Дончев очаква „нула“ от втория транш от ЕК по плана за възстановяване
По думите му до дни се чака отговорът на Европейската комисия по настояването на сумата, чието заплащане предходната есен бе замразено и съвсем всички специалисти са на мнение, че средствата ще бъдат изгубени. Сега и Дончев удостоверява това.
Формално държавното управление има период до края на юни да предприеме дейности за избавяне най-малко на част от сумата.
България изостава фрапантно с осъществяването на проекта си за възобновяване и резистентност, който би трябвало да бъде изпълнен до август 2026 година Досега страната ни е получила единствено 2.6 милиарда лева в края на 2022 година, а по проект са планувани общо девет заплащания.
Според Дончев неточност на проекта е било най-сложните промени, които би трябвало да предприеме страната ни, да са заложени като първи ограничения за осъществяването на проекта. Една от тях е либерализацията на пазара на ток за семействата и приемането на картата за климатична индиферентност, за която партиите не могат да се схванат.
Освен забавените промени вицепремиерът Дончев дефинира като по-голям проблем разходната част по проекта.
„ Около 11 % са разплатени за 4 години по НПВУ, по-малко от 700 млн. евро. Крайният период за заплащанията е август 2026 година и имаме година и половина да разплатим останалите 89 % от финансирането “, сподели Томислав Дончев, съгласно който това е предизвикателство.
Единствената тематика сега е да се понижат вредите, сподели още вицепремиерът. По думите му за това към този момент са мобилизирани всички виновни министерства и са почнали договаряния с Европейска комисия, предвид на осъществени промени, залегнали в последващи заплащания.
Той разяснява и оперативните стратегии, финансиране от Брюксел, които съгласно него би трябвало да имат по-прости схеми, с цел да се реализират съответни резултати за компании и жители. Страната има потребност от бързо финансиране, съобщи Дончев.
„ Няма нито едно число, което да буди наслада при осъществяването на стратегиите в настоящия програмен интервал 2021-2027. При съпоставяне с предходния интервал 2014-2020 и референтната пета година, когато контрактуваните средства са възлизали на 50 %, а заплащанията на 17 %, в този момент са контрактувани 30 % при осъществени заплащания от 8 % “, сподели той в отговор на въпрос на „ ИТН “ за загубите по кохезионните стратегии.
„ При това става дума за трети програмен интервал и се допуска да сме още по-добри “, добави той.
Припомни, че формалните общи загуби в предходния интервал доближават близо 61 млн. лв. по оперативните стратегии и други към 100 млн. евро по линия на „ обективен преход “.
Важно е всички администрации, органи на ръководство, междини звена, локални управляващи и компании да разполагат с явен небосвод и успокоение, от които се нуждае инвестиционият развой, счита още Томислав Дончев./Медиапул

