Представяте ли си да можем да си хванем влака от

...
Представяте ли си да можем да си хванем влака от
Коментари Харесай

От София до Солун за 90 минути? Възможно е и то с влак, но не е ясно кога

Представяте ли си да можем да си хванем влака от централната гара на София и след към час и половина да сме в Солун? За жал, това ни звучи необикновено, въпреки че е нещо напълно обикновено в огромна част от Европа и света. Разбира се, става дума за високоскоростните влакове.

И въпреки всичко, някаква светлина в тунела може и да се задава, тъй като на дневен ред още веднъж излиза тематиката за построяването на железопътна автомагистрала София - Солун, предопределена за високоскоростни влакове, разрастващи скорост от над 250 км/час.

По време на брифинг в Благоевград, шефът на компанията " Лардж Инфрастръкчър Проджектс " Румен Марков акцентира, че като член на Европейски Съюз " България е задължена да сътвори високоскоростни железопътни линии. Добрата вест е, че частният бранш към този момент планува реализирането на такива планове.
 Снимка 657258
Източник:

" Нужно е политическо покровителство и то освен за високоскоростната, само че и за железницата по принцип, тъй като привлекателността на този превоз е спаднала на допустимо най-ниското равнище. Усеща се неналичието на обмисляне, което е резултат от неналичието на съответна транспортна политика. "
 3,5 милиарда лв. коства първата високоскоростна жп автомагистрала у нас: ето кои градове ще свързва
3,5 милиарда лв. коства първата високоскоростна жп автомагистрала у нас: ето кои градове ще свързва

Влаковете по новите релси ще могат да развиват най-малко 160 км в час

Според Румен Марков е извънредно време българските политици да възприемат политиките на Европейски Съюз за развиване на високоскоростната железница и да стигнат до единно общо решение, както е в доста други страни. Разбира се, що се касае до високоскоростна жп връзка сред България и Гърция, би трябвало да се работи и с гръцката страна.
 Снимка 679308
Източник:

Според европейската тактика за устойчива умна подвижност, до 2030 година железопътният бранш би трябвало да удвои високоскоростния пътен трафик, да удвои железопътния товарен трафик и да утрои високоскоростния жп трафик до 2050 година.

Европейският сюжет за високите скорости планува и доста разширение в Източна Европа, включващо в картата на европейската високоскоростна мрежа Унгария, Румъния и България, както и Молдова и Украйна. Към момента обаче всичко е единствено на думи.

Според прогнозните написания, при съществуването на железопътна автомагистрала от София ще може да се стига за 31 минути до Благоевград, за 54 минути до Сандански, за 90 минути до Солун и за 4 часа и 40 минути до Атина. Средната скорост на влаковете ще е 250 км/час, а оптималната 350 км/час.

Жп линията София-Солун като приоритет за България?

Все още не знаем със  сигурност по кое време ще се движим във високоскоростни влакове, само че жп линия сред София, Кулата и Солу н става главен приоритет за странат ни. Поне това даде обещание тази седмица транспортният министър Гроздан Караджов по време на петото издание на Софийския стопански конгрес.
 България няма да получи 35 нови високоскоростни влака за над 600 милиона лв.. Поне към този момент
България няма да получи 35 нови високоскоростни влака за над 600 милиона лв.. Поне към този момент

Какви са аргументите за блокираната договорка?

Вече се работи по план за свързване на пристанищата Солун, Кавала и Александруполис с портовете Бургас, Варна и Русе, като задачата на Гърция е да трансформира пристанище Солун в директна врата към Балканите и Европа, стана ясно по време на провеждаща се в Солун среща за икономическо развиване на страните от балканския район с присъединяване на българския транспортен министър.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР