Предстои окончателното подписване на т.нар. фийд (инженерингов) договор за изграждането

...
Предстои окончателното подписване на т.нар. фийд (инженерингов) договор за изграждането
Коментари Харесай

България ще подпише споразумения със САЩ и Франция за изграждане на 4 ядрени блока в Козлодуй и Белене

Предстои окончателното сключване на така наречен " фийд " (инженерингов) контракт за построяването на два блока по технология AP 1000 с американската нуклеарна компания " Уестингхаус " на площадката на АЕЦ " Козлодуй ". Това сподели служебният заместник-министър на енергетиката Еленко Божков след присъединяване си в конференция за развиването на нуклеарната енергетика, която се организира в София през днешния ден.

По думите му, главните цели на този контракт са оптималното присъединяване на българската промишленост в построяването на двата блока, оптимално потребление на съществуващата инфраструктура, както и добра цена на целия договор. Във връзка с построяването на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ " Козлодуй " следва подписването на междуправителствено съглашение сред България и Съединени американски щати. Преди да бъде подписано това съглашение, то би трябвало да бъде нотифицирано от Европейската комисия, а след подписването му от двете държавни управления да бъде утвърдено от българския парламент.

Същият инженерингов контракт следва да бъде създаден и подписан с френската енергийна компания " Електрисите дьо Франс " (EDF) за създаване на два блока от по 1000 мегавата, като се употребява съществуващото на площадката в Белене съветско съоръжение за ВВЕР-1000. Предстои доизграждането им с френска стандартна технология. Това ще бъде предмет на инженеринговия контракт с " Електрисите дьо Франс ". По същия метод, както със Съединени американски щати, ще бъде подписано междуправителствено съглашение сред България и Франция за построяването на тези два нуклеарни блока на площадката в Белене.

Френският изпълнителен шеф за нови мощности на " Електрисите дьо Франс " ще дойде в София на 4 април, с цел да се срещне със служебния министър на енергетиката Росен Христов, заяви Еленко Божков. След двустранния им диалог ще се организира и работна среща в по-голям формат. На 18 април в Белене ще бъдат на посещаване и оглед френски експерти от EDF, които ще прегледат доставеното съоръжение, съхранението му, както и съществуващата инфраструктура на плана.

В отговор на въпрос на Българска телеграфна агенция, зам.-министър Божков сподели, че в инженеринговите съглашения ще бъде заложено какво да бъде присъединяване на България в построяването на нуклеарните блокове. Божков посочи, че съглашението със Съединени американски щати е в доста напреднала фаза. В него ясно се показва, че се търси оптималната локализация – т.е. допустимо най-голямо потребление на опциите на българската промишленост, която да бъде привлечена за построяването на тези мощности. Той акцентира, че " Уестингхаус " има контракт за създаване на три нуклеарни блока в Полша, като България ще желае да работи и за производството на оборудването за нуклеарни мощности. В различен отговор за Българска телеграфна агенция Еленко Божков съобщи, че постоянно, когато има междуправителствено съглашение, взе участие страната като поръчител и като притежател на сходни планове. С какъв тъкмо % ще бъде държавното присъединяване, следва да се посочи.

Все още е рано да се приказва какви са прогнозните цени на вложенията. Рано е и да се каже какво ще е присъединяване на страната и на частните вложители.

Към този миг ползите на " Електрисите дьо Франс " и " Уестингхаус " са да вземат участие с преобладаващо финансиране в построяването на двата плана.

Очакванията са двата нуклеарни блока в АЕЦ " Белене " да бъдат подготвени през 2035 година, а през 2045 година 7-ми и 8-ми в АЕЦ " Козлодуй ", уточни служебният зам.-министър на енергетиката Еленко Божков.

Инфо: Българска телеграфна агенция

 

Източник: glasove.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР