованието по естествените и математическите науки.

„ Въвеждането на матура по математика не може да стане от през днешния ден за на следващия ден, тази тематика би трябвало да се дискутира и тя може да се вкара с смяна в Закона за предучилищното и учебното обучение, само че е належащо време и да има предвидимост в просветителната система “, изясни Янка Такева.

Нашата просветителна система е доста модерна и в този момент учениците от профилираните паралелки по математика и от математическите гимназии се явяват на държавен зрелостен изпит по математика. Ако се планува въвеждането на наложителна матура по математика за всички, учениците би трябвало да се приготвят, да се изясни от коя година и от кой випуск би могло да се вкара такава матура. Цялата просветителна система би трябвало да бъде готова за въвеждането на сходен изпит, тъй като учениците, учителите и родителите би трябвало да знаят какви промени предстоят, сподели Такева.

За още вести вижте

Присъединете се към нашия 

Национален осигурителен институт с значима информация за парите за пенсии и компенсации

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР